Fed bonus: Stort it-firma giver alle ansatte en uges ekstra løn for hvert års ansættelse

Den indiske konsulentgigant Tata Consultancy Services giver alle ansatte en uges ekstra løn for hvert år, de har arbejdet for firmaet.

Artikel top billede

Den danske direktør i indiske TCS, Peter Winther-Schmidt, skal snart udbetale bonus til koncernens danske ansatte. Her er han sammen med sine to indiske kolleger Jay Kumar (midt) og Manish Singh (th).

Tata Consultancy Services (TCS) har besluttet at fejre, at det er 10 år siden, at selskabet blev børsnoteret. Selskabet deler derfor tæt ved tre milliarder kroner ud som bonus til sine næsten 320.000 ansatte.

Helt konkret får de ansatte i Tatas udbetalt en ekstra uges løn for hvert år, man har været ansat i firmaet. Det svarer til 423 millioner dollar - eller tæt på tre milliarder danske kroner.

Et hurtigt regnestykke viser, at den gennemsnitlige bonus bliver på næsten 10.000 kroner, men for særligt trofaste medarbejdere ansatte vanker der en ekstrabetaling på mere end et halvt års løn, fortæller Tatas danske direktør Peter Winther-Schmidt.

Han har selv arbejdet for Tata siden 2010, hvor han blev ansat som den første dansker i firmaet. Selv kan han altså se frem til at få sin gage suppleret med, hvad der svarer til en ekstra månedsløn.

I Danmark beskæftiger Tata omkring 250 medarbejder, hvoraf langt hovedparten kommer fra udlandet - især fra Tatas hjemland Indien. Kun mellem 30 og 40 af de ansatte har dansk pas.

Et halvt års ekstra løn

"Vi ved endnu ikke præcis, hvordan den særlige bonusudbetaling udmøntes. Ancienniteten blandt vores indiske kolleger er meget varierende - fra et par år og op til 20 år. Og en enkelt kollega har arbejdet for os i 30 år, så der bliver der tale om mere end et halvt års ekstra løn," siger Peter Winther-Schmidt.

Nyheden om den ekstraordinære bonus slap ud i sidste uge, hvor Tata præsenterede sit seneste årsregnskab. Og der er rigelig med penge på kontoen til den uventede pengeregn.

Koncernens overskud lød på 3,5 milliarder dollar, hvilket svarer til omkring 24 milliarder danske kroner.

Omsætningen løb op i 15,5 milliarder dollar eller mere end 100 milliarder danske kroner. Det er en vækst på 15 procent.

På globalt plan har selskabet i løbet af det sidste år udvidet sin medarbejderstab med omkring 20.000 ansatte, og mere end halvdelen af forretningen ligger fortsat i Nordamerika, men Storbritannien står for hver sjette omsætningskrone.

Læs også:

Her skal tidligere CSC-ansatte arbejde for Tata

"Mit vigtigste råd er, at man skal huske, at det er meget svært at fornærme en dansker"

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S