Artikel top billede

Som tak for Superfish-crapware: Mægtige Lenovos website hacket - mut teenager overtager sitet

Teenagere straffer mægtige Lenovo for at have installeret crapwaren Superfish på selskabets pc'er.

Mægtige Lenovos website er blevet hacket i kølvandet på adwaren Superfish, som Lenovo i sidste uge fik på puklen for at have installeret på selskabets computere.

Besøgende på Lenovo.com blev onsdag mødt af en video af en mut teenager, der sidder på sit værelse, mens nummeret 'Breaking Free' fra Disney-filmen High School Musical spiller i baggrunden.

I kildekoden til websiden har hackerne tilføjet som hilsen: "The new and improved rebranded Lenovo website featuring Ryan King and Rory Andrew Godfrey."

Ryan King og Rory Andrew Godfrey er tidligere blevet sat i forbindelse med hacker-gruppen Lizard Squad.

Hacker-gruppen bryster sig i dens Twitter-feed da også over Lenovo-hacket.

"Nu har vi ordnet Google Vietnam og Lenovo. Hvad skal vi nu?," skriver hackerne blandt andet.

Lenovo har været i vælten i mere end en uge, efter det kom frem, at selskabet havde installeret det malware-lignende Superfish-program på dets computere.

Det kan du læse mere om her: Vrede brugere trækker Lenovo i retten for at have installeret spion-software

Crapwaren har allerede udløst sagsanlæg og massiv kritik, der har været så voldsom, at Lenovo efter nogle dage følte sig kaldet til at oplyse brugerne om, hvordan de selv kan fjerne Superfish-crapwaren.

Det kan du læse mere om her: Lenovo efter hård kritik: Sådan kan du fjerne vores malware på din pc

Lenovo.com er igen oppe at køre som normalt site.

Læs også:

Lenovo-crapware gør din computer sårbar: Sådan fjerner du programmet




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Er der en vej uden om usikker, kostbar og kompleks clouddrift?

Få indsigt i konklusionerne fra en nylig, storstilet undersøgelse fra Computerworld og Veritas med svar fra mere end 100 danske IT-topchefer i detaljer om deres erfaringer med de seneste års bevægelse mod cloudbaserede platforme og services. Derudover får du bud på, hvordan man som virksomhed både høster fordelene ved øget clouddrift og et stigende antal leverandører. Vel at mærke samtidig med, at man får det overblik, som gør det muligt at drive infrastrukturen sikkert og effektivt.

05. oktober 2023 | Læs mere


Hvor kommer cybertruslerne fra i OT-miljøer?

Sammen med en række eksperter vil du blive indviet, hvilke udfordringer virksomheder typisk skal forholde sig til, for at sikre OT-miljøet mod udefrakommende trusler og cyberangreb.

10. oktober 2023 | Læs mere


Øg virksomhedens agilitet med modulære og fleksible forretningssystemer

Hvordan kan kravet til øget fleksibilitet og agilitet afspejles i din virksomheds valg af forretningssystemer? Med udgangspunkt i Microsoft Dynamics 365-platformen giver vi i webinaret inspiration til, hvordan du bliver i stand til at reagere hurtigt på skiftende markedsvilkår, begivenheder og kriser, der kan udfordre din forretning.

11. oktober 2023 | Læs mere