Android og Windows haler ind på iPhone og iPad i virksomhederne

Android og Windows haler ind på iOS i virksomhederne. Bestemte brancher har allerede taget Android og Windows til sig. Se her, hvor brugen især har taget fart.

Artikel top billede

Apples iPhone- og iPad-enheder er dominerer fortsat i virksomhederne, men efter lang tids næsten total dominans, er tablet-computere og smartphones baseret på de rivaliserende Windows- og Android-styresystemer begyndt at hale ind- især når det drejer sig om tablet-computere.

Det viser tal fra selskabet Good Technology, der leverer løsninger til håndtering af virksomheds-løsninger.

Selskabet har målt på antal mobil-aktiveringer blandt erhvervs-brugerne i de omkring 6.200 virksomheder, der anvender selskabets løsninger.

Tallene viser, at Apple har mistet terræn i stor stil på tablet-området, hvor andelen af iPad-aktiveringer i årets første tre måneder var på 81 procent.

Det er et markant drop fra de 92 procent, som iPad lå på i det tilsvarende kvartal i fjor.

Android-baserede tablet-computere er til gengæld steget til nu 15 procent, mens andelen af Windows-baserede tablet-computere er steget til fire procent.

iOS langt foran på smartphones

Tallene fra Good Technology viser, at 72 procent af alle smartphones, der blev aktiveret i de første tre måneder af 2015, var iOS-smartphones, hvilket svarer til et beskedent fald på en enkelt procent i forhold til fjerde kvartal sidste år.

Den ene procent har Android snuppet, så open source-styresystemet nu sidder på en andel på 26 procent.

Andelen af Windows Phone-aktiveringer i de målte virksomheder ligger uændret på én procent for sjette kvartal i træk.

Ifølge målingerne er iPhone 6 i dag den mest udbredte telefon i virksomhederne med en samlet andel på 26 procent.

Samsung 5 er ifølge målingerne den mest anvendte Android-telefon.

Tallene viser, at 28 af de 30 mest anvendte smartphones i virksomhederne kommer fra enten Apple eller Samsung.

Good Technologies har også kigget på de forskellige sektorer, der anvender smartphones og tablet-computere.

Her fremgår det, at især uddannelses-sektoren samt finans-verdenen og den offentlige sektor er meget glad for iPhones, mens især tech- og energi-virksomhederne hælder til Android.

Windows bliver især anvendt detail-handlen, underholdnings-sektoren og i mediebranchen, hedder det.

Windows-baserede tablet-computere og smartphones sidder nu med en markedsandel på syv procent i underholdnings-branchen.

Det er første gang, at Microsoft-baserede mobile enheder har rundet en andel på fem procent i nogen branche, lyder det fra Good Technologies.

Læs også:

Kort glimt af fremtiden: Din Windows-telefon kan fungere som en fuld computer

Satya Nadella: Sådan skal vi tjene penge med gratis Windows 10

Her er alle nyhederne fra Microsofts store Build 2015-konference

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)