"Jeg var ved at kaste rundt med mine telefoner, min iPad og min computer, fordi jeg blev så frustreret"

"Når vi ikke kan kan komme online med en megahurtig hastighed, er det et first world problem, der får os til at opføre os som skrigende babyer."

Artikel top billede

For 14 dage siden oplevede jeg noget, der egentlig siger meget om den tid, som vi lever i.

Jeg er lige flyttet, og som noget af det første bestilte jeg en 25/25 Mbit/s-internetforbindelse. Den viste sig at være uendelig langsom.

Da jeg opdagede det, var jeg ved at kaste rundt med mine telefoner, min iPad og min computer, fordi jeg blev så frustreret.

Den oplevelse minder mig om, at vi lever i en tid, hvor vi er superforkælede med, at nettet overhovedet er der, og at vi normalvis har hurtige forbindelser.

For når vi ikke kan kan komme online med en megahurtig hastighed, er det et first world problem, der får os til at opføre os som skrigende babyer.

Jeg kan naturligvis ikke tale på hele befolkningens vegne, men jeg tror, at der er mange, der vil genkende frustrationen.

Oplevelsen satte i hvert fald dybe spor i mig.

Thomas Bigum, ekspert i sociale medier og stifter af kursusvirksomheden Bigum&Co

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job