"Os, der arbejder med it, skylder historiens store opfindere meget - ikke nødvendigvis for ideerne, men mere måden at arbejde på"

"Jeg er specielt imponeret af Thomas Edison. Han skabte verdens første industrielle forskningscenter i Menlo Park - komplet med rapid prototyping, gratis mad til de ansatte og folk som knoklede på hele natten. Han var verdens første professionelle opfinder."

Artikel top billede

Der er så meget vi, der arbejder med it, skylder opfindere gennem tiderne. Ikke nødvendigvis for ideerne, men måden at arbejde på.

Egentligt var det først i 1500-tallet, at man begyndte at tale om opfindere og opfindelser, men derefter gik det stærkt - men ikke altid lige ud.

Hos Intel brugte de to år på at fatte, hvad det egentligt var man havde opfundet. Noyce og Moore (stifterne af Intel og opfindere af den moderne processor, red.) brugte to år på at gå rundt til andre firmaer og sige: "Hej, vi har dette her som er ret spændende. Kan I ikke lave noget interessant med det?"

Jeg er dog specielt imponeret af en mand som Thomas Edison.

Han skabte i 1876 verdens første industrielle forskningscenter i Menlo Park. Komplet med rapid prototyping, gratis mad til de ansatte og folk som knoklede på hele natten. Han var verdens første professionelle opfinder.

Jeg er også vild med Marie Curie. Hun fik to Nobelpriser (fysik i 1903 og kemi i 1911). Men det som gør hendes til en inspiration for opfindere i dag er hvordan hun under 1. verdenskrig udstyrede en Renault-lastbil med generator og sit eget røntgenudstyr og drog til fronten.

Da krigen var slut var der én million soldater som var blevet undersøgt af hendes udstyr - som kombinerede hendes viden om røntgen, biler og lægevidenskab til at skabe verdens første mobile røntgenklinik.

Genevieve Bell, antropolog, vicedirektør og chef for Intels Corporate Sensing & Insights group

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Teamchef for Data & Data Governance

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS