Google afslører: Så mange links vil folk gerne have fjernet fra søgemaskinen

Google afslører, hvilken typer anmodninger søgegiganten får fra både regeringer og fra privatpersoner. Blandt andet vil europæerne meget gerne glemmes fra nettet.

Artikel top billede

323.482 links.

Det er antallet af links, som Google har fjernet i forbindelse med Den Europæiske Unions Domstols afgørelse om, at europæere skal kunne glemmes fra Googles søgemaskine.

Google har netop offentliggjort den nyeste Transparency report, hvor søgegiganten fortæller om, hvordan anmodninger fra både regeringer og privatpersoner håndteres i et forsøg på at være mere åbne.

I alt er 925.586 links ønsket glemt fra de europæiske borgere og virksomheder.

I Danmark alene er der blevet anmodet om at blive fjernet 8.703 links i forbindelse med 2.585 anmodninger, og i alt er der blevet fjernet 3.111 links.

Går i retten for at beskytte dit privatliv
Det ovenstående virker lidt Rasmus-modsat, når det kommer fra en virksomhed, som tjener penge på dine private persondata.

Men ikke desto mindre kæmper Google en kamp mod regeringer - specielt den amerikanske - for ikke at afgive persondata om sine brugere.

Google skriver, at selskabet respekterer efterretningstjenesternes arbejde, og hjælper, hvis det er nødvendigt - og begrundet. Men specielt lovene og begrænsningerne om, hvorvidt Google må fortælle personer og virksomheder om, at efterretningstjenester har spurgt om data om dem, er et problem.

"Der er situationer, hvor det giver mening, at vi ikke må sige noget til personerne - andre gange knap så meget. Vi går nogen gange i retten for at give dig retten til at vide, om vi er blevet tvunget til at udlevere data. Og det er lykkes for os i et par vigtige sager," forklarer Richard Salgado, juridisk chef hos Google.

En af disse sager er bland andet sagen om Wikileaks, som Google for nyligt vandt retten til at fortælle om, hvordan og hvor meget den amerikanske regering har ville vide om Wikileaks. Du kan finde mere information om denne sag på Googles blog.

Stigende antal forespørgsler fra regeringer

Google har modtaget et stigende antal henvendelser fra regeringer, cirka 30.138 i alt. Fra juli til december 2014 har danske offentlige regeringsinstitutioner efterspurgt 67 anmodninger på 78 brugere hos Google.

I 54 procent af gangene fik den danske regering medhold, og data blev udleveret.

Én af gangene skete det på baggrund af, at en person var i fare.

Google har oplevet en stigning i de fleste regioner verden over. To procent flere forespørgsler fra europæiske regeringer, imens antallet af anmodninger steg med 22 procent i Latinamerika.

Læs også: Overvågning: "Vi skal ikke være bekymrede - vi skal være vrede"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S