Anklage: Kaspersky står i ledtog med russiske spioner

Det dårlige forhold mellem Rusland og Vesten slår nu også igennem i it-branchen, hvor det russiske firma Kaspersky beskyldes for at have meget tætte relationer til hjemlandets efterretningstjenester.

Artikel top billede

Nuværende og tidligere ansatte hos den russiske sikkerhedsproducent Kaspersky Lab beskylder ifølge Bloomberg selskabet for at have meget tætte forbindelse til russiske sikkerheds- og efterretningstjenester.

Siden 2012 er store dele af selskabets ledelse angiveligt blevet erstattet med personer, der er nært knyttet til sikkerhedstjenesten FSB, som normalt betragtes som efterfølgeren til Sovjet-tidens KGB.

Og ledige job i Kaspersky Labs topledelse tilbydes nu kun russere, siger kilderne til Bloomberg.

Stifteren af Kaspersky Lab, Eugene Kaspersky, er i sin tid uddannet i blandt andet kryptografi på en skole, der var finansieret af KGB og det russiske forsvarsministerium, og han har ifølge Bloombergs kilder fortsat tætte forbindelser til folk fra efterretningstjenesterne.

Bloombergs kilder hævder blandt andet, at Eugene Kaspersky afholder ugentlige sauna-fester for en udvalgt kreds af fem til ti personer.

Den centrale kontakt mellem Kaspersky Labs og den russiske regering er selskabets juridiske chef, Igor Chekunov.

Skæv balance

Påstandene om samarbejde med de russiske myndigheder underbygges ifølge Bloomberg af, at Kaspersky Lab jævnlig afslører forskellige former for it-spionage, som vestlige myndigheder angiveligt står bag. Til gengæld har Kaspersky kun i meget begrænset omfang afsløret spionage fra russisk side.

Den skæve balance er ifølge Bloomberg ikke enestående. Et selskab som amerikanske FireEye har på samme måde tætte forbindelser til CIA, som også har investeret i selskabet.

Fireeye har gjort et stort nummer ud af at afsløre kinesiske og russiske cyber-angreb, men har til gengæld været tavse om amerikansk spionage.

Talsmænd for Kaspersky Lab afviser over for The Register, at selskabet er tilknyttet FSB. I en udtalelse siger selskabet, at man samarbejder med justitsmyndigheder over hele verden, så længe man overholder national og international lovgivning.

Oplysningerne om jævnlige sauna-møder med repræsentanter for efterretningstjenesterne er ifølge Kaspersky Lab falske.

Eugene Kaspersky selv har reageret kraftigt på Bloombergs artikel i et blogindlæg. Han fastholder, at Kaspersky Lab offentliggør oplysninger om cyberangreb og -kriminalitet uden at skele til, hvem der står bag.

Han peger blandt andet på, at de belastende oplysninger om forbindelse til russisk spionage kommer efter, at Kaspersky Lab er kommet med en række afsløringer om hacker-fællesskabet Equation Group, som mange mener, at amerikanske NSA står bak.

Eugene Kaspersky har desuden udsendt en række beskeder om sagen på Twitter, hvor han blandt andet ironiserer over påstandene om særlige sauna-fester med russisk spioner. Han lover blandt andet, at selskabets årlige konference vil inkludere saunabesøg, svedekasser og at man vil aflsutte konferencen med en ridetur til stranden på ryggen af bjørne.

Læs også:

Mystiske navne fundet i skjult spionkode på millioner af harddiske: Står NSA bag?

Kaspersky satser stort på salg til virksomheder

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse