Her kan du spinde guld på internet of things: Der ligger milliarder gemt i disse områder

Internet of things er for alvor ved at udkrystallisere sig til helt konkrete forretningsmuligheder for it-virksomheder. Få overblikket her.

Artikel top billede

Internet of things bliver stort, kæmpestort.

Sådan har mantraet været i it-industrien i flere år efterhånden, og mens de fleste som udgangspunkt nok har købt det lovende budskab, er der også en del, der har kløet sig selv i nakken.

For hvordan bliver internet of things helt konkret stort?

Hvor er det pengene ligger gemt, hvis man er iværksætter eller en etableret it-virksomhed og skal forsøge at ride med på den bølge, som alle taler så meget om?

Heldigvis er vi godt igang med at bevæge os videre fra den indledende hype, der altid præger nye teknologi-trends, og over i mere konkrete eksempler på, hvad internet of things helt præcist er - og hvor forretningsmulighederne findes.

Her vil IoT skabe størst værdi

Rådgivningsfirmaet McKinsey har et bud på det sidste i en ny analyse af, hvordan markedet for internet of things-løsninger vil udvikle sig i de kommende år.

"Vores centrale konklusion er, at hypen faktisk måske underdriver det fulde potentiale - men at udnytte det vil kræve en forståelse af, hvor reel værdi kan skabes og en succesfuld indsats for at adressere en række system-udfordringer, inklusiv interoperabilitet," lyder det fra McKinsey.

Ifølge McKinsey vil internet of things kunne skabe en samlet værdi på globalt plan frem mod 2025 på et sted mellem 27 og 73 billioner danske kroner (en billion er tusinde milliarder).

Rådgivningsfirmaet vurderer, at langt den største værdi vil blive skabt på fabrikker, hvor man eksempelvis vil kunne spare penge på driften ved hjælp af internet of things.

Nummer to på listen er byerne, hvor internet of things blandt andet vil medføre en bedre udnyttelse af ressourcerne og bedre trafikkontrol.

McKinsey fremhæver i punkt nummer tre 'mennesker' - og med det menes der de store værdier, der ligger gemt i eksempelvis at monitorere sygdomme ved hjælp af internet of things-løsninger.

De følgende områder, Mckinsey fremhæver i analysen, er blandt andet retail-området, selvkørende biler, private hjem og kontorer.

Se listen her.

Læs også:

Først ændrede World Wide Web alt: Nu eksploderer et nyt it-marked

Så vilde er de nye sensorer: Skaber enorme forretningsmuligheder

Du kommer til at spinde guld, hvis du opfinder lige præcis dén algoritme

Annonce

Københavns Universitet

Platform Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,