Mærsk-selskab overvejer tysk offensiv

It-driftsselskabet DMdata, en del af Mærsk Data Gruppen, har haft succes med at overtage et svensk driftscenter. Nu overvejer direktøren, der er kommet op på at lede 800 medarbejdere, at åbne i Tyskland.

It-driftsselskabet DMdata, der har A.P. Møller - Mærsk og Danske Bank som hovedejere, fik udvidet forretningen over på den anden side af sundet og fik næsten 200 nye ansatte i 2003. Næste mål er måske Tyskland.

Trods en række investeringer holdt resultatet sig tæt på de 100 millioner kroner, og i det hele taget har tidens smalhals ikke bidt på Brøndby-selskabet, der har et aggressivt vækstmål for 2004.

- Vores segment er ikke så følsomt over for konjunktursvingninger, for vi indgår gerne længerevarende aftaler. Samtidig er outsourcing-området i stigning, siger DMdatas direktør, Flemming L. Jensen.

En stor del af væksten er kommet fra opkøbet af halvdelen af det svenske driftsselskab WDM Nordic Computer Management, som er DMdatas første driftscenter uden for Danmark.

Det har betydet 125 flere ansatte, og overtagelsen af Sonofons it-drift gav yderligere 60 mand i virksomheden. Samtidig har DMdata selv ansat flere medarbejdere, forklarer Flemming L. Jensen.

DMData A/S Årsregnskab
Millioner kroner20032002
Omsætning1.7981.379
Bruttofortjeneste718,3532,5
Resultat før skat 138,5144,6
Resultat95,8100,7
Egenkapital327,5250,7
Antal ansatte805594
Han vurderer, at en vækst på under 30 procent i år vil være uacceptabel for DMdata, som indgår i Mærsk Data Gruppen. For hele outsourcing-branchen forventes der en vækst omkring 10-12 procent.

Tænder på Tyskland
Efter den svenske etablering har DMdata fået blod på tanden og overvejer seriøst at etablere sig i Tyskland.

- Der er meget at lave i Tyskland, og vi kan ikke udelukke det som en spændende mulighed, siger direktøren.

Endnu har man dog ikke seriøse overvejelser om at tage springet uden for Europa, selv om ordet outsourcing for mange er blevet lig med Indien.

Flemming L. Jensen er ikke fremmed for tankegangen, for han var selv med til at etablere Mærsk Datas afdeling i Indien i 1997.

- Vi skal naturligvis holde øje med de tendenser, der er på det område, men det er ikke vores segment, der trækker mest i den retning. It-drift kræver en meget stabil infrastruktur, men vi vil selv tage teten, hvis vi ser, at tingene begynder at trække i den retning, siger direktøren.

Sikkerhedsområdet er til gengæld allerede nu et klart satsningsområde for DMdata. Dattervirksomheden DM Save rådgiver om trusselsbilleder i forhold til it-sikkerhed og har fået vind i sejlene med salg af en række sikkerheds-produkter.

Desuden ejer DMdata en tredjedel af den elektroniske rudekuvert-satsning E-Boks, som tabte 13 millioner kroner i 2003.





Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Daxiomatic ApS
Salg, udvikling, implementering og servicering af software til ERP

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Fuel your IT with the best-kept secret in IBM

It takes massive computing power to accurately calculate weather forecasts – and to secure that people and businesses are able to access detailed information about whether it is going to rain, shine, storm, or snow. In this seminar, you will have the chance to hear the British Met Office describe how they do exactly that.

28. januar 2021 | Læs mere


Sandheden om Schrems II – erhvervslivets nye Cuba-krise

Konsekvenserne af Schrems II kan meget vel gå hen og blive en af de største udfordringer for danske virksomheder i 2021. Så tjek ind på denne onlinebriefing, hvor den hemmelige Schrems II gæst, ComplyCloud og Datatilsynet giver dig indsigt i, hvad dommen i virkeligheden handler om, og hvilke menneskelige hensyn der ligger bag.

29. januar 2021 | Læs mere


GDPR i dagligdagen: Fokus på Datatilsynets nye strategi ”Tilsyn med effekt” og Schrems II

GDPR er ikke statisk. Nu øger Datatilsynet GDPR-kontrollen med ny strategi i tre faser. Strategien har fået navnet 'Tilsyn med effekt', og med den åbner Datatilsynet op for et nyt koncept. Derudover er der med Schrems II kommet flere EU-retningslinjer, som man skal tage stilling til.

09. februar 2021 | Læs mere






Premium
Test: Dette smartwatch er som skabt til at krydse Gobi-ørkenen – men det fungerer også fint herhjemme
Garmin Instinct Solar er et af de første smart-ure, som slet ikke behøver at blive opladet – det har sin fordele og naturligvis også sine begrænsinger.
Computerworld
Biden sender skjult besked til kode-folket: "Hvis du læser dette, har vi brug for din hjælp”
En stående invitation er blevet opdaget i kildekoden på Det Hvide Hus' hjemmeside. Men den er kun til de eksperter, der selv kan finde den.
CIO
Podcast: Her er seks gode råd om ledelse og digitalisering fra danske top-CIO'er
The Digital Edge: Vi har talt med 17 af Danmarks dygtigste digitale ledere - og samlet deres seks bedste råd om digitalisering og ledelse. Få alle rådene på 26 minutter i denne episode af podcasten The Digital Edge.
White paper
Ryk SAP-workloads i skyen – og tag alle de kendte fordele med
SAP-kunder verden over har gennem de seneste 15 år draget fordel af løsninger baseret på NetApps ONTAP-data management-platform. Herunder en mere sikker og stabil drift samt forenklet administration, hvilket er afgørende for at gennemføre projekter effektivt og for at reducere deres risikoprofil. Gennem de seneste år er det i høj grad også blevet muligt at rykke SAP-workloads i skyen, og det ønsker mange virksomheder rimeligvis at drage fordel af – men uden at sige farvel til mulighederne med NetApp ONTAP. I dette whitepaper stiller vi skarpt på mulighederne for at indarbejde NetApp Cloud Volumes ONTAP and Azure NetApp Files som del af en SAP-strategi baseret på Microsoft Azure.