Dansk Oracle-chef bortvist for regnskabsrod

Oracle har bortvist den øverst placerede dansker i koncernen, vice president Peter Perregaard, tidligere administrerende direktør for Oracle Danmark. Det sker efter en intern revision har afsløret regnskabsfusk og rod med bilagene i den danske afdeling. Perregaard vil tage kampen op.

Oracle har bortvist Peter Perregard - som er den højst placerede dansker i koncernen - for rod med regnskabet, skriver Børsen.

Bortvisningen sker, efter en intern revisionsgruppe fra moderselskabet i USA i påsken har været på besøg i det danske hovedkvarter.

Peter Perregaard mistænkes for at have skjult millionbilag og dermed pyntet på regnskabet 2002/2003. Også salgsdirektør Jan Skelbæk er blevet fyret.

Ingen personlig vinding

Ifølge Børsen har ingen af de to danske chefer fået personlig vinding ud af den påståede regnskabsfusk, og Peter Perregaard mener, at fyringen er uberettiget. Han varsler derfor et retsligt efterspil.

Peter Perregaard var indtil for et år siden administrerende direktør for Oracles danske afdeling. Han har siden maj sidste år været vice president i Oracles teknologiforretning EMEA. Peter Perregaard fik besked om fyringen for en uge siden.

Det senest offentliggjorte regnskab for Oracle Danmark viser et dundrende underskud på 27 millioner kroner mod et overskud på 19 millioner kroner året før.

Underskuddet ville angiveligt have været væsentligt større, hvis de pågældende bilag var blevet bogført til tiden.

Til Børsen peger Per Alkestrup fra Ledernes Hovedorganisation på, at kravene til de danske topchefer om at være omhyggelige med bogføringen er blevet strammet markant i de seneste par år. Det skyldes de erhvervsskandaler, der har fejet over USA.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS