Video: Minecraft på Microsofts HoloLens viser potentialet i hologrammer

På årets største spilmesse, E3, har Microsoft fremvist den første live-demo af Minecraft på hologram-brillerne HoloLens. Se videoen her.

Artikel top billede

Da Microsoft i februar for første gang viste HoloLens-brillerne frem, var det til stor applaus og en sand mediestorm efterfølgende, hvor enkelte journalister fik lov til at prøve brillerne.

Et par måneder senere viste Microsoft igen brillerne frem med lidt mere software, hvor man i højere grad kunne se, hvad brillerne kunne.

Vi fik her på Computerworld.dk, som det eneste danske medie, mulighed for at prøve brillerne. Du kan læse vores oplevelse her:

Vi har prøvet HoloLens: Microsoft har skabt fremtidens computer

Og nu har Microsoft så løftet sløret lidt mere for, hvad brillerne kan.

Denne gang ikke i arbejdsregi, men i stedet var der fokus på computerspil.

Microsoft købte tidligere på året det yderst populære open world-spil, Minecraft fra svenske Mojang, med det formål at optimere det til HoloLens.

Det må man sige, at de har gjort. I hvert fald har Microsoft fremvist Minecraft sammen med brillerne ved årets E3-messe, der er verdens største spilmesse.

Du kan se hele videoen herunder.

Der er endnu ingen dato på, hvornår HoloLens kommer i handlen, men Microsoft har lovet, at det sker "inden for Windows 10's tid". Det er dog endnu uvist, hvornår det er.

Læs også: Nu er det kommet frem: Derfor købte Microsoft Minecraft-selskab for 14 milliarder

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job