Mærsk-selskab overvejer tysk offensiv

It-driftsselskabet DMdata, en del af Mærsk Data Gruppen, har haft succes med at overtage et svensk driftscenter. Nu overvejer direktøren, der er kommet op på at lede 800 medarbejdere, at åbne i Tyskland.

It-driftsselskabet DMdata, der har A.P. Møller - Mærsk og Danske Bank som hovedejere, fik udvidet forretningen over på den anden side af sundet og fik næsten 200 nye ansatte i 2003. Næste mål er måske Tyskland.

Trods en række investeringer holdt resultatet sig tæt på de 100 millioner kroner, og i det hele taget har tidens smalhals ikke bidt på Brøndby-selskabet, der har et aggressivt vækstmål for 2004.

- Vores segment er ikke så følsomt over for konjunktursvingninger, for vi indgår gerne længerevarende aftaler. Samtidig er outsourcing-området i stigning, siger DMdatas direktør, Flemming L. Jensen.

En stor del af væksten er kommet fra opkøbet af halvdelen af det svenske driftsselskab WDM Nordic Computer Management, som er DMdatas første driftscenter uden for Danmark.

Det har betydet 125 flere ansatte, og overtagelsen af Sonofons it-drift gav yderligere 60 mand i virksomheden. Samtidig har DMdata selv ansat flere medarbejdere, forklarer Flemming L. Jensen.

DMData A/S Årsregnskab
Millioner kroner20032002
Omsætning1.7981.379
Bruttofortjeneste718,3532,5
Resultat før skat 138,5144,6
Resultat95,8100,7
Egenkapital327,5250,7
Antal ansatte805594
Han vurderer, at en vækst på under 30 procent i år vil være uacceptabel for DMdata, som indgår i Mærsk Data Gruppen. For hele outsourcing-branchen forventes der en vækst omkring 10-12 procent.

Tænder på Tyskland

Efter den svenske etablering har DMdata fået blod på tanden og overvejer seriøst at etablere sig i Tyskland.

- Der er meget at lave i Tyskland, og vi kan ikke udelukke det som en spændende mulighed, siger direktøren.

Endnu har man dog ikke seriøse overvejelser om at tage springet uden for Europa, selv om ordet outsourcing for mange er blevet lig med Indien.

Flemming L. Jensen er ikke fremmed for tankegangen, for han var selv med til at etablere Mærsk Datas afdeling i Indien i 1997.

- Vi skal naturligvis holde øje med de tendenser, der er på det område, men det er ikke vores segment, der trækker mest i den retning. It-drift kræver en meget stabil infrastruktur, men vi vil selv tage teten, hvis vi ser, at tingene begynder at trække i den retning, siger direktøren.

Sikkerhedsområdet er til gengæld allerede nu et klart satsningsområde for DMdata. Dattervirksomheden DM Save rådgiver om trusselsbilleder i forhold til it-sikkerhed og har fået vind i sejlene med salg af en række sikkerheds-produkter.

Desuden ejer DMdata en tredjedel af den elektroniske rudekuvert-satsning E-Boks, som tabte 13 millioner kroner i 2003.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job