Rejsekort gemmer dine data i årevis efter du har brugt kortet

Rejsekort gemmer data om brugernes rejser i fem år i stor database.

Artikel top billede

Rejsekort gemmer oplysninger om brugernes ind- og udtjekninger i fem år.

Oplysningerne gemmes i en stor database, der har været i drift siden 2011 og som nu indeholder data om mere end 100 millioner rejser, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Efter fem år fjernes de personlige dele af oplysningerne, mens andre dele gemmes med henblik på analysearbejde.

Ifølge avisen har 843 personer adgang til de personlige oplysninger om den enkelte rejsendes ind- og udtjekninger med Rejsekort. Også Skat og politiet har mulighed for at få adgang.

Forbrugerrådet Tænk siger til avisen, at de fem års opbevaring af data øger risikoen for datalæk.

Rejsekorts direktør, Bjørn Wahlsten, siger til Morgenavisen Jyllands-Posten, at selskabet gemmer data, fordi det 'tilskrives' af bogføringsloven. Han er åben over for mindre registrering, hvis det var muligt ifølge loven.

Læs også:

Rejsekortet: Vi er ikke stolte af den nuværende løsning

Opfordring til alle Computerworld-læsere: Hjælp DSB - har du gode ideer til nemme projekter?

Rejsekortet har givet dummebøder for 40 millioner kroner

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S