Gottfrid Svartholm Warg anker fængsels-dom efter CSC-hack

Gottfrid Svartholm Warg anker sin dom på tre et halvt års fængsel for kæmpehacket af CSC. Danske JKT modtager sin dom på seks måneders fængsel.

Artikel top billede

Hackersagen, som det store CSC hack tilbage i 2012 nu kaldes i folkemunde, har netop nået sin foreløbige afslutning.

Den svenske hacker Gottfrid Svartholm Warg blev idømt tre år og seks måneders fængsel samt bestandig udvisning og indrejseforbud til Danmark, mens hans danske medskyldige blev idømt seks måneders fængsel.

Men det var en afslutning, som kun varede henved 10 minutter, før den svenske hacker Gottfrid Svartholm Warg ankede sin dom til landsretten.

Det betyder, at vi kan forvente den næste kendelse vil trække i langdrag, når sagen endnu engang skal prøves for en domstol.

Læs også: Baggrunden for den historiske dom

Sådan blev de dømt

Den svenske hacker blev fældet for hacking og hærværk, da han i perioden 7. april til 28. august fik adgang til CSC's mainframe og her i gennem kunne downloade filer og datasæt med personfølsomme oplysninger fra politiets indexregistre, kriminalregistret, kørekortsregistreret og Schengen Informationssystemet.

Anklageren krævede en straf på minimum fem års fængsel og udvisning af Danmark med et tilhørende indrejseforbud for bestandig.

Dømt efter Straffelovens 
§ 263, stk 3 jf. stk. 2
§ 291, stk. 2.
og til dels § 21:

Men har altså måtte nøjes med tre år og seks måneders fængsel samt udvisningen.

Den danske hacker hacker blev af anklageren krævet dømt minimum to års ubetinget fængsel.

Dømt efter Straffelovens 
§ 263, stk. 3 og jf. stk 2 samt § 23 og § 21

Her har dommeren valgt at give en straf på seks måneders fængsel. En fængselsdom som de facto allerede er afsonet, da danskeren allerede har siddet varetægtsfængslet i 17 måneder. Han har valgt ikke at anke sin dom.

Læs også:
Hackersagen: Her er paragrafferne som de to hackere er blevet dømt efter

3,5 års fængsel til svensk super-hacker for CSC-hack

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S