Én dag til valget: Det mener partierne om it og uddannelser

Hvad er den vigtigste it-udfordring for Danmark? Hvad gør vi med it i uddannelserne? Og hvad vil du arbejde for? Det er en række af de spørgsmål som foreningen Coding Pirates har stillet en række centrale politikere - se svarene her.

Artikel top billede

It fylder ikke alverden i valgkampen og bliver oftest i politisk sammenhæng udelukkende set som et værktøj, som kan fremme en anden dagsorden.

Det er derfor debatten, når talen falder på teknologi, oftest kommer til at handle om overvågning (terror) eller effektivisering (besparelser).

Det kan give god mening, hvis ens opfattelse af ny teknologi er statisk - altså at teknologi bare opstår og kan anvendes som et værktøj, til hvad man i øjeblikket synes er vigtigt.

Men arbejder man længe nok med it og teknologi, så får man øjnene op for at teknologien påvirker os og den måde vi arbejder på mindst lige så meget, som vi påvirker den teknologiske udvikling.

Det er derfor, at det er vigtigt, at der politisk bliver taget stilling til anvendelsen af it i folkeskolen, til hastigheden af udbredelsen af højhastighedsbredbånd og til præcis hvor meget overvågning, der er behov for - og over for hvilke trusler.

Det sker bare ikke så ofte.

Men den frivillige forening Coding Pirates, som via frivillige underviser børn og unge i programmering i hele Danmark (*), har opsøgt en række politikere for at stille dem spørgsmål om netop de emner.

Du kan se politikernes svar på spørgsmål som:

"Hvad er den vigtigste it-udfordring i Danmark nu?"

"Danmark er langt bagud i forhold til at uddanne unge med it-produktive kompetencer. Hvad vil du gøre for at ændre på det?"

"I rigtigt mange lande har man indført programmering på skoleskemaet. Er det noget I vil arbejde for? Og hvordan?"

Medvirkende i videoen er:

  • Sofie Carsten-Nielsen (uddannelses- og forskningsminister fra Radikale Venstre).
  • Merete Riisager (it-ordfører for Liberal Alliance).
  • Kasper Nordborg Kiær (SF).
  • Rolf Bjerre (Alternativet).
  • Jakob Engel-Schmidt (iværksætteri- og innovationsordfører for Venstre).
  • Rosa Lund (uddannelses- og undervisningsordfører for Enhedslisten).
  • Brian Mikkelsen (it-ordfører fra De Konservative).
  • Alex Ahrendtsen (undervisningsordfører for Dansk Folkeparti).
  • Kenneth F. Christensen (Socialdemokraterne).
(*) For en god ordens skyld skal det nævnes, at Computerworld støtter Coding Pirates ved at stille kontor til rådighed for foreningen og lokaler til rådighed for Herlev-afdelingen, hvor denne skribent også er frivillig.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S