Brugerne raser: TDC peger sin musiktjeneste mod forkerte servere

Play-tjenesten fra TDC er blevet flyttet over på en ny platform, men selve verificeringsprocessen pegede i lang tid over på den gamle platform. Derved kunne en bruger ikke afspille sin musik. Her er forklaringen.

Artikel top billede

"TDC Play har nu i mere end tre måneder haft en fejl, som gør, at man ikke længere kan downloade musik til din pc og afspille den offline."

Sådan lyder det fra en TDC Play-bruger, der har sendt en mail til Computerworld, og han er ikke alene med sit problem.

I TDC's eget forum beretter mange Play-brugere om, at det ikke er muligt at afspille de hentede musikfiler i Windows Media Player.

Og den fejl er opstået i forbindelse med, at der er skiftet platform for Play-tjenesten, fortæller telefirmaet nu.

"Det er korrekt, at der har været et problem i forbindelse med verificeringen af Play-brugeren, når brugeren skulle afspille en downloadet musikfil i Windows Media Player," fortæller Povl D. Rasmussen, der er kommunikationsrådgiver i TDC.

Og han uddyber: 

"Fejlen bestod i, at Play-tjenesten var blevet flyttet over på en ny platform, men selve verificeringsprocessen pegede fortsat over på den gamle platform. Dermed opstod der en fejl i forbindelse med verificeringen af brugeren."

Telegiganten har altså glemt at pege brugerens musik til den rette server.

En læser fortæller til Computerworld, at det har stået på i tre måneder. Er det korrekt?

"Det stod på i en længere periode, men jeg har ikke den eksakte dato her på stående fod."

TDC fortæller dog nu, at pegepinden er blevet flyttet i den rigtige retning.

"Fejlen er blevet rettet i sidste uge," lyder det fra Povl D. Rasmussen.

Så nu forsikrer TDC, at der ikke er problemer mad at afspille den downloadede musik i Windows Media Player.

Læs også:
Carstens Dillings trepunktsplan: Nu skal kundeflugt fra TDC stoppes

Medier: Apple lancerer streaming musik-tjeneste til juni

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks