"Os, der arbejder med it, skylder historiens store opfindere meget - ikke nødvendigvis for ideerne, men mere måden at arbejde på"

"Jeg er specielt imponeret af Thomas Edison. Han skabte verdens første industrielle forskningscenter i Menlo Park - komplet med rapid prototyping, gratis mad til de ansatte og folk som knoklede på hele natten. Han var verdens første professionelle opfinder."

Artikel top billede

Der er så meget vi, der arbejder med it, skylder opfindere gennem tiderne. Ikke nødvendigvis for ideerne, men måden at arbejde på.

Egentligt var det først i 1500-tallet, at man begyndte at tale om opfindere og opfindelser, men derefter gik det stærkt - men ikke altid lige ud.

Hos Intel brugte de to år på at fatte, hvad det egentligt var man havde opfundet. Noyce og Moore (stifterne af Intel og opfindere af den moderne processor, red.) brugte to år på at gå rundt til andre firmaer og sige: "Hej, vi har dette her som er ret spændende. Kan I ikke lave noget interessant med det?"

Jeg er dog specielt imponeret af en mand som Thomas Edison.

Han skabte i 1876 verdens første industrielle forskningscenter i Menlo Park. Komplet med rapid prototyping, gratis mad til de ansatte og folk som knoklede på hele natten. Han var verdens første professionelle opfinder.

Jeg er også vild med Marie Curie. Hun fik to Nobelpriser (fysik i 1903 og kemi i 1911). Men det som gør hendes til en inspiration for opfindere i dag er hvordan hun under 1. verdenskrig udstyrede en Renault-lastbil med generator og sit eget røntgenudstyr og drog til fronten.

Da krigen var slut var der én million soldater som var blevet undersøgt af hendes udstyr - som kombinerede hendes viden om røntgen, biler og lægevidenskab til at skabe verdens første mobile røntgenklinik.

Genevieve Bell, antropolog, vicedirektør og chef for Intels Corporate Sensing & Insights group

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Statens IT

    ISO Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S