Århus-firma først med Java-certifikat

EOS Trifork, der har base i Århus, er som det første udviklingshus i Europa blevet certificeret til den nyeste version af den Java-baserede platform for webservices, J2EE 1.4. Det har kostet den lille virksomhed med 14 ansatte op mod syv millioner kroner at få certifikatet.

Den lille Århus-virksomhed EOS Trifork med blot 14 ansatte har netop som den første virksomhed i Europa bestået Suns J2EE 1.4-certificering. Det har kostet virksomheden en investering på op mod syv millioner kroner.

Certifikatet skal være et skridt på vejen til at feje konkurrenter som IBM og Oracle af banen og blive størst på det danske marked for applikationsservere.

At være først i Europa med certifikatet handler først og fremmest om signalværdi.

- Vi sender et signal om, at vi er her for at blive. Nogle af de andre udbydere venter, fordi de holder fast på deres eksisterende produkter. Men hvis man venter, så kan det hurtigt skabe tvivl om, hvorvidt man overhovedet er med, siger salgsdirektør Mads Skak Olufsen fra Trifork.

Han forventer, at Trifork har tjent de syv millioner, som certificeringen har kostet, ind igen i løbet af to til tre år. Til den tid kan selskabet meget vel skulle tage fat på J2EE 1.5.

Vil slå mastodonterne

Trifork har ambitionerne på plads. Målet er at blive den største leverandør af applikationsservere i Danmark. Det betyder at selskabet skal i direkte duel med mastodonter som IBM, BEA, Sun og Oracle.

- Vi har et modent og stabilt produkt. Vi kan sagtens tage konkurrencen op, og det gør vi også i dag, siger Mads Skak Olufsen.

Han peger på, at kunderne på det danske marked specielt vælger leverandør efter nærhed og muligheden for support. Derfor er han ikke i tvivl om, at selskabet kan overhale de store.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS