"Det lyder måske lidt amatøragtigt, men det er typisk sådan det begynder"

"Vi gik i gang og placerede appen på en iPad, som erstatning for de tunge manualer. Den enkle og effektive idé blev springbrættet til, at vi i dag digitaliserer hele virksomheden.

Artikel top billede

Mobility-delen af DSB's digitalisering begyndte egentlig ved lidt af et tilfælde. Det handlede bare om en enkeltstående god idé.

Det lyder måske lidt amatøragtigt, men det er typisk sådan det begynder. Og ofte med kunden som udgangspunkt. 

Vores vinkel var dog lidt anderledes.

Lokomotivførere på S-banen har altid slæbt rundt på en stor rygsæk med forskellige manualer og instrukser om, hvordan forskellige problemer skal takles.

To ringbind med informationer og masser af kilo på ryggen.

Men det var svært at finde argumenter imod, da der dukkede et forslag op om at bygge en app, der kunne håndtere det samme og samtidig give en tovejs-kommunikation mellem førerne og baglandet.

Vi gik i gang og placerede appen på en iPad, som erstatning for de tunge manualer.  

Den enkle og effektive idé blev springbrættet til, at vi i dag digitaliserer virksomheden i så høj grad, at vi har en strategi om at mobile skal komme først. Herefter udvikler vi til web og først som tredje prioritet, bliver der udviklet til de tykke klienter.

Et praktik eksempel på det er, at tre ud af fire billetter i dag bliver solgt uden menneskelig indblanding.

Martin Börjesson, it-chef/CIO i DSB.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos