Limet og loddet sammen: Så svært er det at reparere den nye Macbook

Apple-fans, hardware-nørderer og anden raske drenge og piger, der sætter en ære i at selv reparere deres elektroniske dippedutter, kommer på en hård opgave, hvis de vil pille med den nye udgave af Apples Macbook.

Artikel top billede

Apple-fans kunne i sidste måned glæde sig over firmaets nyeste 12-tommers Macbook Retina, der er om muligt endnu mere lækker og elegant i sit design end tidligere modeller.

Men åbner man den nye maskine viser det sig ifølge hjemmesiden iFixit, at al den udvendige lækkerhed går hårdt ud over kundernes mulighed for at selv at reparere vidunderet.

Apples computere er i forvejen kendt for at være vanskelige at pille ved, men i en test af reparationsvenlighed går iFixit skridtet videre og giver den nye Mac bundkarakteren 1 på en skala fra 1 til 10.

Ifølge testen er Macbookens slanke design afhængigt af nye ultraflade battericeller, som vil give gør det selv-reparatører og ikke-autoriserede værksteder grå hår i hovedet. Det går hårdt ud over vurderingen af den nye Macbook.

Batterierne er limet fast til chassiset, og det betyder, at cellerne skal skrabes ud af de særlige brønde, hvor de er monteret. Det efterlader desuden mange limrester, som så skal fjernes manuelt.

Før man kommer så langt, skal man dog have åbnet maskinen.

Det kræver, at man anskaffer sig en specialskruetrækker, som passer til Apples patenterede Pentalope-skruer. Det gør det vanskeligt overhovedet at komme ned under motorhjelmen i den nye Macbook.

iFixit peger også på, at Retina-Mac'ens hukommelsesenhed, processor og flash-memory er loddet fast til bundkortet. Det trækker også fra i vurderingen af maskinens reparationsvenlighed.

Ligesom tidligere modeller er Retina-skærmen desuden stadig konstrueret i et stykke uden separat frontglas. Dermed bliver skærmreparationer både vanskelige og dyre, lyder det fra iFixit.

Endelig peger testen på, at den (eneste) USB-port på Macbook Retina er meget vanskeligt tilgængelig. Det er ekstra problematisk, fordi Apples nye "all-in-one" USB-standard betyder, at porten er udsat for stor slitage, som alt andet lige vil kræve flere reparationer.

Alt i alt anbefaler iFixit, at man holder sig langt væk fra at pille ved indmaden i den nye Macbook - med mindre man er professionel og i øvrigt har udstyret i orden.

Du kan læse iFixits test her.

Læs også:

Her er Apples nye super-tynde Macbook

Apple og den defekte Macbook Pro: Her er den egentlige skandale

Læses lige nu

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S