Konkurrence: Læs Computerworlds nye nyhedsbrev om innovation og forandring og vind en fed Surface 3 bærbar

Interesserer du dig for strategi, store ideer og designet af fremtidens digitale forretning? Så tilmeld dig Computerworlds nye Disruption-nyhedsbrev her.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Computerworld lancerer et helt nyt nyhedsbrev, der sætter fokus på fremtidens digitale forretning.

Vi kalder nyhedsbrevet Computerworld Disruption, og det udkommer hver 14. dage med nyheder, baggrund og ideer til fremtidens digtale forretning.

Du kan læse med ved at tilmelde dig nyhedsbrevet her

Disruption kan ramme alle

Alle virksomheder kan i dag blive ramt af disruption, som vi kalder det, når ny innovativ teknologi river tæppet væk under store etablerede virksomheder og brancher.

I dag mærker blandt andet taxa-branchen, kabel-tv-branchen og hotelbranchen konsekvenserne af den nye deleøkonomi, som blandt andet Uber og Airbnb er bannerfører for. 

Flere af de bedste it-chefer i Danmark arbejder allerede målrettet med disruption i deres egne organisationer. For gør de det ikke selv, risikerer de at blive løbet over ende af andre, som er i stand til at tænke forretnings-systemer og organisation markant anderledes.

Det gælder blandt andre Danmarks bedste it-chef, Torben Ruberg fra Falck.

Du kan læse om hans indgang til disruption i Falck her: Falcks CIO har et vigtigt grundprincip - følg det hvis du vil sikre din virksomheds fremtid

Computerworld Disruption vil netop beskæftige sig med emner som disse. 

For at fejre lanceringen af nyhedsbrevet trækker vi lod om en lækker Microsoft Surface 3 pc (inklusive keyboard) blandt alle modtagerne. Vinderen trækkes 9. oktober. 

Tilmeld dig det gratis nyhedsbrev her - og deltag i konkurrencen om en Microsoft Surface 3 bærbar computer inklusiv tastatur 

Den første udgave af nyhedsbrevet udkommer i næste uge, hvor vi blandt andet vil sætte fokus på den nye deleøkonomi.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job