"Jeg var ved at kaste rundt med mine telefoner, min iPad og min computer, fordi jeg blev så frustreret"

"Når vi ikke kan kan komme online med en megahurtig hastighed, er det et first world problem, der får os til at opføre os som skrigende babyer."

Artikel top billede

For 14 dage siden oplevede jeg noget, der egentlig siger meget om den tid, som vi lever i.

Jeg er lige flyttet, og som noget af det første bestilte jeg en 25/25 Mbit/s-internetforbindelse. Den viste sig at være uendelig langsom.

Da jeg opdagede det, var jeg ved at kaste rundt med mine telefoner, min iPad og min computer, fordi jeg blev så frustreret.

Den oplevelse minder mig om, at vi lever i en tid, hvor vi er superforkælede med, at nettet overhovedet er der, og at vi normalvis har hurtige forbindelser.

For når vi ikke kan kan komme online med en megahurtig hastighed, er det et first world problem, der får os til at opføre os som skrigende babyer.

Jeg kan naturligvis ikke tale på hele befolkningens vegne, men jeg tror, at der er mange, der vil genkende frustrationen.

Oplevelsen satte i hvert fald dybe spor i mig.

Thomas Bigum, ekspert i sociale medier og stifter af kursusvirksomheden Bigum&Co

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job