Efter opkøbet af e-conomic: Visma klar til dansk offensiv

Vismas opkøb af e-conomic er starten på en voldsom offensiv på det danske marked. Antallet af danske kunder bliver med et slag næsten tidoblet. Det vil få stor betydning for kultur, teknologi og ikke mindst kunderelationer i den norske it-koncern, siger e-conomics' nye norske direktør.

Artikel top billede

Efter Vismas køb af e-conomic er Eilert Giertsen Hanoa sat ind som ny direktør i det danske cloud-firma.

Med købet af danske e-conomic lægger den norske it-koncerns Visma op til en voldsom offensiv på det danske marked for cloud-baserede it-ydelser til især små og mellemstore virksomheder.

Det er et marked, hvor Visma i flere år har haft svært ved at slå igennem, siger Eilert Giertsen Hanoa, der som chef for Visma Business Software nu overtager direktørposten i e-conomic.

"E-conomic har en markedsledende position i Danmark på software as a service, som vi ikke har været i stand til at erobre på samme måde," siger Eilert Giertsen Hanoa til Computerworld.

Læs også:
Danske e-conomic solgt for halvanden milliard kroner

Vismas satsning på det danske marked bekræftes også af, at koncernen så sent som i sidste uge købte det danske softwarefirma PBJ, som er specialiseret i udvikling af løn- og administrationssystemer. Det kan du læse mere om her. 

For e-conomics vedkommende har omdrejningspunktet for de seneste år succes dels været et cloud-baseret og meget brugervenligt regnskabssystem, dels en salgsmodel, hvor det er lykkedes at gøre revisionsfirmaer og bogholdere til ambassadører, der anbefalede e-conomics produkter over for slutkunderne især i de mindre virksomheder.

Især e-conomics succes med cloud-baserede ydelser er noget, som Visma satser hårdt på at kalkere over på resten af koncernens produkter og ydelser.

"Vi er i gang med at flytte vores systemer til cloud-baserede løsninger. Det gør, at vi får en meget god løsning for SMB-kunder i Danmark," siger Eilert Giertsen Hanoa.

Kundeeksplosion

E-conomics succes har gennem de seneste år lagt stort pres på konkurrenter som eksempelvis Microsofts C5 og altså også Visma, der nu har valgt det gamle trick med at opkøbe sin værste konkurrent.

Læs også:
Microsoft slår igen mod konkurrent: Gør C5 fuldt mobil

Vismas aktion betyder også, at den danske kundebase næsten 10-dobles, fortæller Eilert Giertsen Hanoa.

"Kombinationen af Visma og e-conomic gør, at vi i Danmark nærmer os 80.000 kunder i SMB-segmentet. Det er en enorm stigning. Hidtil har vi haft under 10.000 kunder i Danmark," siger han.

Det åbner ifølge den norske direktør for, at Visma nu kan få taletid til at promovere sine egne produkter og services hos de e-conomic-kunder, der nu bliver gennet ind i folden.

"Summen af de kunder e-conomics har og de tillægstjenester, som vi har, vil være et meget konkurrencedygtigt tilbud i markedet, som kan levere den bedste kundeværdi," siger Eilert Giertsen Hanoa.

Vil også kopiere e-conomic-kulturen

Men også når det gælder virksomhedskultur, tror den norske direktør, at e-conomic kan være med til at puste nyt liv i den norske koncern.

"E-conomic har en fantastisk selskabskultur. Man har et stærkt produkt, der både appellerer til kunder og forhandlere, men også et stærkt kundefokus, stærk support og et stærkt community. Den forretningsmodel har e-conomic perfektioneret gennem mange år. Det vil absolut være en inspiration for andre dele af Visma. Ikke mindst i andre lande," siger han.

Læs også:
Faneflugt: Microsoft-partnere fylder hylderne med rivalers produkter

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks