"Det lyder måske lidt amatøragtigt, men det er typisk sådan det begynder"

"Vi gik i gang og placerede appen på en iPad, som erstatning for de tunge manualer. Den enkle og effektive idé blev springbrættet til, at vi i dag digitaliserer hele virksomheden.

Artikel top billede

Mobility-delen af DSB's digitalisering begyndte egentlig ved lidt af et tilfælde. Det handlede bare om en enkeltstående god idé.

Det lyder måske lidt amatøragtigt, men det er typisk sådan det begynder. Og ofte med kunden som udgangspunkt. 

Vores vinkel var dog lidt anderledes.

Lokomotivførere på S-banen har altid slæbt rundt på en stor rygsæk med forskellige manualer og instrukser om, hvordan forskellige problemer skal takles.

To ringbind med informationer og masser af kilo på ryggen.

Men det var svært at finde argumenter imod, da der dukkede et forslag op om at bygge en app, der kunne håndtere det samme og samtidig give en tovejs-kommunikation mellem førerne og baglandet.

Vi gik i gang og placerede appen på en iPad, som erstatning for de tunge manualer.  

Den enkle og effektive idé blev springbrættet til, at vi i dag digitaliserer virksomheden i så høj grad, at vi har en strategi om at mobile skal komme først. Herefter udvikler vi til web og først som tredje prioritet, bliver der udviklet til de tykke klienter.

Et praktik eksempel på det er, at tre ud af fire billetter i dag bliver solgt uden menneskelig indblanding.

Martin Börjesson, it-chef/CIO i DSB.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos