Østre Landsret: Her er Gottfrid Wargs straf

Østre Landsret dømte i formiddags Gottfrid Warg skyldig i CSC-hackersagen. Nu har retten også udmålt straffen. Her er afgørelsen i Danmarks største hacker-sag

Artikel top billede

Onsdag formiddag blev den svenske hacker Gottfrid Svartholm Warg dømt skyldig i at have hacket sig til oplysninger om CPR- og kørekort-data i CSC's it-systemer.

Læs mere her: Så faldt hammeren over Gottfrid Warg: Dømt skyldig i Danmarks største hacker-sag

Efter en frokostpause er Østre Landsret nu også kommet med en dom.

Efter en kort forlængelse af voteringstiden valgte retten at stadfæste dommen. Det vil sige, at dommen atter får samme udfald som i Byretten.

Det skriver TV 2.

Den 29-årige svenske hacker blev 31.oktober 2014 dømt skyldig i Byretten for at have hacket CSC's it-systemer.

Ved den lejlighed blev Gottfrid Svartholm Warg idømt tre år og seks måneders fængsel samt bestandig udvisning og indrejseforbud til Danmark.

Læs mere her: Gottfrid Svartholm Warg anker fængsels-dom efter CSC-hack

Afgørelse blev efterfølgende anket til Østre Landsret, der nu har afsagt den samme dom som i Byretten.

Gottfrid Svartholm Warg skal også betale sagsomkostningerne.

Vi skaber et overblik over sagen her: Det store CPR-hack - så alvorligt er det

Læs også:
Tre et halvt års fængsel til svensk superhacker for CSC-hack

Nu falder der dom i Danmarkshistoriens største hackersag

Gottfrid Svartholm Warg anker fængsels-dom efter CSC-hack

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job