Artikel top billede

Københavnsk it-cykelprojekt på vej i graven

Fonden bag et højtprofileret bycykelprojekt sætter tommelskruerne på it-firma: Levér de lovede cykler og eller gå konkurs, lyder truslen.

14 dage. Det er den frist som it-firmaet Gobike Danmark A/S har fået til at levere 1.400 bycykler, som er en del af et højt profileret københavnsk bycykelprojekt.

Kravet til Gobike Danmark er resultatet af et møde onsdag i By- og Pendlercykelfonden.

Ud over levering af de mange cykler skal Gobike Danmark også levere 80 ladestandere.

Sidst men ikke mindst skal firmaet skaffe en bankgaranti for 18 millioner kroner, som Københavns og Frederiksberg kommuner og DSB indtil videre har udbetalt til firmaet.

Opfylder Gobike Danmark ikke kravene truer fonden med at ophæve samarbejdet. Det kan reelt sende det højt profilerede bycykelprojekt i graven før det - efter flere forsinkeler - for alvor er kommet i gang.

"Hvis vi fortsat skal samarbejde med Gobike Danmark A/S, er de nødt til at levere de bycykler, de har lovet og stille den nødvendige sikkerhed for de betalinger, som Københavns Kommune, Frederiksberg Kommune og DSB har foretaget til projektet. Nu får Gobike Danmark A/S 14 dage til at leve op til sine forpligtelser, ellers er vi nødt til at ophæve samarbejdet, " lyder det formand for By- og Pendlercykelfonden, Nikolaj Bøgh.

Gobike Danmark vandt udbuddet om levering af den nye københavnske bycykel tilbage i 2012.

Ud over sadel, styr, dæk og slange er cyklen bestykket med en tablet-computer, som giver den enkelte cyklist adgang til en række services plus at betalingen for brug af cyklen også foregår digitalt.

Kontroversiel ejer

Gobike Danmark ejes af it-manden Torben Aagaard. Selskabet har en række it-profiler som innnovations-guruen Preben Mejer og den tidligere direktør for IBM Danmark, Kim Østrup i bestyrelsen.

Torben Aaagard er blandt andet kendt som en af ejerne bag det kontroversielle sikkerhedsfirma Comendo, som i efteråret 2014 blev solgt til en amerikansk køber.

De aktuelle problemer med levering af de københavnske bycykler kan ifølge flere medier ende med at sende Gobike Danmark ud i en konkurs.

Sker det må By- og Pendlercykelfonden på grund af de manglende bankgarantier stille sig op i køen af kreditorer, og dermed kan de 18 millioner skattekroner i yderste konsekvens være tabt.

Indtil videre kan de brugere, som allerede har tegnet abonnement, benytte de omkring 420 bycykler, som indtil videre er rullet ud i den københavnske trafik, lyder det fra By- og Pendlercykelfonden.

Fondens Nikolaj Bøgh siger, at det endnu er for tidligt at konkludere, hvad konsekvensen i den sidste ende vil blive for Gobike Danmark A/S og det samlede by- og pendlercykelsystem.

"Det er dog også klart, at vi i den situation selvfølgelig har øje for, hvordan vi kan sikre partnernes værdier i projektet," siger Nikolaj Bøgh.

Læs også:

Er der nogen forbindelse? It-afsløringer kan ramme københavnsk prestigeprojekt

Firma tog DSB-it-chefer med til Thailand




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2 - Sådan forbereder du din virksomhed til den store dag med ny EU-lovgivning om cybersikkerhed

NIS2 er et nyt EU-direktiv, som pålægger medlemslandene at sikre, at udbydere af kritisk infrastruktur og tjenester har passende sikkerhedsforanstaltninger på plads til at styre cyberrisici og opretholde modstandsdygtighed i tilfælde af en hændelse. Du skal være klar fra dag et – ellers vanker der bøder.

26. september 2023 | Læs mere


Er der en vej uden om usikker, kostbar og kompleks clouddrift?

Få indsigt i konklusionerne fra en nylig, storstilet undersøgelse fra Computerworld og Veritas med svar fra mere end 100 danske IT-topchefer i detaljer om deres erfaringer med de seneste års bevægelse mod cloudbaserede platforme og services. Derudover får du bud på, hvordan man som virksomhed både høster fordelene ved øget clouddrift og et stigende antal leverandører. Vel at mærke samtidig med, at man får det overblik, som gør det muligt at drive infrastrukturen sikkert og effektivt.

05. oktober 2023 | Læs mere


OT-sikkerhed i produktionsmiljøer - hvor kommer truslerne fra og hvordan opnår I optimal modstandsdygtighed overfor cyberangreb?

Til trods for den intense fokus på cybersikkerhed og NIS2 er mange produktionsvirksomheder og organisationer stadig usikre på, hvad de konkret skal gøre for at sikre, at de lever op til direktivets nye skærpede krav, når det gælder risikostyring, dokumentation og indberetning samt kravene om at garantere sikkerheden igennem hele forsyningskæden – og det ansvar, der følger med.

10. oktober 2023 | Læs mere