"Vi kommer til at savne USA - alting er så bekvemt herovre"

"Vi regner med, at vi skal bruge mellem et halvt og et helt år på at blive danske igen og komme ind i en ny rytme igen."

Artikel top billede

"1. april flytter jeg og min familie tilbage til Danmark, efter vi har boet i USA i seks år, hvor jeg i Seattle har haft job i Microsoft som director of product marketing i vores worldwide Dynamics-team.

Vores to børn på to år og fire år er født i USA og har aldrig boet andre steder.

Vi vender hjem til Danmark, fordi jeg har fået job som marketing lead for Dynamics i Danmark. Så jeg skifter fra et specialiseret job med globalt udsyn til et meget mindre marked, men med en meget bredere palette af produkter. Det glæder jeg mig rigtigt meget til at prøve kræfter med.

Der er ingen tvivl om, at vi flytter mere på grund af jobbet end på grund af landet, og vi kommer til at savne mange ting i USA, som vi havde super-nemt ved at flytte til.

Vi har haft et meget let og bekvemt liv herovre, hvor min kone har kunnet gå hjemme.

I USA er tingene meget bygget op om, at tingene skal være bekvemme. Man kan for eksempel handle ind døgnet rundt, og alt i alt har vi haft et liv med meget overskud i hverdagen.

Når vi kommer hjem, skal min kone begynde med at arbejde, og vores børn skal begynde i daginstitution, og alting skal til at fungere anderledes, end vi er vant til.

Alligevel glæder vi os. Og det gør børnenes bedsteforældre også. Ha ha.

Danskerne er et dejligt og ærligt folkefærd, og Danmark er trygt og godt. Faktisk føles det virkeligt som om, at vi kommer hjem igen, men vi er klar over, at det kræver omstilling, og vi regner med, at vi skal bruge mellem et halvt og et helt år på at blive danske igen og komme ind i en ny rytme som danskere igen.

Alle vi kender, der har været ude, siger, at det første år efter, at man er kommet hjem, er det sværeste.

Man har jo været ude på eventyr, og når man er dansker i USA er man interessant for amerikanerne, og man får konstant en masse indtryk.

Og når man er på besøg i Danmark, er det altid nyt og interessant, og man kan fortælle om, hvordan det er at være ude.

Man er vant til, at det hele er spændende, både når man rejser ud, og når man kommer hjem på ferie og taler med venner og familie, der skal høre, hvad der sker derude.

Men når man så kommer hjem, så er det jo de samme ting, som vil optage os, og det har jeg hørt fra mange, at man lige skal vænne sig til.

Jeg tror ikke nødvendigvis, at vi flytter hjem for good, for Microsoft er jo en fantastisk virksomhed, som giver mulighed for at arbejde i hele verden.

Men lige nu glæder jeg mig først og fremmest til at møde mit nye team og til at arbejde med danske kunder og partnere.

Ricky Klint Gangsted-Rasmussen, nuværende direktør i Dynamics AX WW product marketing team - fra 1. april marketing lead for Dynamics i Danmark.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job