Dansk Oracle-chef bortvist for regnskabsrod

Oracle har bortvist den øverst placerede dansker i koncernen, vice president Peter Perregaard, tidligere administrerende direktør for Oracle Danmark. Det sker efter en intern revision har afsløret regnskabsfusk og rod med bilagene i den danske afdeling. Perregaard vil tage kampen op.

Oracle har bortvist Peter Perregard - som er den højst placerede dansker i koncernen - for rod med regnskabet, skriver Børsen.

Bortvisningen sker, efter en intern revisionsgruppe fra moderselskabet i USA i påsken har været på besøg i det danske hovedkvarter.

Peter Perregaard mistænkes for at have skjult millionbilag og dermed pyntet på regnskabet 2002/2003. Også salgsdirektør Jan Skelbæk er blevet fyret.

Ingen personlig vinding

Ifølge Børsen har ingen af de to danske chefer fået personlig vinding ud af den påståede regnskabsfusk, og Peter Perregaard mener, at fyringen er uberettiget. Han varsler derfor et retsligt efterspil.

Peter Perregaard var indtil for et år siden administrerende direktør for Oracles danske afdeling. Han har siden maj sidste år været vice president i Oracles teknologiforretning EMEA. Peter Perregaard fik besked om fyringen for en uge siden.

Det senest offentliggjorte regnskab for Oracle Danmark viser et dundrende underskud på 27 millioner kroner mod et overskud på 19 millioner kroner året før.

Underskuddet ville angiveligt have været væsentligt større, hvis de pågældende bilag var blevet bogført til tiden.

Til Børsen peger Per Alkestrup fra Ledernes Hovedorganisation på, at kravene til de danske topchefer om at være omhyggelige med bogføringen er blevet strammet markant i de seneste par år. Det skyldes de erhvervsskandaler, der har fejet over USA.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS