Dansk Oracle-chef bortvist for regnskabsrod

Oracle har bortvist den øverst placerede dansker i koncernen, vice president Peter Perregaard, tidligere administrerende direktør for Oracle Danmark. Det sker efter en intern revision har afsløret regnskabsfusk og rod med bilagene i den danske afdeling. Perregaard vil tage kampen op.

Oracle har bortvist Peter Perregard - som er den højst placerede dansker i koncernen - for rod med regnskabet, skriver Børsen.

Bortvisningen sker, efter en intern revisionsgruppe fra moderselskabet i USA i påsken har været på besøg i det danske hovedkvarter.

Peter Perregaard mistænkes for at have skjult millionbilag og dermed pyntet på regnskabet 2002/2003. Også salgsdirektør Jan Skelbæk er blevet fyret.

Ingen personlig vinding

Ifølge Børsen har ingen af de to danske chefer fået personlig vinding ud af den påståede regnskabsfusk, og Peter Perregaard mener, at fyringen er uberettiget. Han varsler derfor et retsligt efterspil.

Peter Perregaard var indtil for et år siden administrerende direktør for Oracles danske afdeling. Han har siden maj sidste år været vice president i Oracles teknologiforretning EMEA. Peter Perregaard fik besked om fyringen for en uge siden.

Det senest offentliggjorte regnskab for Oracle Danmark viser et dundrende underskud på 27 millioner kroner mod et overskud på 19 millioner kroner året før.

Underskuddet ville angiveligt have været væsentligt større, hvis de pågældende bilag var blevet bogført til tiden.

Til Børsen peger Per Alkestrup fra Ledernes Hovedorganisation på, at kravene til de danske topchefer om at være omhyggelige med bogføringen er blevet strammet markant i de seneste par år. Det skyldes de erhvervsskandaler, der har fejet over USA.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)