Microsoft vender rundt på en tallerken: Sikkerhedsopdaterer Windows XP

Microsoft har helt ekstraordinært udsendt en sikkerhedsopdatering rettet mod det ellers dødsdømte Windows XP-styresystem. Læs her om grunden til selskabets overraskende beslutning.

Artikel top billede

Slut. Finito. The end.

Kodegiganten Microsoft har utallige gange og på alverdens sprog fortalt, at sikkerhedsopdateringerne til det 13 år gamle styresystem Windows XP var slut med den sidste opdatering udsendt den 8. april.

Men man har åbenbart ét standpunkt, til man tager et nyt.

For med et nyopdaget hul i alle versioner af selskabets browser, Internet Explorer, har Microsoft set sig nødsaget til helt ekstraordinært at lappe Internet Explorer-hullet for Windows XP-brugerne.

"Selvom Windows XP ikke længere er understøttet af Microsoft og forbi den tid, hvor vi normalt ville udsende sikkerhedsopdateringer, har vi besluttet at udsende en opdatering til alle versioner af Windows XP (inklusiv embedded)," skriver general manager Adrienne Hall på Microsofts officielle blog.

Tidstypisk panik

Hun angiver samtidig, at Microsoft har foretaget denne undtagelse på grund af den korte tidsafstand mellem Windows XP-supportstoppet og opdagelsen af Internet Explorer-hullet.

"Virkeligheden er, at der har været et meget lille antal angreb baseret på denne specifikke sårbarhed, og bekymringerne var, helt ærligt, overdrevne. Uheldigvis er dette nok ret tidstypisk, og det skal ikke lyde sådan, at vi ikke tager sikkerhed alvorligt. Det gør vi absolut," lyder det fra Adrienne Hall på Microsoft-bloggen.

Microsoft-bossen understreger samtidig, at selv om huller i Internet Explorer-browseren bliver lappet til Windows XP, skal brugere af det bedagede styresystem ikke glemme at opdatere til Windows 7 eller nyere versioner.

Computerworld har tidligere manet til besindighed med denne guide til at undgå panik ved helt at undgå sikkerhedshullet i internet Explorer fra version 6 og op til version 11.

Kommer der mere?

Når Microsoft automatisk sikkerhedsopdaterer Windows XP, kunne man argumentere for, at virksomheder med sær-supportaftaler har betalt ekstraordinært mange beskyttelsespenge for et gratis fix.

Derfor har Computerworld spurgt Microsoft om, hvorvidt vi kan forvente flere gratis Windows XP-sikkerhedsopdateringer i de kommende dage, uger og måneder.

Indtil videre ønsker Microsoft Danmark ikke at kommentere på sagen - ud over at budskabet om Windows-opgradering til version 7 eller 8.1 bliver gentaget for at øge brugernes sikkerhed.

Læs også:
Kæmpehul i IE rammer nu danske firmaer

Ingen panik: Sådan undgår du kæmpehullet i Internet Explorer

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec