Én dag til valget: Det mener partierne om it og uddannelser

Hvad er den vigtigste it-udfordring for Danmark? Hvad gør vi med it i uddannelserne? Og hvad vil du arbejde for? Det er en række af de spørgsmål som foreningen Coding Pirates har stillet en række centrale politikere - se svarene her.

Artikel top billede

It fylder ikke alverden i valgkampen og bliver oftest i politisk sammenhæng udelukkende set som et værktøj, som kan fremme en anden dagsorden.

Det er derfor debatten, når talen falder på teknologi, oftest kommer til at handle om overvågning (terror) eller effektivisering (besparelser).

Det kan give god mening, hvis ens opfattelse af ny teknologi er statisk - altså at teknologi bare opstår og kan anvendes som et værktøj, til hvad man i øjeblikket synes er vigtigt.

Men arbejder man længe nok med it og teknologi, så får man øjnene op for at teknologien påvirker os og den måde vi arbejder på mindst lige så meget, som vi påvirker den teknologiske udvikling.

Det er derfor, at det er vigtigt, at der politisk bliver taget stilling til anvendelsen af it i folkeskolen, til hastigheden af udbredelsen af højhastighedsbredbånd og til præcis hvor meget overvågning, der er behov for - og over for hvilke trusler.

Det sker bare ikke så ofte.

Men den frivillige forening Coding Pirates, som via frivillige underviser børn og unge i programmering i hele Danmark (*), har opsøgt en række politikere for at stille dem spørgsmål om netop de emner.

Du kan se politikernes svar på spørgsmål som:

"Hvad er den vigtigste it-udfordring i Danmark nu?"

"Danmark er langt bagud i forhold til at uddanne unge med it-produktive kompetencer. Hvad vil du gøre for at ændre på det?"

"I rigtigt mange lande har man indført programmering på skoleskemaet. Er det noget I vil arbejde for? Og hvordan?"

Medvirkende i videoen er:

  • Sofie Carsten-Nielsen (uddannelses- og forskningsminister fra Radikale Venstre).
  • Merete Riisager (it-ordfører for Liberal Alliance).
  • Kasper Nordborg Kiær (SF).
  • Rolf Bjerre (Alternativet).
  • Jakob Engel-Schmidt (iværksætteri- og innovationsordfører for Venstre).
  • Rosa Lund (uddannelses- og undervisningsordfører for Enhedslisten).
  • Brian Mikkelsen (it-ordfører fra De Konservative).
  • Alex Ahrendtsen (undervisningsordfører for Dansk Folkeparti).
  • Kenneth F. Christensen (Socialdemokraterne).
(*) For en god ordens skyld skal det nævnes, at Computerworld støtter Coding Pirates ved at stille kontor til rådighed for foreningen og lokaler til rådighed for Herlev-afdelingen, hvor denne skribent også er frivillig.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S