Bæredygtig fairtrade-smartphone kan nu forudbestilles

Hollandske FairPhone overraskede sidste år ved at lave en telefon, som var lige så fairtrade som de dyreste kaffebønner. Nu kan du forudbestille FairPhone 2.

Artikel top billede

Alt hvad du foretager dig har en konsekvens.

Hvis du køber en dyr smartphone, så er der højst sandsynligt afrikanske minearbejderre, der har samlet mineralerne til den, sydasiatiske fabriksarbejdere, der har samlet den imens vestlige multinationale virksomheder høster hele fortjenesten.

Og det er ikke altid, at alle i logistikkæden behandles lige godt.

Derfor kan du købe en FairPhone 2, hvor der skulle være tænkt på alle. Det er en fair telefon, så der ikke bruges udnyttet arbejdskraft.

Telefonen har udskiftelige dele, så den løbende kan opgraderes - ergo går der mindre telefon til spilde - og der er et stort fokus på at bruge færre mineraler fra konfliktramte områder som for eksempel Congo.

Dermed er FairPhone 2 en af de få telefoner, som du kan købe, hvor du ved, hvor ALLE pengene ryger hen, når du har betalt for den.

Ergo kan du være sikker på, at der ikke går penge til en eller anden afrikansk krigsherre, der tvinger folk til at arbejde i miner for at hente mineraler op.

Du kan forudbestille den her, hvis den vækker interesse.

Konfliktmineraler

I smartphones bruges der nogle uhyre sjældne og dyre mineraler. Og langt de fleste af dem - i langt de fleste telefoner - kommer fra miner i afrika, hvor forholdene ikke nødvendigvis er de bedste.

Noget kommer endda som konfliktmineraler fra miner omkring Congo, hvor der drages parralleller til konfliktdiamanterne, som blev minet i forbindelse med borgerkrige.

Prisen for fair-telefonen bliver cirka 4.000 kroner, og den kommer med en 5-tommer FullHD (1.920 x 1.080 pixels) skærm, en snapdragon 801 processor, 32 Gb lagerplads (med plads til SD-kort), 8 megapixel kamera, dualSIM og 2 Gb Ram.

En telefon, som nok ville klassificeres som en mid-to-high-end smartphone.

Du kan læse meget mere om, hvor mineraler til vores smartphones kommer fra i nedståede artikel om den første FairPhone.


Her er den første smartphone, som du kan købe med god samvittighed

Annonce

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S