Som tak for Superfish-crapware: Mægtige Lenovos website hacket - mut teenager overtager sitet

Teenagere straffer mægtige Lenovo for at have installeret crapwaren Superfish på selskabets pc'er.

Artikel top billede

Mægtige Lenovos website er blevet hacket i kølvandet på adwaren Superfish, som Lenovo i sidste uge fik på puklen for at have installeret på selskabets computere.

Besøgende på Lenovo.com blev onsdag mødt af en video af en mut teenager, der sidder på sit værelse, mens nummeret 'Breaking Free' fra Disney-filmen High School Musical spiller i baggrunden.

I kildekoden til websiden har hackerne tilføjet som hilsen: "The new and improved rebranded Lenovo website featuring Ryan King and Rory Andrew Godfrey."

Ryan King og Rory Andrew Godfrey er tidligere blevet sat i forbindelse med hacker-gruppen Lizard Squad.

Hacker-gruppen bryster sig i dens Twitter-feed da også over Lenovo-hacket.

"Nu har vi ordnet Google Vietnam og Lenovo. Hvad skal vi nu?," skriver hackerne blandt andet.

Lenovo har været i vælten i mere end en uge, efter det kom frem, at selskabet havde installeret det malware-lignende Superfish-program på dets computere.

Det kan du læse mere om her: Vrede brugere trækker Lenovo i retten for at have installeret spion-software

Crapwaren har allerede udløst sagsanlæg og massiv kritik, der har været så voldsom, at Lenovo efter nogle dage følte sig kaldet til at oplyse brugerne om, hvordan de selv kan fjerne Superfish-crapwaren.

Det kan du læse mere om her: Lenovo efter hård kritik: Sådan kan du fjerne vores malware på din pc

Lenovo.com er igen oppe at køre som normalt site.

Læs også:

Lenovo-crapware gør din computer sårbar: Sådan fjerner du programmet

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Økonomistyrelsen

IT-arkitekt med fokus på integrationer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS