"Jeg tabte 12 kilo - og den tur var faktisk med til at ændre mit liv"

"Der dør 70 personer på Mont Blanc hvert år, så vi ville være sikre på, at vi kunne sige til vores koner, at det gik fornuftigt for sig."

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal /)

Vi flyttede agendaen mange gange, da jeg var direktør i Dong Energy. Vi lavede mange ting om.

På et tidspunkt, da jeg syntes, at agendaen var ved at være udtømt, og jeg mente, at vi skulle noget nyt, lavede jeg i 2010 en mission med mit team om, at vi skulle erobre Europas højeste bjerg, Mont Blanc.

Det skulle være et symbol på, hvor vi skulle hen som organisation bagefter.

Jeg fik mit ledelsesteam med på at tage den opgave seriøst, og så arbejdede vi på det i otte måneder, hvor vi vel trænede to timer om dagen for at komme i fysisk form. Vi satte os et mål om, at otte ud af ti skulle gennemføre.

Vi havde tre bjergbestigere med os, der alle havde været på Mount Everest. Der dør 70 personer på Mont Blanc hvert år, så vi ville være sikre på, at vi kunne sige til vores koner, at det gik fornuftigt for sig.

Vi nåede op, men vi nåede desværre kun Mont Blanc du Tacul - der er den tredjehøjeste top - fordi der faldt 40 centimeter ny sne den dag.

Men oplevelsen med de seks dage i området - og det at gå i tov med dine tre tætteste kolleger med livet som indsats - var en ufattelig stor ledelsesoplevelse.

Sådan en tur kan man bruge til rigtig meget. Vi talte altså bare helt anderledes til hinanden efter den tur, og tingene lykkedes helt anderledes.

For det første siger det noget om, at du kan, hvad du vil. Og hvis du tror, du har flyttet dig, kan du altid flytte dig noget mere.

Jeg tabte 12 kilo i den proces. Det har været med til at ændre mit liv, fordi det fortæller mig, at jeg skal lave noget ved siden af jobbet.

Det er ikke bare for at have en carbon-cykel eller sådan noget, men fordi det kardiologiske system hjælper mig i dagligdagen.

Lars Clausen
Administrerende direktør i IBM Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Infrastruktur | Nyborg

    IBM Infrastructure Days

    Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job