Windows Server 2016 kommer snart i nyt preview-build

For Windows Server-interesserede er der meget snart nyt på vej: Der kommer nemlig et nyt technical preview af Windows Server 2016.

Artikel top billede

Da Microsoft i sin tid lancerede et såkaldt technical preview-build af Windows 10, kom der også et technical preview af Windows Server 2016 - Microsofts styresystem rettet mod servere.

Tilbage i april kom der så et Technical Preview 2 af Server 2016, og nu - et par uger efter lanceringen af Windows 10 - kommer der så snart en ny version af det technical preview af Windows Server 2016.

Det forklarer Gabriel Aul, Microsofts ansvarlige for test- og udvikling af systemerne, på Twitter.

Så senere på måneden kan du se frem til at få Server 2016 i hænderne.

Der er endnu ikke andre nyheder om, hvad Technical Preview 3 indeholder, men 2'eren kom med en række forbedringer og funktioner - blandt andet Storage Quality of Service (Storage QoT), som giver forbedrede muligheder for at holde opsyn med Storage performance i virtuelle maskiner.

Benytter du dig af Windows Server? Og har du tænkt dig at afprøve Windows Server 2016 Technical Preview 3? Så fortæl om dine forventninger til det kommende preview i nedenstående kommentarfelt.

Læs også: Her er [b][b]Windows Server[/b] 10: Derfor får server-styresystemet stor betydning[/b]

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura