Rejsekort gemmer dine data i årevis efter du har brugt kortet

Rejsekort gemmer data om brugernes rejser i fem år i stor database.

Artikel top billede

Rejsekort gemmer oplysninger om brugernes ind- og udtjekninger i fem år.

Oplysningerne gemmes i en stor database, der har været i drift siden 2011 og som nu indeholder data om mere end 100 millioner rejser, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Efter fem år fjernes de personlige dele af oplysningerne, mens andre dele gemmes med henblik på analysearbejde.

Ifølge avisen har 843 personer adgang til de personlige oplysninger om den enkelte rejsendes ind- og udtjekninger med Rejsekort. Også Skat og politiet har mulighed for at få adgang.

Forbrugerrådet Tænk siger til avisen, at de fem års opbevaring af data øger risikoen for datalæk.

Rejsekorts direktør, Bjørn Wahlsten, siger til Morgenavisen Jyllands-Posten, at selskabet gemmer data, fordi det 'tilskrives' af bogføringsloven. Han er åben over for mindre registrering, hvis det var muligt ifølge loven.

Læs også:

Rejsekortet: Vi er ikke stolte af den nuværende løsning

Opfordring til alle Computerworld-læsere: Hjælp DSB - har du gode ideer til nemme projekter?

Rejsekortet har givet dummebøder for 40 millioner kroner

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos