Microsoft sætter fuld skrue på Windows 10: Nye opdateringer på vej

Udviklingen af Windows 10 spidser til, og nu vil kodefabrikken fra Redmond sætte mere skub i betaudgaverne af firmaets næste platform.

Artikel top billede

Der skal fuldt blus under Windows 10-koden.

Det fortæller Microsofts udviklingschef for Windows-projektet, Gabriel Aul, i en Twitter-besked.

Her lover Microsoft-manden, at opdateringstakten for Windows 10 Technical Preview skal forløbe med kortere mellemrum.

Og det er måske ikke en dårlig ide at sætte lidt mere fut i projektet.

Læs også: Tre danske top CIO'er: Det skal der til, før vi skifter til Windows 10

Siden dette operativsystem kom på banen i oktober 2014, har antallet af betaudgaver været betydelig lavere end det, som mange havde forventet.

Det kan du læse mere om på Computerworlds norske søsterside.

Microsoft er dog selv ganske godt tilfreds med starten for Windows 10, der er blevet testet af halvanden million brugere.

Læs mere her: Brugerne elsker allerede Windows 10

Fast eller slow

Microsoft har inddelt sit lanceringstogt for betaversionerne til Windows 10 i to spor, et kaldet Fast og et kaldet Slow.

Det førstnævnte skal sikre testerne den nyeste kode og de nye funktioner på bekostning af en gennemtestet kode.

Læs også: Sådan undgår Windows 10 at blive et flop

Dem, der ikke ønsker at tage en risiko med en lidt løs kode anbefales at koble sig på det lidt langsommere tog, hvor Redmond-firmaet lover færre fejl, men altså også et langsommere tempo.

Det er Fast-sporet som Gabriel Aul nu vil sætte mere tempo på.

Selv om det er betatesterne, der får glæde af beslutningen om at slippe funktionerne i udviklingskoden hurtigere end tidligere, er der også en anden side af medaljen.

Microsoft har tidligere udtalt, at den endelige udgave af Windows 10 vil blive opdateret langt oftere end de Windows-versioner, vi har i dag.

Derved kan de mange betatestere også ses som en træningspartner for Microsoft, der skal teste hvordan man rent praktisk kan knække nødden, der handler om at spytte opdateringer ud på en helt ny måde.

Læs også:

Den svære beslutning for Microsoft: Hvem skal betale for Windows 10 - og hvem skal ikke?

Analysefirma: Kom væk fra Windows 7 i tide

Din næste Windows hedder 10: Her er alle nyhederne

Brugerne elsker allerede Windows 10

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse