Århus-firma først med Java-certifikat

EOS Trifork, der har base i Århus, er som det første udviklingshus i Europa blevet certificeret til den nyeste version af den Java-baserede platform for webservices, J2EE 1.4. Det har kostet den lille virksomhed med 14 ansatte op mod syv millioner kroner at få certifikatet.

Den lille Århus-virksomhed EOS Trifork med blot 14 ansatte har netop som den første virksomhed i Europa bestået Suns J2EE 1.4-certificering. Det har kostet virksomheden en investering på op mod syv millioner kroner.

Certifikatet skal være et skridt på vejen til at feje konkurrenter som IBM og Oracle af banen og blive størst på det danske marked for applikationsservere.

At være først i Europa med certifikatet handler først og fremmest om signalværdi.

- Vi sender et signal om, at vi er her for at blive. Nogle af de andre udbydere venter, fordi de holder fast på deres eksisterende produkter. Men hvis man venter, så kan det hurtigt skabe tvivl om, hvorvidt man overhovedet er med, siger salgsdirektør Mads Skak Olufsen fra Trifork.

Han forventer, at Trifork har tjent de syv millioner, som certificeringen har kostet, ind igen i løbet af to til tre år. Til den tid kan selskabet meget vel skulle tage fat på J2EE 1.5.

Vil slå mastodonterne

Trifork har ambitionerne på plads. Målet er at blive den største leverandør af applikationsservere i Danmark. Det betyder at selskabet skal i direkte duel med mastodonter som IBM, BEA, Sun og Oracle.

- Vi har et modent og stabilt produkt. Vi kan sagtens tage konkurrencen op, og det gør vi også i dag, siger Mads Skak Olufsen.

Han peger på, at kunderne på det danske marked specielt vælger leverandør efter nærhed og muligheden for support. Derfor er han ikke i tvivl om, at selskabet kan overhale de store.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S