Dansk Oracle-chef bortvist for regnskabsrod

Oracle har bortvist den øverst placerede dansker i koncernen, vice president Peter Perregaard, tidligere administrerende direktør for Oracle Danmark. Det sker efter en intern revision har afsløret regnskabsfusk og rod med bilagene i den danske afdeling. Perregaard vil tage kampen op.

Oracle har bortvist Peter Perregard - som er den højst placerede dansker i koncernen - for rod med regnskabet, skriver Børsen.

Bortvisningen sker, efter en intern revisionsgruppe fra moderselskabet i USA i påsken har været på besøg i det danske hovedkvarter.

Peter Perregaard mistænkes for at have skjult millionbilag og dermed pyntet på regnskabet 2002/2003. Også salgsdirektør Jan Skelbæk er blevet fyret.

Ingen personlig vinding

Ifølge Børsen har ingen af de to danske chefer fået personlig vinding ud af den påståede regnskabsfusk, og Peter Perregaard mener, at fyringen er uberettiget. Han varsler derfor et retsligt efterspil.

Peter Perregaard var indtil for et år siden administrerende direktør for Oracles danske afdeling. Han har siden maj sidste år været vice president i Oracles teknologiforretning EMEA. Peter Perregaard fik besked om fyringen for en uge siden.

Det senest offentliggjorte regnskab for Oracle Danmark viser et dundrende underskud på 27 millioner kroner mod et overskud på 19 millioner kroner året før.

Underskuddet ville angiveligt have været væsentligt større, hvis de pågældende bilag var blevet bogført til tiden.

Til Børsen peger Per Alkestrup fra Ledernes Hovedorganisation på, at kravene til de danske topchefer om at være omhyggelige med bogføringen er blevet strammet markant i de seneste par år. Det skyldes de erhvervsskandaler, der har fejet over USA.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS