"Jeg tabte 12 kilo - og den tur var faktisk med til at ændre mit liv"

"Der dør 70 personer på Mont Blanc hvert år, så vi ville være sikre på, at vi kunne sige til vores koner, at det gik fornuftigt for sig."

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal /)

Vi flyttede agendaen mange gange, da jeg var direktør i Dong Energy. Vi lavede mange ting om.

På et tidspunkt, da jeg syntes, at agendaen var ved at være udtømt, og jeg mente, at vi skulle noget nyt, lavede jeg i 2010 en mission med mit team om, at vi skulle erobre Europas højeste bjerg, Mont Blanc.

Det skulle være et symbol på, hvor vi skulle hen som organisation bagefter.

Jeg fik mit ledelsesteam med på at tage den opgave seriøst, og så arbejdede vi på det i otte måneder, hvor vi vel trænede to timer om dagen for at komme i fysisk form. Vi satte os et mål om, at otte ud af ti skulle gennemføre.

Vi havde tre bjergbestigere med os, der alle havde været på Mount Everest. Der dør 70 personer på Mont Blanc hvert år, så vi ville være sikre på, at vi kunne sige til vores koner, at det gik fornuftigt for sig.

Vi nåede op, men vi nåede desværre kun Mont Blanc du Tacul - der er den tredjehøjeste top - fordi der faldt 40 centimeter ny sne den dag.

Men oplevelsen med de seks dage i området - og det at gå i tov med dine tre tætteste kolleger med livet som indsats - var en ufattelig stor ledelsesoplevelse.

Sådan en tur kan man bruge til rigtig meget. Vi talte altså bare helt anderledes til hinanden efter den tur, og tingene lykkedes helt anderledes.

For det første siger det noget om, at du kan, hvad du vil. Og hvis du tror, du har flyttet dig, kan du altid flytte dig noget mere.

Jeg tabte 12 kilo i den proces. Det har været med til at ændre mit liv, fordi det fortæller mig, at jeg skal lave noget ved siden af jobbet.

Det er ikke bare for at have en carbon-cykel eller sådan noget, men fordi det kardiologiske system hjælper mig i dagligdagen.

Lars Clausen
Administrerende direktør i IBM Danmark.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos