"Jeg var ved at kaste rundt med mine telefoner, min iPad og min computer, fordi jeg blev så frustreret"

"Når vi ikke kan kan komme online med en megahurtig hastighed, er det et first world problem, der får os til at opføre os som skrigende babyer."

Artikel top billede

For 14 dage siden oplevede jeg noget, der egentlig siger meget om den tid, som vi lever i.

Jeg er lige flyttet, og som noget af det første bestilte jeg en 25/25 Mbit/s-internetforbindelse. Den viste sig at være uendelig langsom.

Da jeg opdagede det, var jeg ved at kaste rundt med mine telefoner, min iPad og min computer, fordi jeg blev så frustreret.

Den oplevelse minder mig om, at vi lever i en tid, hvor vi er superforkælede med, at nettet overhovedet er der, og at vi normalvis har hurtige forbindelser.

For når vi ikke kan kan komme online med en megahurtig hastighed, er det et first world problem, der får os til at opføre os som skrigende babyer.

Jeg kan naturligvis ikke tale på hele befolkningens vegne, men jeg tror, at der er mange, der vil genkende frustrationen.

Oplevelsen satte i hvert fald dybe spor i mig.

Thomas Bigum, ekspert i sociale medier og stifter af kursusvirksomheden Bigum&Co

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S