Stadig interesseret i OnePlus One? Nu kan du købe den én dag om ugen

Kinesiske OnePlus overraskede sidste år med en telefon, som til en god pris var nærmest et røverkøb. Men et irriterende salgssystem har holdt mange fra at kunne få den. Det er slut nu.

Artikel top billede

Hvorfor kan OnePlus ikke bare gøre som alle andre og sælge OnePlus One-telefonen i en netbutik?

I løbet af det sidste år har du skulle igennem en "invite"-proces for at få fingrene i en OnePlus-telefon, som har været fristende for mange på grund af god hardware til en lav pris.

Det har betydet, at mange ikke har kunne få fingrene i telefonen, selv om de gerne ville. 

Men nu kan du endelig købe den uden invitation. Ehm... næsten i hvert fald.

Fra og med tirsdag kan du købe en OnePlus One telefon, men kun tirsdag.

Og så må du vente til næste tirsdag, hvor du igen fra klokken 07.00 kan købe telefonen i 24 timer. Hvorefter salget igen lukker til næste tirsdag.

Det er mere eller mindre et stort marketingtunt, som OnePlus arbejder med.

Hver eneste gang de ændre i salgsmetoden skriver medierne om det, hvilket er lig mere omtale.

Det kan man sige er lykkes, men det efterlader også potentielle utilfredse kunder, som ikke har kunne købe en telefon før nu.

Du kan købe både den hvide 2.099 kroners version med 16 gigabyte eller den sorte 2.399 kroners version med 64 gigabyte.

Sidstnævnte er den model, som Computerworld testede for et år siden. En telefon, som vi roste, selv om der er nogle få steder, hvor vi godt kan mærke, at der er blevet sparet lidt.

Det er en af de telefoner, hvis system minder mest om det "oprindelige" Android ud over Nexus-enhederne, men OnePlus koster væsentligt mindre.  

Læs også: Test: OnePlus One er en toptelefon til bundpris 

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

It-vest

Sekretariatschef

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Senior Test Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S