Efter opkøbet af e-conomic: Visma klar til dansk offensiv

Vismas opkøb af e-conomic er starten på en voldsom offensiv på det danske marked. Antallet af danske kunder bliver med et slag næsten tidoblet. Det vil få stor betydning for kultur, teknologi og ikke mindst kunderelationer i den norske it-koncern, siger e-conomics' nye norske direktør.

Artikel top billede

Efter Vismas køb af e-conomic er Eilert Giertsen Hanoa sat ind som ny direktør i det danske cloud-firma.

Med købet af danske e-conomic lægger den norske it-koncerns Visma op til en voldsom offensiv på det danske marked for cloud-baserede it-ydelser til især små og mellemstore virksomheder.

Det er et marked, hvor Visma i flere år har haft svært ved at slå igennem, siger Eilert Giertsen Hanoa, der som chef for Visma Business Software nu overtager direktørposten i e-conomic.

"E-conomic har en markedsledende position i Danmark på software as a service, som vi ikke har været i stand til at erobre på samme måde," siger Eilert Giertsen Hanoa til Computerworld.

Læs også:
Danske e-conomic solgt for halvanden milliard kroner

Vismas satsning på det danske marked bekræftes også af, at koncernen så sent som i sidste uge købte det danske softwarefirma PBJ, som er specialiseret i udvikling af løn- og administrationssystemer. Det kan du læse mere om her. 

For e-conomics vedkommende har omdrejningspunktet for de seneste år succes dels været et cloud-baseret og meget brugervenligt regnskabssystem, dels en salgsmodel, hvor det er lykkedes at gøre revisionsfirmaer og bogholdere til ambassadører, der anbefalede e-conomics produkter over for slutkunderne især i de mindre virksomheder.

Især e-conomics succes med cloud-baserede ydelser er noget, som Visma satser hårdt på at kalkere over på resten af koncernens produkter og ydelser.

"Vi er i gang med at flytte vores systemer til cloud-baserede løsninger. Det gør, at vi får en meget god løsning for SMB-kunder i Danmark," siger Eilert Giertsen Hanoa.

Kundeeksplosion

E-conomics succes har gennem de seneste år lagt stort pres på konkurrenter som eksempelvis Microsofts C5 og altså også Visma, der nu har valgt det gamle trick med at opkøbe sin værste konkurrent.

Læs også:
Microsoft slår igen mod konkurrent: Gør C5 fuldt mobil

Vismas aktion betyder også, at den danske kundebase næsten 10-dobles, fortæller Eilert Giertsen Hanoa.

"Kombinationen af Visma og e-conomic gør, at vi i Danmark nærmer os 80.000 kunder i SMB-segmentet. Det er en enorm stigning. Hidtil har vi haft under 10.000 kunder i Danmark," siger han.

Det åbner ifølge den norske direktør for, at Visma nu kan få taletid til at promovere sine egne produkter og services hos de e-conomic-kunder, der nu bliver gennet ind i folden.

"Summen af de kunder e-conomics har og de tillægstjenester, som vi har, vil være et meget konkurrencedygtigt tilbud i markedet, som kan levere den bedste kundeværdi," siger Eilert Giertsen Hanoa.

Vil også kopiere e-conomic-kulturen

Men også når det gælder virksomhedskultur, tror den norske direktør, at e-conomic kan være med til at puste nyt liv i den norske koncern.

"E-conomic har en fantastisk selskabskultur. Man har et stærkt produkt, der både appellerer til kunder og forhandlere, men også et stærkt kundefokus, stærk support og et stærkt community. Den forretningsmodel har e-conomic perfektioneret gennem mange år. Det vil absolut være en inspiration for andre dele af Visma. Ikke mindst i andre lande," siger han.

Læs også:
Faneflugt: Microsoft-partnere fylder hylderne med rivalers produkter

Annonce

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S