Uber-CEO om fremtiden: Alle biler skal være Uber-biler

I disse dage demonstrerer taxachauffører i hele Europa imod Ubers tilstedeværelse. I San Francisco sidder manden bag det forhadte selskab med en fremtidsdrøm: Ikke at blive som taxa-selskaberne.

Artikel top billede

(Foto: © 2015 by Jakub Mosur / Jakub Mosur)

Uber er et firma, som virkelig formår at skabe røre i andedammen. Onsdag var der strejker i flere europæiske hovedstader mod Uber arrangeret af taxa-foreninger Europa rundt.

Her var holdningen tydelig: Uber skal på en færge og ud af denne verden.

Men på den anden side af kloden, nærmere bestemt ved Dreamforce-konferencen i San Francisco, sidder Ubers administrerende direktør, Travis Kalanick, og ser tilfreds ud.

Det går godt for Uber og Ubers CEO på trods af uro fra taxa-branchen, og meldingen fra Kalanick er ikke til at misforstå: Der bliver kun mere Uber i fremtiden.


"Vores fremtidsdrøm er enkel: Alle biler på vejene bør og skal være Uber-biler. Hvis alle biler her i San Francisco var Uber-biler, så ville byen slippe for meget store trafikale problemer, og der ville i gennemsnit blive sparet en time for alle billister, som de ellers ville bruge i trafikkøer, " siger Travis Kalanick.

Stor modstand i EU
Ved Salesforce store Dreamforce-konference talte Travis Kalanick og Salesforces CEO, Marc Benioff om både Ubers foranderlige adfærd og fremtiden for Uber.

Og mens der ikke var mulighed for at stille spørgsmål til Travis Kalanick - hvilket ærgrede mange europæiske journalister - så kom der alligevel lidt tanker til taxabranchen, som i disse dage er på barrikaderne for at bremse Uber.

"I vores optik skaber vi jobs frem for at fjerne dem. Hvis vi tillader almindelige mennesker at køre ruter for andre mennesker, jamen så er det en genial mulighed til den hjemmegående mor, den studerende, dem som mangler lidt penge i hverdagen. Næsten 40 procent af alle vores Uber-bilister kører kun 10 timer om ugen og er altså ikke deres eneste erhverv," forklarer Travis Kalanick.

En af grundene til den store modstand mod Uber fra taxaselskaberne er, at de anser Uber som et transportfirma.

Sådan ser Travis Kalanick det ikke.

"Vi leverer jo ikke biler eller kører folk rundt. Vi er mere som en børs, hvor folk kan tilbyde og ønske services. Vi hjælper blot med at forbinde de to, " siger Travis Kalanick.

I fremtiden: Vil ikke blive som taxaselskaberne
Om man kan lide, hvad Uber gør, så trumler Uber derudaf. Og imens nogle vil kalde Uber for fremtiden inden for bilkørsel, så sigter virksomheden allerede efter det næste: Førerløse biler.

"Vi ville da være dumme, hvis vi ikke så efter, hvad fremtiden kan bringe. Vi er "disruptive på markedet nu, men derfor skal vi selvfølgelig passe på, at vi ikke falder i bekvemmelighedsfælden. Hvis vi ikke har et skarpt blik på den slags, så ender vi som taxabranchen nu, som i mange år ikke har fulgt med udviklingen," siger Travis Kalanick.

"Vi skal ikke blive kørt over af de førerløse biler - vi skal køre dem selv"

Læs også: Danske taxachauffører i demonstration: Derfor vil vi have Uber for en dommer

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest