"Vi kommer til at savne USA - alting er så bekvemt herovre"

"Vi regner med, at vi skal bruge mellem et halvt og et helt år på at blive danske igen og komme ind i en ny rytme igen."

Artikel top billede

"1. april flytter jeg og min familie tilbage til Danmark, efter vi har boet i USA i seks år, hvor jeg i Seattle har haft job i Microsoft som director of product marketing i vores worldwide Dynamics-team.

Vores to børn på to år og fire år er født i USA og har aldrig boet andre steder.

Vi vender hjem til Danmark, fordi jeg har fået job som marketing lead for Dynamics i Danmark. Så jeg skifter fra et specialiseret job med globalt udsyn til et meget mindre marked, men med en meget bredere palette af produkter. Det glæder jeg mig rigtigt meget til at prøve kræfter med.

Der er ingen tvivl om, at vi flytter mere på grund af jobbet end på grund af landet, og vi kommer til at savne mange ting i USA, som vi havde super-nemt ved at flytte til.

Vi har haft et meget let og bekvemt liv herovre, hvor min kone har kunnet gå hjemme.

I USA er tingene meget bygget op om, at tingene skal være bekvemme. Man kan for eksempel handle ind døgnet rundt, og alt i alt har vi haft et liv med meget overskud i hverdagen.

Når vi kommer hjem, skal min kone begynde med at arbejde, og vores børn skal begynde i daginstitution, og alting skal til at fungere anderledes, end vi er vant til.

Alligevel glæder vi os. Og det gør børnenes bedsteforældre også. Ha ha.

Danskerne er et dejligt og ærligt folkefærd, og Danmark er trygt og godt. Faktisk føles det virkeligt som om, at vi kommer hjem igen, men vi er klar over, at det kræver omstilling, og vi regner med, at vi skal bruge mellem et halvt og et helt år på at blive danske igen og komme ind i en ny rytme som danskere igen.

Alle vi kender, der har været ude, siger, at det første år efter, at man er kommet hjem, er det sværeste.

Man har jo været ude på eventyr, og når man er dansker i USA er man interessant for amerikanerne, og man får konstant en masse indtryk.

Og når man er på besøg i Danmark, er det altid nyt og interessant, og man kan fortælle om, hvordan det er at være ude.

Man er vant til, at det hele er spændende, både når man rejser ud, og når man kommer hjem på ferie og taler med venner og familie, der skal høre, hvad der sker derude.

Men når man så kommer hjem, så er det jo de samme ting, som vil optage os, og det har jeg hørt fra mange, at man lige skal vænne sig til.

Jeg tror ikke nødvendigvis, at vi flytter hjem for good, for Microsoft er jo en fantastisk virksomhed, som giver mulighed for at arbejde i hele verden.

Men lige nu glæder jeg mig først og fremmest til at møde mit nye team og til at arbejde med danske kunder og partnere.

Ricky Klint Gangsted-Rasmussen, nuværende direktør i Dynamics AX WW product marketing team - fra 1. april marketing lead for Dynamics i Danmark.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse