Gottfrid Svartholm Warg anker fængsels-dom efter CSC-hack

Gottfrid Svartholm Warg anker sin dom på tre et halvt års fængsel for kæmpehacket af CSC. Danske JKT modtager sin dom på seks måneders fængsel.

Artikel top billede

Hackersagen, som det store CSC hack tilbage i 2012 nu kaldes i folkemunde, har netop nået sin foreløbige afslutning.

Den svenske hacker Gottfrid Svartholm Warg blev idømt tre år og seks måneders fængsel samt bestandig udvisning og indrejseforbud til Danmark, mens hans danske medskyldige blev idømt seks måneders fængsel.

Men det var en afslutning, som kun varede henved 10 minutter, før den svenske hacker Gottfrid Svartholm Warg ankede sin dom til landsretten.

Det betyder, at vi kan forvente den næste kendelse vil trække i langdrag, når sagen endnu engang skal prøves for en domstol.

Læs også: Baggrunden for den historiske dom

Sådan blev de dømt

Den svenske hacker blev fældet for hacking og hærværk, da han i perioden 7. april til 28. august fik adgang til CSC's mainframe og her i gennem kunne downloade filer og datasæt med personfølsomme oplysninger fra politiets indexregistre, kriminalregistret, kørekortsregistreret og Schengen Informationssystemet.

Anklageren krævede en straf på minimum fem års fængsel og udvisning af Danmark med et tilhørende indrejseforbud for bestandig.

Dømt efter Straffelovens 
§ 263, stk 3 jf. stk. 2
§ 291, stk. 2.
og til dels § 21:

Men har altså måtte nøjes med tre år og seks måneders fængsel samt udvisningen.

Den danske hacker hacker blev af anklageren krævet dømt minimum to års ubetinget fængsel.

Dømt efter Straffelovens 
§ 263, stk. 3 og jf. stk 2 samt § 23 og § 21

Her har dommeren valgt at give en straf på seks måneders fængsel. En fængselsdom som de facto allerede er afsonet, da danskeren allerede har siddet varetægtsfængslet i 17 måneder. Han har valgt ikke at anke sin dom.

Læs også:
Hackersagen: Her er paragrafferne som de to hackere er blevet dømt efter

3,5 års fængsel til svensk super-hacker for CSC-hack

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job