Microsoft sætter fuld skrue på Windows 10: Nye opdateringer på vej

Udviklingen af Windows 10 spidser til, og nu vil kodefabrikken fra Redmond sætte mere skub i betaudgaverne af firmaets næste platform.

Artikel top billede

Der skal fuldt blus under Windows 10-koden.

Det fortæller Microsofts udviklingschef for Windows-projektet, Gabriel Aul, i en Twitter-besked.

Her lover Microsoft-manden, at opdateringstakten for Windows 10 Technical Preview skal forløbe med kortere mellemrum.

Og det er måske ikke en dårlig ide at sætte lidt mere fut i projektet.

Læs også: Tre danske top CIO'er: Det skal der til, før vi skifter til Windows 10

Siden dette operativsystem kom på banen i oktober 2014, har antallet af betaudgaver været betydelig lavere end det, som mange havde forventet.

Det kan du læse mere om på Computerworlds norske søsterside.

Microsoft er dog selv ganske godt tilfreds med starten for Windows 10, der er blevet testet af halvanden million brugere.

Læs mere her: Brugerne elsker allerede Windows 10

Fast eller slow

Microsoft har inddelt sit lanceringstogt for betaversionerne til Windows 10 i to spor, et kaldet Fast og et kaldet Slow.

Det førstnævnte skal sikre testerne den nyeste kode og de nye funktioner på bekostning af en gennemtestet kode.

Læs også: Sådan undgår Windows 10 at blive et flop

Dem, der ikke ønsker at tage en risiko med en lidt løs kode anbefales at koble sig på det lidt langsommere tog, hvor Redmond-firmaet lover færre fejl, men altså også et langsommere tempo.

Det er Fast-sporet som Gabriel Aul nu vil sætte mere tempo på.

Selv om det er betatesterne, der får glæde af beslutningen om at slippe funktionerne i udviklingskoden hurtigere end tidligere, er der også en anden side af medaljen.

Microsoft har tidligere udtalt, at den endelige udgave af Windows 10 vil blive opdateret langt oftere end de Windows-versioner, vi har i dag.

Derved kan de mange betatestere også ses som en træningspartner for Microsoft, der skal teste hvordan man rent praktisk kan knække nødden, der handler om at spytte opdateringer ud på en helt ny måde.

Læs også:

Den svære beslutning for Microsoft: Hvem skal betale for Windows 10 - og hvem skal ikke?

Analysefirma: Kom væk fra Windows 7 i tide

Din næste Windows hedder 10: Her er alle nyhederne

Brugerne elsker allerede Windows 10

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse