Gottfrid Svartholm Warg anker fængsels-dom efter CSC-hack

Gottfrid Svartholm Warg anker sin dom på tre et halvt års fængsel for kæmpehacket af CSC. Danske JKT modtager sin dom på seks måneders fængsel.

Artikel top billede

Hackersagen, som det store CSC hack tilbage i 2012 nu kaldes i folkemunde, har netop nået sin foreløbige afslutning.

Den svenske hacker Gottfrid Svartholm Warg blev idømt tre år og seks måneders fængsel samt bestandig udvisning og indrejseforbud til Danmark, mens hans danske medskyldige blev idømt seks måneders fængsel.

Men det var en afslutning, som kun varede henved 10 minutter, før den svenske hacker Gottfrid Svartholm Warg ankede sin dom til landsretten.

Det betyder, at vi kan forvente den næste kendelse vil trække i langdrag, når sagen endnu engang skal prøves for en domstol.

Læs også: Baggrunden for den historiske dom

Sådan blev de dømt

Den svenske hacker blev fældet for hacking og hærværk, da han i perioden 7. april til 28. august fik adgang til CSC's mainframe og her i gennem kunne downloade filer og datasæt med personfølsomme oplysninger fra politiets indexregistre, kriminalregistret, kørekortsregistreret og Schengen Informationssystemet.

Anklageren krævede en straf på minimum fem års fængsel og udvisning af Danmark med et tilhørende indrejseforbud for bestandig.

Dømt efter Straffelovens 
§ 263, stk 3 jf. stk. 2
§ 291, stk. 2.
og til dels § 21:

Men har altså måtte nøjes med tre år og seks måneders fængsel samt udvisningen.

Den danske hacker hacker blev af anklageren krævet dømt minimum to års ubetinget fængsel.

Dømt efter Straffelovens 
§ 263, stk. 3 og jf. stk 2 samt § 23 og § 21

Her har dommeren valgt at give en straf på seks måneders fængsel. En fængselsdom som de facto allerede er afsonet, da danskeren allerede har siddet varetægtsfængslet i 17 måneder. Han har valgt ikke at anke sin dom.

Læs også:
Hackersagen: Her er paragrafferne som de to hackere er blevet dømt efter

3,5 års fængsel til svensk super-hacker for CSC-hack

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S