"Vi troede, at vi skulle hente 1,5 milliarder dollar. Men så var der lige to flyvere, der baldrede ind i nogle bygninger i New York"

"Det var ret crazy at stå der mellem alle mulige berømtheder, og det var ret sjovt, at noget så skørt, som det vi lavede, kunne være med i det selskab. Der var en stort dommerpanel, og så vidt jeg husker var Steve Jobs også med."

Artikel top billede

Time Magazine og Smart Partner udarbejder hvert år en liste over de mest interessante nye virksomheder i USA.

Da jeg i år 1999 var med til at grundlægge Aston Group, blev vi placeret som nummer 17 på den liste. Så jeg var en tur i Californien, hvor jeg fik en statuette og en mærkat, som jeg stadig har stående derhjemme.

Den grundlæggende ide i Aston var at samle konsulenthuse, der rådgav og solgte software - især indenfor Navision-området kunne vi samle partnere i forskellige lande, så vi kunne levere globale løsninger. Det eksisterede ikke på det tidspunkt, men i dag er der mange, der kan det samme.

Det var ret crazy at stå der mellem alle mulige berømtheder, og det var ret sjovt, at noget så skørt, som det vi lavede, kunne være med i det selskab. Der var en stort dommerpanel, og så vidt jeg husker var Steve Jobs også med.

Så sent som har i januar måned spiste jeg middag med vores daværende amerikanske direktør, George Brown, samt Bjarne Søballe, som var ham, der havde det internationale netværk i USA.

Dengang havde vi 500 mand i USA. Det var i 2000 - lige før it-boblen brast.

I 2001 havde vi så gjort klar til en børsnotering af Aston, hvor vores rådgivere og corporate finance-bankerne Carnegie og Enskilda regnede med, at vi kunne hente 1,5 milliarder dollar.

Men så var der desværre to flyvere, der baldrede ind i nogle bygninger i New York. Og pludselig kunne intet lade sig gøre.

Timing is everything.

Peter Warnøe, it-investor, CEO, Oyster Invest

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network