"Os, der arbejder med it, skylder historiens store opfindere meget - ikke nødvendigvis for ideerne, men mere måden at arbejde på"

"Jeg er specielt imponeret af Thomas Edison. Han skabte verdens første industrielle forskningscenter i Menlo Park - komplet med rapid prototyping, gratis mad til de ansatte og folk som knoklede på hele natten. Han var verdens første professionelle opfinder."

Artikel top billede

Der er så meget vi, der arbejder med it, skylder opfindere gennem tiderne. Ikke nødvendigvis for ideerne, men måden at arbejde på.

Egentligt var det først i 1500-tallet, at man begyndte at tale om opfindere og opfindelser, men derefter gik det stærkt - men ikke altid lige ud.

Hos Intel brugte de to år på at fatte, hvad det egentligt var man havde opfundet. Noyce og Moore (stifterne af Intel og opfindere af den moderne processor, red.) brugte to år på at gå rundt til andre firmaer og sige: "Hej, vi har dette her som er ret spændende. Kan I ikke lave noget interessant med det?"

Jeg er dog specielt imponeret af en mand som Thomas Edison.

Han skabte i 1876 verdens første industrielle forskningscenter i Menlo Park. Komplet med rapid prototyping, gratis mad til de ansatte og folk som knoklede på hele natten. Han var verdens første professionelle opfinder.

Jeg er også vild med Marie Curie. Hun fik to Nobelpriser (fysik i 1903 og kemi i 1911). Men det som gør hendes til en inspiration for opfindere i dag er hvordan hun under 1. verdenskrig udstyrede en Renault-lastbil med generator og sit eget røntgenudstyr og drog til fronten.

Da krigen var slut var der én million soldater som var blevet undersøgt af hendes udstyr - som kombinerede hendes viden om røntgen, biler og lægevidenskab til at skabe verdens første mobile røntgenklinik.

Genevieve Bell, antropolog, vicedirektør og chef for Intels Corporate Sensing & Insights group

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S