"Vi troede, at vi skulle hente 1,5 milliarder dollar. Men så var der lige to flyvere, der baldrede ind i nogle bygninger i New York"

"Det var ret crazy at stå der mellem alle mulige berømtheder, og det var ret sjovt, at noget så skørt, som det vi lavede, kunne være med i det selskab. Der var en stort dommerpanel, og så vidt jeg husker var Steve Jobs også med."

Artikel top billede

Time Magazine og Smart Partner udarbejder hvert år en liste over de mest interessante nye virksomheder i USA.

Da jeg i år 1999 var med til at grundlægge Aston Group, blev vi placeret som nummer 17 på den liste. Så jeg var en tur i Californien, hvor jeg fik en statuette og en mærkat, som jeg stadig har stående derhjemme.

Den grundlæggende ide i Aston var at samle konsulenthuse, der rådgav og solgte software - især indenfor Navision-området kunne vi samle partnere i forskellige lande, så vi kunne levere globale løsninger. Det eksisterede ikke på det tidspunkt, men i dag er der mange, der kan det samme.

Det var ret crazy at stå der mellem alle mulige berømtheder, og det var ret sjovt, at noget så skørt, som det vi lavede, kunne være med i det selskab. Der var en stort dommerpanel, og så vidt jeg husker var Steve Jobs også med.

Så sent som har i januar måned spiste jeg middag med vores daværende amerikanske direktør, George Brown, samt Bjarne Søballe, som var ham, der havde det internationale netværk i USA.

Dengang havde vi 500 mand i USA. Det var i 2000 - lige før it-boblen brast.

I 2001 havde vi så gjort klar til en børsnotering af Aston, hvor vores rådgivere og corporate finance-bankerne Carnegie og Enskilda regnede med, at vi kunne hente 1,5 milliarder dollar.

Men så var der desværre to flyvere, der baldrede ind i nogle bygninger i New York. Og pludselig kunne intet lade sig gøre.

Timing is everything.

Peter Warnøe, it-investor, CEO, Oyster Invest

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job