Google forlænger levetiden for Chrome til XP - men snart er det slut

Det skal dog være slut på et tidspunkt, lyder det fra søgegiganten, der også sætter et punktum for XP-projektet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Når året 2015 slutter, slutter opdateringerne af Googles Chrome-browser til Windows XP.

Det skriver Googles Mark Larson, der er chef for udviklingen af Chrome, i et blog-indlæg.

Derved udvider søgegiganten sin support til det pensionerede styresystem. Den oprindelige plan var ellers, at der skulle lukkes for ny kode i april i år.

"Vi er klar over, at det ikke er nemt for alle at skifte operativsystem. Millioner af brugere anvender XP hver dag, og vi ønsker, at de fortsat kan have adgang til en opdateret og sikker browser," skriver han.

Google har faktisk holdt ud længere end Microsoft selv, der lukkede ned for support til XP for et år siden.

Og nu mener søgefirmaet altså også, at det må slutte.

Gammel og utryg

Windows XP blev frigivet tilbage i 2001, så koden har efterhånden en del år på bagen.

Siden april 2014, hvor Microsoft lagde supporten på hylden, er der faktisk kun kommet en enkelt vigtig XP-sikkerhedsopdatering til Internet Explorer 8.

Læs også: Microsoft vender rundt på en tallerken: Sikkerhedsopdaterer Windows XP

Et år (næsten) uden opdateringer betyder, at Windows XP langt fra er sikker at anvende ikke mindst, når man er på nettet.

En mellemløsning for XP-brugerne har været at anvende Chrome som browser på grund af den vedblivende support, men nu lukker den mulighed altså også ved udgangen af året.

For dem, der af forskellige årsager, stadig holder fast i XP kan der måske være trøst at hente i norske Opera eller Mozillas Firefox, der endnu ikke har givet en lukkedato for deres opdateringer.

Andelen af XP-maskiner er faldet markant siden support-lukningen i april 2014, men analysehuset Net Applications vurderede i marts, at der stadig er omkring 18 procent XP-installationer på verdensplan.

I Danmark er tallet ifølge FDIM på lige omkring én procent.

Læs om et dansk firma, der blev hacket vie en XP-maskine her: Hacker kom ind via labelprinter: Tog dansk firmas it-systemer som gidsel

Google er ligeledes i gang med en forvandling af Chrome.

Det kan du læse mere om her: Google Chrome lukker for Java-baseret NemID

Læs også:
10 måder at holde din Windows XP-maskine sikker på

Pc-markedet fortsætter med at krympe kraftigt - XP får skylden

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

KMD A/S

Product Data Insights Lead

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest