"Det lyder måske lidt amatøragtigt, men det er typisk sådan det begynder"

"Vi gik i gang og placerede appen på en iPad, som erstatning for de tunge manualer. Den enkle og effektive idé blev springbrættet til, at vi i dag digitaliserer hele virksomheden.

Artikel top billede

Mobility-delen af DSB's digitalisering begyndte egentlig ved lidt af et tilfælde. Det handlede bare om en enkeltstående god idé.

Det lyder måske lidt amatøragtigt, men det er typisk sådan det begynder. Og ofte med kunden som udgangspunkt. 

Vores vinkel var dog lidt anderledes.

Lokomotivførere på S-banen har altid slæbt rundt på en stor rygsæk med forskellige manualer og instrukser om, hvordan forskellige problemer skal takles.

To ringbind med informationer og masser af kilo på ryggen.

Men det var svært at finde argumenter imod, da der dukkede et forslag op om at bygge en app, der kunne håndtere det samme og samtidig give en tovejs-kommunikation mellem førerne og baglandet.

Vi gik i gang og placerede appen på en iPad, som erstatning for de tunge manualer.  

Den enkle og effektive idé blev springbrættet til, at vi i dag digitaliserer virksomheden i så høj grad, at vi har en strategi om at mobile skal komme først. Herefter udvikler vi til web og først som tredje prioritet, bliver der udviklet til de tykke klienter.

Et praktik eksempel på det er, at tre ud af fire billetter i dag bliver solgt uden menneskelig indblanding.

Martin Börjesson, it-chef/CIO i DSB.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job