Windows 10: Savner du den gamle Startmenu fra Windows 7? Her er to alternative startmenuer

Microsoft har med Windows 10 genopfundet startmenuen. Er du stadig ikke helt tilfreds, så kan du bruge en af disse to programmer til at få din gamle startmenu tilbage.

Artikel top billede

Windows 10 bragte startmenuen tilbage til os.

I stedet for et stort felt af mismask og mere eller mindre ubrugelige Windows 8-apps, fik vi en startmenu i stil med den fra Windows 7.

Men den ligner stadig ikke helt Windows 7's menu.

Nogen holder sig måske tilbage i Windows 7 af netop den grund, imens andre tænker nostalgisk tilbage på bedre dage. Ak og ve.

Men tag det roligt. For der findes en løsning.

Allerede i Windows 8 var der flere programmer, som kunne bringe en startmenu tilbage, og nogle af disse programmer er blevet opdateret - og forbedret - i Windows 10.

Der findes mange. Her er to af de bedre.

Du kan desuden læse vores anmeldelse af Windows 10 og den nye startmenu her: Vi har testet den endelige version af Windows 10: Her er vores dom

Classic Shell
Classic Shell er en gammel kending af dem, som ville undgå startskærmen i Windows 8.

I sidste uge kom Classic Shell så med en opdateret version til Windows 10, som for det første er gratis, og for det andet virkelig trækker tankerne tilbage til Windows 7.

Classic Shell giver også en make over til Stifinder.

Start10
Start10 er en ny startmenu, som for nylig er kommet ud af en beta-version.

Den koster fem dollar - eller cirka 35 kroner - og giver din startmenu opbygningen fra Windows 7, men med et farvetema og design, som stadig minder om Windows 10.

Startmenu har også evnen til at fjerne søgefunktionen fra Cortana-feltet og tage det tilbage til det indbyggede søgefelt i Start10.

Begge to fungerer udmærket og giver dig den klassiske oplevelse tilbage.

Classic Shell er som sagt gratis, og Start10 har en 30 dages prøveperiode, hvor efter den koster penge.

Hvis du virkelig er træt af Windows 10, så kan du her læse, hvordan du kommer tilbage til Windows 7 eller 8 igen:

Er du allerede træt af Windows 10? Se her hvordan du kommer tilbage til Windows 7

Har du overvejet at benytte en tredjepartsstartmenu, eller er du tilfreds med de ændringer, som ligger i windows 10's version af startmenuen? Del din mening i debatten.

Læs også: Dansk Windowschef garanterer: Windows 10 forbliver gratis

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura