Rejsekort gemmer dine data i årevis efter du har brugt kortet

Rejsekort gemmer data om brugernes rejser i fem år i stor database.

Artikel top billede

Rejsekort gemmer oplysninger om brugernes ind- og udtjekninger i fem år.

Oplysningerne gemmes i en stor database, der har været i drift siden 2011 og som nu indeholder data om mere end 100 millioner rejser, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Efter fem år fjernes de personlige dele af oplysningerne, mens andre dele gemmes med henblik på analysearbejde.

Ifølge avisen har 843 personer adgang til de personlige oplysninger om den enkelte rejsendes ind- og udtjekninger med Rejsekort. Også Skat og politiet har mulighed for at få adgang.

Forbrugerrådet Tænk siger til avisen, at de fem års opbevaring af data øger risikoen for datalæk.

Rejsekorts direktør, Bjørn Wahlsten, siger til Morgenavisen Jyllands-Posten, at selskabet gemmer data, fordi det 'tilskrives' af bogføringsloven. Han er åben over for mindre registrering, hvis det var muligt ifølge loven.

Læs også:

Rejsekortet: Vi er ikke stolte af den nuværende løsning

Opfordring til alle Computerworld-læsere: Hjælp DSB - har du gode ideer til nemme projekter?

Rejsekortet har givet dummebøder for 40 millioner kroner

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Konsulenter til IT-kontraktstyring og IT-udbud til gennemgførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Spillehallen.dk ApS

System Developer / Platform Builder

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS