"Dengang Erik og jeg sagde nej til 200 millioner kroner fra IBM som ville købe Damgaard Data"

"Der er ikke ret mange, der ved, at IBM i 1996 henvendte sig til min bror og mig med ønsket om at købe vores virksomhed. Jeg kan ikke huske, hvad buddet var. Men det var i størrelsesordenen 200-et eller andet millioner kroner."

Artikel top billede

De fleste kender historien om, hvordan Damgaard Data blev børsnoteret i 1999 for 3,3 milliarder og senere fusioneret med Navision.

Det endte så med, at vi i 2002 solgte firmaet til Bill Gates for 11 milliarder kroner.

Det var på et tidspunkt, hvor Microsoft var kongen af it. Det var Microsoft über alles, ligesom vi i dag har Apple, Google, Amazon og Facebook.

Men der er ikke ret mange, der ved, at IBM i 1996 henvendte sig til min bror og mig med ønsket om at købe vores virksomhed.

Vi forhandlede gennem længere tid og havde hyret en corporate finance-bank i form af Alfred Berg, der hjalp os med det.

IBM var på besøg fra Paris for at kigge på virksomheden og interviewe os. Vi var også i Paris ad flere omgange for at forhandle.

Jeg kan ikke huske, hvad buddet var. Men det var i størrelsesordenen 200-et eller andet millioner kroner. Det takkede vi nej til.

Det var før it-virksomheder blev handlet til rigtig store penge. Men det er meget sjovt, at to forholdsvis unge gutter fik det tilbud af IBM for en virksomhed, som vi selv havde skabt.

Men vi takkede pænt nej. Det viste sig at være en god beslutning, for vi kunne lige så godt være blevet udkonkurreret.

En af folkene fra IBM havde den kommentar, at vi måtte have set noget, som de ikke havde set, siden vi mente, at virksomheden var mere værd.

Men det viser også noget om, hvad det betyder, at man som iværksætter tror på sin ide og sin virksomhed, og tror på, at noget kan vokse og blive større.

Preben Damgaard, it-investor og stifter af Damgaard Data

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Akademikernes A-kasse

    Data Scientist til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics