Post Danmark ramt af andet it-nedbrud på blot to uger - website lukket ned

Post Danmarks hjemmeside har været ramt af store problemer siden mandag morgen. Det er det andet større it-nedbrud hos Post Danmark på kun to uger. Post Danmark aner ikke, hvad der er galt.

Artikel top billede

Post Danmarks hjemmeside blev taget ned i går. I dag er hjemmesiden ikke tilgængelig. (Foto: Joachim Selliken)

Besøgende på Postdanmark.dk har gået forgæves i to dage.

Fra otte-tiden mandag morgen har hjemmesiden været ramt af problemer, og mandag aften blev siden pillet ned.

Vi har ikke fundet årsagen

Chef for it i PostNord Danmark, Herman Petersson, fortæller, at problemet begyndte hen over weekenden, hvor man fik længere svartider på hjemmesiden.

"Vi har performance-issues på hjemmesiden, som blev værre i løbet af mandagen, selv om vi arbejdede på sagen hele dagen. Så mandag aften besluttede at tage siden ned. Vi leder efter årsagen, men vi har ikke fundet den endnu."

Blokeret af antivirus

Årsagen til de lange svartider er altså ikke fundet endnu, men måske leder Post Danmark ikke det rigtige sted.

Mandag forsøgte en af Computerworlds læsere uden held at komme ind på postdanmark.dk.

"Jeg er jo lidt stædig, så jeg prøvede også at loade en cachet version fra Googles cache, og så fik jeg en antivirusadvarsel fra F-secure," forklarer læseren, Thomas W. Olsen.

It-chefen har ikke hørt om virusadvarsel

Herman Petersson har imidlertid ikke hørt om virus-advarsler.

"Jeg har ikke været bekendt med antivirus-advarsler. Det er lidt overraskende for mig," siger han.

Hjemmesiden er ikke tilgængelig

Postdanmark.dk er mandag blevet afløst af en hvid side med en besked om, at hjemmesiden ikke er tilgængelig, ligesom der er links til flere af Post Danmarks onlinefunktioner.

Anden gang på to uger

For 14 dage siden var det e-posthuset, postens e-butik og track&trace funktionen på pakker, som led under en server med synkroniseringsproblemer. Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job