Google forlænger levetiden for Chrome til XP - men snart er det slut

Det skal dog være slut på et tidspunkt, lyder det fra søgegiganten, der også sætter et punktum for XP-projektet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Når året 2015 slutter, slutter opdateringerne af Googles Chrome-browser til Windows XP.

Det skriver Googles Mark Larson, der er chef for udviklingen af Chrome, i et blog-indlæg.

Derved udvider søgegiganten sin support til det pensionerede styresystem. Den oprindelige plan var ellers, at der skulle lukkes for ny kode i april i år.

"Vi er klar over, at det ikke er nemt for alle at skifte operativsystem. Millioner af brugere anvender XP hver dag, og vi ønsker, at de fortsat kan have adgang til en opdateret og sikker browser," skriver han.

Google har faktisk holdt ud længere end Microsoft selv, der lukkede ned for support til XP for et år siden.

Og nu mener søgefirmaet altså også, at det må slutte.

Gammel og utryg

Windows XP blev frigivet tilbage i 2001, så koden har efterhånden en del år på bagen.

Siden april 2014, hvor Microsoft lagde supporten på hylden, er der faktisk kun kommet en enkelt vigtig XP-sikkerhedsopdatering til Internet Explorer 8.

Læs også: Microsoft vender rundt på en tallerken: Sikkerhedsopdaterer Windows XP

Et år (næsten) uden opdateringer betyder, at Windows XP langt fra er sikker at anvende ikke mindst, når man er på nettet.

En mellemløsning for XP-brugerne har været at anvende Chrome som browser på grund af den vedblivende support, men nu lukker den mulighed altså også ved udgangen af året.

For dem, der af forskellige årsager, stadig holder fast i XP kan der måske være trøst at hente i norske Opera eller Mozillas Firefox, der endnu ikke har givet en lukkedato for deres opdateringer.

Andelen af XP-maskiner er faldet markant siden support-lukningen i april 2014, men analysehuset Net Applications vurderede i marts, at der stadig er omkring 18 procent XP-installationer på verdensplan.

I Danmark er tallet ifølge FDIM på lige omkring én procent.

Læs om et dansk firma, der blev hacket vie en XP-maskine her: Hacker kom ind via labelprinter: Tog dansk firmas it-systemer som gidsel

Google er ligeledes i gang med en forvandling af Chrome.

Det kan du læse mere om her: Google Chrome lukker for Java-baseret NemID

Læs også:
10 måder at holde din Windows XP-maskine sikker på

Pc-markedet fortsætter med at krympe kraftigt - XP får skylden

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks