Brøndby-software til mobilnet stormer frem

Brøndby-selskabet Nettest, der tidligere var smertensbarnet i GN Store Nord, går under sin nye ejer en gylden fremtid i møde. Nettests software til overvågning af mobilnet har sat sig på en fjerdedel af verdensmarkedet, og efter masseafskedigelser skriver direktøren igen under på ansættelseskontrakter.

Brøndby-selskabet Nettest, der udvikler software og apparater til test af tele- og mobilnetværk, har stået bag et af danmarkshistoriens største underskud. Nu gør virksomheden et næsten lige så opsigtsvækkende comeback.

I 2001 var Nettest hovedårsagen til, at GN Store Nord tabte over ni milliarder kroner, og alene sidste år lød Nettest eget underskud på 4,8 milliarder kroner.

Nytårsaftensdag 2002 solgte GN Store Nord Nettest for en krone, og under den nye ejer, investeringsselskab Axcel, er der kommet andre boller på suppen. Sidste år bød således på et overskud på 50 millioner kroner, hvoraf de 16 millioner kroner dog skyldes en positiv skattepost.

Væk er alle de nedskrivninger, som gav de enorme underskud. Nedskrivningerne var først og fremmest en følge af, at GN Store Nord betalte næsten ni milliarder af de kroner, som selskabet fik for at sælge sin aktiepost i Sonofon, for franske Photonetics.

Fra 600 til 25 medarbejdere

Det er en af de værste investeringer i dansk erhvervshistorie. De nye Nettest-ejere har barberet Photonetics ned til et absolut minimum. Tilbage er blot patenterne og 25 medarbejdere. Da Photonetics var på sit højeste, beskæftigede selskabet 600 ansatte.

Det franske selskab udvikler udstyr til at taste optiske netværk og komponenter. En del af den forretning har Nettest-direktør Allan J. Vestergaard sammen med sin bestyrelsesformand, den tidligere Telia- og Ericsson-direktør Kaj Juul-Pedersen, lukket.

Nettest vil udelukkende levere software og udstyr til teleoperatører. Tidligere solgte Brøndby-virksomheden også testudstyr til de fabrikker og laboratorier, der fremstillet optiske komponenter.

Nettest Holding A/S Årsregnskab
Millioner kroner20032002
Omsætning550830
Resultat af primær drift (EBIT)48-4.771
Resultat før skat 34-4.869
Resultat50-4.822
Egenkapital140-71
Antal ansatte480797
For Nettest var det dog ikke tilstrækkeligt at lukke et forretningsområde. Sidste år skilte selskabet sig af med omkring 370 medarbejdere, heraf de 100 ved frasalg. Det gik ud over alle forretningsområder - også de ansatte i Brøndby. Der arbejder i dag omkring 200.

Hyrer igen

De nåede dog allerede inden årsskiftet at møde nye ansigter i kantinen. Nettest har allerede oprustet med 50 medarbejdere i forhold til lige efter nedskæringerne, så hele koncernen i dag betaler løn til 480.

- Det ligger i vores budget, at der også skal hyres flere i år, men vi er forsigtige mennesker og vil gerne se, at året kommer godt fra start, siger Allan J. Vestergaard.

Det er på hovedkontoret i Brøndby, at størstedelen af Nettest nye vækstområde er samlet. Det gælder software til overvågning af mobilnetværk. Tidligere var det kun en lille del af selskabets forretning, men i dag bliver der solgt for lige så stort et beløb software som testudstyr.

Det forretningsområde er i voldsom vækst, og ifølge Allan J. Vestergaard har Nettest i dag en markedsandel på omkring en fjerdedel på verdensplan. Dermed er Brøndby-softwaren lige så udbredt som de to største konkurrenter, amerikanske Inet og det tidligere HP-selskab Agilent.

Axcel har netop besluttet at skyde 25 millioner kroner yderligere ind i Nettest. De penge er ifølge Allan J. Vestergaard nødvendige, fordi selskabet venter nye og store ordrer på sin software til mobilnetværk. De kan lyde på helt op til mellem 10 og 100 millioner kroner, og Nettest binder penge i det personale, som leverer ordrerne, før hele betalingen falder.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S