Android og Windows haler ind på iPhone og iPad i virksomhederne

Android og Windows haler ind på iOS i virksomhederne. Bestemte brancher har allerede taget Android og Windows til sig. Se her, hvor brugen især har taget fart.

Artikel top billede

Apples iPhone- og iPad-enheder er dominerer fortsat i virksomhederne, men efter lang tids næsten total dominans, er tablet-computere og smartphones baseret på de rivaliserende Windows- og Android-styresystemer begyndt at hale ind- især når det drejer sig om tablet-computere.

Det viser tal fra selskabet Good Technology, der leverer løsninger til håndtering af virksomheds-løsninger.

Selskabet har målt på antal mobil-aktiveringer blandt erhvervs-brugerne i de omkring 6.200 virksomheder, der anvender selskabets løsninger.

Tallene viser, at Apple har mistet terræn i stor stil på tablet-området, hvor andelen af iPad-aktiveringer i årets første tre måneder var på 81 procent.

Det er et markant drop fra de 92 procent, som iPad lå på i det tilsvarende kvartal i fjor.

Android-baserede tablet-computere er til gengæld steget til nu 15 procent, mens andelen af Windows-baserede tablet-computere er steget til fire procent.

iOS langt foran på smartphones

Tallene fra Good Technology viser, at 72 procent af alle smartphones, der blev aktiveret i de første tre måneder af 2015, var iOS-smartphones, hvilket svarer til et beskedent fald på en enkelt procent i forhold til fjerde kvartal sidste år.

Den ene procent har Android snuppet, så open source-styresystemet nu sidder på en andel på 26 procent.

Andelen af Windows Phone-aktiveringer i de målte virksomheder ligger uændret på én procent for sjette kvartal i træk.

Ifølge målingerne er iPhone 6 i dag den mest udbredte telefon i virksomhederne med en samlet andel på 26 procent.

Samsung 5 er ifølge målingerne den mest anvendte Android-telefon.

Tallene viser, at 28 af de 30 mest anvendte smartphones i virksomhederne kommer fra enten Apple eller Samsung.

Good Technologies har også kigget på de forskellige sektorer, der anvender smartphones og tablet-computere.

Her fremgår det, at især uddannelses-sektoren samt finans-verdenen og den offentlige sektor er meget glad for iPhones, mens især tech- og energi-virksomhederne hælder til Android.

Windows bliver især anvendt detail-handlen, underholdnings-sektoren og i mediebranchen, hedder det.

Windows-baserede tablet-computere og smartphones sidder nu med en markedsandel på syv procent i underholdnings-branchen.

Det er første gang, at Microsoft-baserede mobile enheder har rundet en andel på fem procent i nogen branche, lyder det fra Good Technologies.

Læs også:

Kort glimt af fremtiden: Din Windows-telefon kan fungere som en fuld computer

Satya Nadella: Sådan skal vi tjene penge med gratis Windows 10

Her er alle nyhederne fra Microsofts store Build 2015-konference

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Inside Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Incident og problem manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S