Uber-CEO om fremtiden: Alle biler skal være Uber-biler

I disse dage demonstrerer taxachauffører i hele Europa imod Ubers tilstedeværelse. I San Francisco sidder manden bag det forhadte selskab med en fremtidsdrøm: Ikke at blive som taxa-selskaberne.

Artikel top billede

(Foto: © 2015 by Jakub Mosur / Jakub Mosur)

Uber er et firma, som virkelig formår at skabe røre i andedammen. Onsdag var der strejker i flere europæiske hovedstader mod Uber arrangeret af taxa-foreninger Europa rundt.

Her var holdningen tydelig: Uber skal på en færge og ud af denne verden.

Men på den anden side af kloden, nærmere bestemt ved Dreamforce-konferencen i San Francisco, sidder Ubers administrerende direktør, Travis Kalanick, og ser tilfreds ud.

Det går godt for Uber og Ubers CEO på trods af uro fra taxa-branchen, og meldingen fra Kalanick er ikke til at misforstå: Der bliver kun mere Uber i fremtiden.


"Vores fremtidsdrøm er enkel: Alle biler på vejene bør og skal være Uber-biler. Hvis alle biler her i San Francisco var Uber-biler, så ville byen slippe for meget store trafikale problemer, og der ville i gennemsnit blive sparet en time for alle billister, som de ellers ville bruge i trafikkøer, " siger Travis Kalanick.

Stor modstand i EU
Ved Salesforce store Dreamforce-konference talte Travis Kalanick og Salesforces CEO, Marc Benioff om både Ubers foranderlige adfærd og fremtiden for Uber.

Og mens der ikke var mulighed for at stille spørgsmål til Travis Kalanick - hvilket ærgrede mange europæiske journalister - så kom der alligevel lidt tanker til taxabranchen, som i disse dage er på barrikaderne for at bremse Uber.

"I vores optik skaber vi jobs frem for at fjerne dem. Hvis vi tillader almindelige mennesker at køre ruter for andre mennesker, jamen så er det en genial mulighed til den hjemmegående mor, den studerende, dem som mangler lidt penge i hverdagen. Næsten 40 procent af alle vores Uber-bilister kører kun 10 timer om ugen og er altså ikke deres eneste erhverv," forklarer Travis Kalanick.

En af grundene til den store modstand mod Uber fra taxaselskaberne er, at de anser Uber som et transportfirma.

Sådan ser Travis Kalanick det ikke.

"Vi leverer jo ikke biler eller kører folk rundt. Vi er mere som en børs, hvor folk kan tilbyde og ønske services. Vi hjælper blot med at forbinde de to, " siger Travis Kalanick.

I fremtiden: Vil ikke blive som taxaselskaberne
Om man kan lide, hvad Uber gør, så trumler Uber derudaf. Og imens nogle vil kalde Uber for fremtiden inden for bilkørsel, så sigter virksomheden allerede efter det næste: Førerløse biler.

"Vi ville da være dumme, hvis vi ikke så efter, hvad fremtiden kan bringe. Vi er "disruptive på markedet nu, men derfor skal vi selvfølgelig passe på, at vi ikke falder i bekvemmelighedsfælden. Hvis vi ikke har et skarpt blik på den slags, så ender vi som taxabranchen nu, som i mange år ikke har fulgt med udviklingen," siger Travis Kalanick.

"Vi skal ikke blive kørt over af de førerløse biler - vi skal køre dem selv"

Læs også: Danske taxachauffører i demonstration: Derfor vil vi have Uber for en dommer

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job