Artikel top billede

Brugerne raser: TDC peger sin musiktjeneste mod forkerte servere

Play-tjenesten fra TDC er blevet flyttet over på en ny platform, men selve verificeringsprocessen pegede i lang tid over på den gamle platform. Derved kunne en bruger ikke afspille sin musik. Her er forklaringen.

"TDC Play har nu i mere end tre måneder haft en fejl, som gør, at man ikke længere kan downloade musik til din pc og afspille den offline."

Sådan lyder det fra en TDC Play-bruger, der har sendt en mail til Computerworld, og han er ikke alene med sit problem.

I TDC's eget forum beretter mange Play-brugere om, at det ikke er muligt at afspille de hentede musikfiler i Windows Media Player.

Og den fejl er opstået i forbindelse med, at der er skiftet platform for Play-tjenesten, fortæller telefirmaet nu.

"Det er korrekt, at der har været et problem i forbindelse med verificeringen af Play-brugeren, når brugeren skulle afspille en downloadet musikfil i Windows Media Player," fortæller Povl D. Rasmussen, der er kommunikationsrådgiver i TDC.

Og han uddyber: 

"Fejlen bestod i, at Play-tjenesten var blevet flyttet over på en ny platform, men selve verificeringsprocessen pegede fortsat over på den gamle platform. Dermed opstod der en fejl i forbindelse med verificeringen af brugeren."

Telegiganten har altså glemt at pege brugerens musik til den rette server.

En læser fortæller til Computerworld, at det har stået på i tre måneder. Er det korrekt?

"Det stod på i en længere periode, men jeg har ikke den eksakte dato her på stående fod."

TDC fortæller dog nu, at pegepinden er blevet flyttet i den rigtige retning.

"Fejlen er blevet rettet i sidste uge," lyder det fra Povl D. Rasmussen.

Så nu forsikrer TDC, at der ikke er problemer mad at afspille den downloadede musik i Windows Media Player.

Læs også:
Carstens Dillings trepunktsplan: Nu skal kundeflugt fra TDC stoppes

Medier: Apple lancerer streaming musik-tjeneste til juni




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere