Mærsk-selskab overvejer tysk offensiv

It-driftsselskabet DMdata, en del af Mærsk Data Gruppen, har haft succes med at overtage et svensk driftscenter. Nu overvejer direktøren, der er kommet op på at lede 800 medarbejdere, at åbne i Tyskland.

It-driftsselskabet DMdata, der har A.P. Møller - Mærsk og Danske Bank som hovedejere, fik udvidet forretningen over på den anden side af sundet og fik næsten 200 nye ansatte i 2003. Næste mål er måske Tyskland.

Trods en række investeringer holdt resultatet sig tæt på de 100 millioner kroner, og i det hele taget har tidens smalhals ikke bidt på Brøndby-selskabet, der har et aggressivt vækstmål for 2004.

- Vores segment er ikke så følsomt over for konjunktursvingninger, for vi indgår gerne længerevarende aftaler. Samtidig er outsourcing-området i stigning, siger DMdatas direktør, Flemming L. Jensen.

En stor del af væksten er kommet fra opkøbet af halvdelen af det svenske driftsselskab WDM Nordic Computer Management, som er DMdatas første driftscenter uden for Danmark.

Det har betydet 125 flere ansatte, og overtagelsen af Sonofons it-drift gav yderligere 60 mand i virksomheden. Samtidig har DMdata selv ansat flere medarbejdere, forklarer Flemming L. Jensen.

DMData A/S Årsregnskab
Millioner kroner20032002
Omsætning1.7981.379
Bruttofortjeneste718,3532,5
Resultat før skat 138,5144,6
Resultat95,8100,7
Egenkapital327,5250,7
Antal ansatte805594
Han vurderer, at en vækst på under 30 procent i år vil være uacceptabel for DMdata, som indgår i Mærsk Data Gruppen. For hele outsourcing-branchen forventes der en vækst omkring 10-12 procent.

Tænder på Tyskland

Efter den svenske etablering har DMdata fået blod på tanden og overvejer seriøst at etablere sig i Tyskland.

- Der er meget at lave i Tyskland, og vi kan ikke udelukke det som en spændende mulighed, siger direktøren.

Endnu har man dog ikke seriøse overvejelser om at tage springet uden for Europa, selv om ordet outsourcing for mange er blevet lig med Indien.

Flemming L. Jensen er ikke fremmed for tankegangen, for han var selv med til at etablere Mærsk Datas afdeling i Indien i 1997.

- Vi skal naturligvis holde øje med de tendenser, der er på det område, men det er ikke vores segment, der trækker mest i den retning. It-drift kræver en meget stabil infrastruktur, men vi vil selv tage teten, hvis vi ser, at tingene begynder at trække i den retning, siger direktøren.

Sikkerhedsområdet er til gengæld allerede nu et klart satsningsområde for DMdata. Dattervirksomheden DM Save rådgiver om trusselsbilleder i forhold til it-sikkerhed og har fået vind i sejlene med salg af en række sikkerheds-produkter.

Desuden ejer DMdata en tredjedel af den elektroniske rudekuvert-satsning E-Boks, som tabte 13 millioner kroner i 2003.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S