Forsikrings-gigant skærer 75 procent af udgifterne med cloud

RSA Insurance Group, der har 21.000 ansatte på globalt plan og en gigantisk milliardomsætning, har kastet sig ud i et opsigtsvækkende cloud-projekt, der skal føre til kæmpe-besparelser.

Artikel top billede

Den London-baserede forsikringsgigant RSA har underskrevet en kontrakt med Amazon Web Services (AWS), der ifølge CIO Darran Price vil føre til, at udgifterne til it-drift kan mindskes med 75 procent.

Samtidig forventer RSA at kunne forbedre både agiliteten og stabiliteten i driften, skriver vores kolleger på det britiske CIO

"Det er et vigtigt strategisk fokus for os at sikre, at vores it kører så simpelt og effektivt som muligt," udtaler CIO'en.

"Ved at modernisere vores it, vil vores platform være betydelig mere fleksibel og spare os både tid og penge, og vores kunder vil få gavn af mere effektive online-services."

Systemerne kan helbrede sig selv

I en pressemeddelelse skriver RSA, at Amazon Web Services kommer til at drive it-løsningerne i hele RSA-koncernen, og at teknologien i første omgang kommer til at hoste et antal websider og digitale services.

"Webudviklerne i RSA vil også kunne bygge og implementere nye funktioner hurtigere og mere effekttivt uden behov for ekstern support," skriver RSA blandt andet.

"En del af systemerne, der hostes i skyen, er i stand til at 'helbrede sig selv', hvilket reducerer behovet for indblanding. Det ventes, at det vil bidrage til en reduktion på 75 procent i omkostningerne til at drive it-infrastrukturen og også til forbedret stabilitet," forklarer RSA.

Herhjemme er RSA Group også repræsenteret, da det er den koncern, som blandt andre Codan er ejet af. 

Cloud nummer tre på CIO-agendaen

Gartner har netop udgivet sin CIO Agenda Survey for 2015, hvor cloud ligger nummer tre på listen over CIO'ernes prioriteringer.

Gartner skriver dog også, at selvom cloud i dag er en levedygtig mulighed i mange it-projekter, der kræver infrastruktur og drift, er det ikke desto mindre ikke det emne, som CIO'erne bruger mest tid på at tænke over.

"Undersøgelsen resultater viser, at public cloud for de fleste CIO'er nu er en mulighed til projekter, men at det kun er den første overvejelse for en lille minoritet," udtaler Dave Russell, vice president hos Gartner.

RSA Group omsatte i 2013-regnskabet for omkring 97 milliarder kroner på verdensplan. 

Læs også:

Kæmpe CIO-undersøgelse afslører it-bossernes 2015-planer

Opgørelse: Så ofte går dine cloud-løsninger i sort

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech Lead til analyseplatformsteamet i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse