Post Danmark ramt af andet it-nedbrud på blot to uger - website lukket ned

Post Danmarks hjemmeside har været ramt af store problemer siden mandag morgen. Det er det andet større it-nedbrud hos Post Danmark på kun to uger. Post Danmark aner ikke, hvad der er galt.

Artikel top billede

Post Danmarks hjemmeside blev taget ned i går. I dag er hjemmesiden ikke tilgængelig. (Foto: Joachim Selliken)

Besøgende på Postdanmark.dk har gået forgæves i to dage.

Fra otte-tiden mandag morgen har hjemmesiden været ramt af problemer, og mandag aften blev siden pillet ned.

Vi har ikke fundet årsagen

Chef for it i PostNord Danmark, Herman Petersson, fortæller, at problemet begyndte hen over weekenden, hvor man fik længere svartider på hjemmesiden.

"Vi har performance-issues på hjemmesiden, som blev værre i løbet af mandagen, selv om vi arbejdede på sagen hele dagen. Så mandag aften besluttede at tage siden ned. Vi leder efter årsagen, men vi har ikke fundet den endnu."

Blokeret af antivirus

Årsagen til de lange svartider er altså ikke fundet endnu, men måske leder Post Danmark ikke det rigtige sted.

Mandag forsøgte en af Computerworlds læsere uden held at komme ind på postdanmark.dk.

"Jeg er jo lidt stædig, så jeg prøvede også at loade en cachet version fra Googles cache, og så fik jeg en antivirusadvarsel fra F-secure," forklarer læseren, Thomas W. Olsen.

It-chefen har ikke hørt om virusadvarsel

Herman Petersson har imidlertid ikke hørt om virus-advarsler.

"Jeg har ikke været bekendt med antivirus-advarsler. Det er lidt overraskende for mig," siger han.

Hjemmesiden er ikke tilgængelig

Postdanmark.dk er mandag blevet afløst af en hvid side med en besked om, at hjemmesiden ikke er tilgængelig, ligesom der er links til flere af Post Danmarks onlinefunktioner.

Anden gang på to uger

For 14 dage siden var det e-posthuset, postens e-butik og track&trace funktionen på pakker, som led under en server med synkroniseringsproblemer. Det kan du læse mere om her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job