Forsikrings-gigant skærer 75 procent af udgifterne med cloud

RSA Insurance Group, der har 21.000 ansatte på globalt plan og en gigantisk milliardomsætning, har kastet sig ud i et opsigtsvækkende cloud-projekt, der skal føre til kæmpe-besparelser.

Artikel top billede

Den London-baserede forsikringsgigant RSA har underskrevet en kontrakt med Amazon Web Services (AWS), der ifølge CIO Darran Price vil føre til, at udgifterne til it-drift kan mindskes med 75 procent.

Samtidig forventer RSA at kunne forbedre både agiliteten og stabiliteten i driften, skriver vores kolleger på det britiske CIO

"Det er et vigtigt strategisk fokus for os at sikre, at vores it kører så simpelt og effektivt som muligt," udtaler CIO'en.

"Ved at modernisere vores it, vil vores platform være betydelig mere fleksibel og spare os både tid og penge, og vores kunder vil få gavn af mere effektive online-services."

Systemerne kan helbrede sig selv

I en pressemeddelelse skriver RSA, at Amazon Web Services kommer til at drive it-løsningerne i hele RSA-koncernen, og at teknologien i første omgang kommer til at hoste et antal websider og digitale services.

"Webudviklerne i RSA vil også kunne bygge og implementere nye funktioner hurtigere og mere effekttivt uden behov for ekstern support," skriver RSA blandt andet.

"En del af systemerne, der hostes i skyen, er i stand til at 'helbrede sig selv', hvilket reducerer behovet for indblanding. Det ventes, at det vil bidrage til en reduktion på 75 procent i omkostningerne til at drive it-infrastrukturen og også til forbedret stabilitet," forklarer RSA.

Herhjemme er RSA Group også repræsenteret, da det er den koncern, som blandt andre Codan er ejet af. 

Cloud nummer tre på CIO-agendaen

Gartner har netop udgivet sin CIO Agenda Survey for 2015, hvor cloud ligger nummer tre på listen over CIO'ernes prioriteringer.

Gartner skriver dog også, at selvom cloud i dag er en levedygtig mulighed i mange it-projekter, der kræver infrastruktur og drift, er det ikke desto mindre ikke det emne, som CIO'erne bruger mest tid på at tænke over.

"Undersøgelsen resultater viser, at public cloud for de fleste CIO'er nu er en mulighed til projekter, men at det kun er den første overvejelse for en lille minoritet," udtaler Dave Russell, vice president hos Gartner.

RSA Group omsatte i 2013-regnskabet for omkring 97 milliarder kroner på verdensplan. 

Læs også:

Kæmpe CIO-undersøgelse afslører it-bossernes 2015-planer

Opgørelse: Så ofte går dine cloud-løsninger i sort

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniører til Kapacitetscenter for mindre droner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S