"Det lyder måske lidt amatøragtigt, men det er typisk sådan det begynder"

"Vi gik i gang og placerede appen på en iPad, som erstatning for de tunge manualer. Den enkle og effektive idé blev springbrættet til, at vi i dag digitaliserer hele virksomheden.

Artikel top billede

Mobility-delen af DSB's digitalisering begyndte egentlig ved lidt af et tilfælde. Det handlede bare om en enkeltstående god idé.

Det lyder måske lidt amatøragtigt, men det er typisk sådan det begynder. Og ofte med kunden som udgangspunkt. 

Vores vinkel var dog lidt anderledes.

Lokomotivførere på S-banen har altid slæbt rundt på en stor rygsæk med forskellige manualer og instrukser om, hvordan forskellige problemer skal takles.

To ringbind med informationer og masser af kilo på ryggen.

Men det var svært at finde argumenter imod, da der dukkede et forslag op om at bygge en app, der kunne håndtere det samme og samtidig give en tovejs-kommunikation mellem førerne og baglandet.

Vi gik i gang og placerede appen på en iPad, som erstatning for de tunge manualer.  

Den enkle og effektive idé blev springbrættet til, at vi i dag digitaliserer virksomheden i så høj grad, at vi har en strategi om at mobile skal komme først. Herefter udvikler vi til web og først som tredje prioritet, bliver der udviklet til de tykke klienter.

Et praktik eksempel på det er, at tre ud af fire billetter i dag bliver solgt uden menneskelig indblanding.

Martin Börjesson, it-chef/CIO i DSB.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job