To danske firmaer misbrugt i massive phishing-bølger - her rammer de

Kreditforening og bank misbruges nu i store danske phishing-angreb. Masser af danskere klikker på de falske links.

Artikel top billede

Illu: CSIS.

Gennem de seneste to uger er der sket et voldsomt opsving i phishing-kampagner, der misbruger to danske virksomheders navn.

Denne gang er det Nykredit og FIH Erhvervsbank, der anvendes som fluepapir i et forsøg på at fiske brugernavne og passwords til dine tjenester.

"Kampagerne skydes afsted mod vilkårlige danske e-mailadresser og sorteres åbenlyst ved at sikre at de uønskede e-mails udlukkende sendes til toplevel .dk," fortæller sikkerhedsfirmaet CSIS.

Udnytter WordPress-huller

I den seneste kampagne, som netop er blevet skudt igang er det atter Nykredits brand, som er i fokus.

Det link, der følger med phishing-mailen henviser sender offeret videre til en kompromitteret webside.

I disse kampagner gør de it-kriminelle brug af usikre WordPress-installationer, som de systematisk kompromitterer og derefter anvender som platform for deres forfalskede phishing-sider.

Og der er mange, der falder for svindlen.

"I gennemsnit besøger cirka 1.500 danskere de forfalskede websider indenfor de første to timer efter spamudsendelsen. Derefter falder tallet dramatisk," oplyser CSIS.

Nykredit advarer

Nykredit advarer også sine kunder:

"Der er jævnligt mails i omløb, hvor afsenderen udgiver sig for at være Nykredit. Den falske mail som er i omløb netop nu, indeholder link til en side, der ligner mitNykredit til forveksling," skriver Nykredit og fortsætter med løsningen på problemet:

"Du skal dog være opmærksom på, at Nykredit aldrig sender uopfordrede mails til vores kunder, der indeholder links til en side. Det er derfor vigtigt, at du ikke indtaster eller på anden måde afgiver dine oplysninger til de falske sider."

Læs også:
Politiet slår til: Anholder 49 personer i kæmpe phishing-sag

Hackerne jubler: Derfor er din LinkedIN-profil perfekt til målrettet phishing

Flere danskere fuppet i phishing-bølge - angribere anholdt i Marokko

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S