Som tak for Superfish-crapware: Mægtige Lenovos website hacket - mut teenager overtager sitet

Teenagere straffer mægtige Lenovo for at have installeret crapwaren Superfish på selskabets pc'er.

Artikel top billede

Mægtige Lenovos website er blevet hacket i kølvandet på adwaren Superfish, som Lenovo i sidste uge fik på puklen for at have installeret på selskabets computere.

Besøgende på Lenovo.com blev onsdag mødt af en video af en mut teenager, der sidder på sit værelse, mens nummeret 'Breaking Free' fra Disney-filmen High School Musical spiller i baggrunden.

I kildekoden til websiden har hackerne tilføjet som hilsen: "The new and improved rebranded Lenovo website featuring Ryan King and Rory Andrew Godfrey."

Ryan King og Rory Andrew Godfrey er tidligere blevet sat i forbindelse med hacker-gruppen Lizard Squad.

Hacker-gruppen bryster sig i dens Twitter-feed da også over Lenovo-hacket.

"Nu har vi ordnet Google Vietnam og Lenovo. Hvad skal vi nu?," skriver hackerne blandt andet.

Lenovo har været i vælten i mere end en uge, efter det kom frem, at selskabet havde installeret det malware-lignende Superfish-program på dets computere.

Det kan du læse mere om her: Vrede brugere trækker Lenovo i retten for at have installeret spion-software

Crapwaren har allerede udløst sagsanlæg og massiv kritik, der har været så voldsom, at Lenovo efter nogle dage følte sig kaldet til at oplyse brugerne om, hvordan de selv kan fjerne Superfish-crapwaren.

Det kan du læse mere om her: Lenovo efter hård kritik: Sådan kan du fjerne vores malware på din pc

Lenovo.com er igen oppe at køre som normalt site.

Læs også:

Lenovo-crapware gør din computer sårbar: Sådan fjerner du programmet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet