Her er listen med tvungne iOS-apps: Nu vil Apple (måske) lade dig slette dem

For hver ny iOS-version kommer der flere tvungne Apple-apps til på iPhone og iPad. Men nu overvejer Apple, om du skal have mulighed for at slette præinstallerede apps fra selskabet.

Artikel top billede

Bladkiosk, Passbook, Game Center, Værdipapirer, Vejr, Kompas, Noter og Påmindelser er alle Apple-apps, som brugere af iPhone og iPad kender alt til.

Også selv om de ikke anvender de nævnte apps. 

Fælles for de mange Apple-apps er nemlig, at de ikke kan slettes af brugerne.

Det samme gælder Apples Watch-app, der kom med iOS 8.2 og den iCloud Drive-app, der kommer med iOS 9 (sidstnævnte kan dog fjernes fra Hjem-skærmen, men ligger stadig på enheden).

Læs også: Derfor skal du hente iOS 9 nu: Lukker alenlang liste af sårbarheder på iPhone og iPad

Nu tyder noget imidlertid på, at Apple overvejer at bløde lidt op i forhold til, hvilke apps brugerne kan slette, hvis de ønsker det.

Tim Cook anerkender problemet

I et nyt interview på Buzzfeed bliver Apple-topchef Tim Cook spurgt til alle de præinstallerede Apple-apps, som brugerne ikke har mulighed for at fjerne.

"Dette er et mere komplekst problem, end det umiddelbart ser ud til," lyder det fra Tim Cook.

"Der er nogle apps, der hænger sammen med noget andet på iPhone. Hvis de bliver fjernet, kan det måske skabe problemer andre steder på telefonen," uddyber Apple-topchefen på Buzzfeed, men tilføjer dog så også:

"Der er andre apps, der ikke er sådan. Så over tid tror jeg, at med dem, der ikke er sådan, vil vi finde en måde ... Det er ikke sådan, at vi ønsker at nuppe din ejendom. Vi ønsker, at du er glad. Så jeg anerkender, at nogle folk ikke ønsker det her, og det er noget, vi undersøger," udtaler Tim Cook ifølge Buzzfeed.

Sådan kan du "fjerne" Apples apps

Hvis du er iOS-bruger og ikke har tålmodighed til at vente på, at Apple gør det muligt at afinstallere (nogle af) de præinstallerede apps, er her en midlertidig løsning:

Opret en mappe i iOS - den kan eksempelvis kaldes "Apples apps - hvor du kan placere alle de apps, du alligevel ikke bruger til noget.

Placer denne mappe på den bagerste side på Hjem-skærmen. 

De forskellige apps vil stadig optage plads på telefonen, men du får trods alt en mere overskuelig Hjem-skærm.

Læs også:

Derfor skal du hente iOS 9 nu: Lukker alenlang liste af sårbarheder på iPhone og iPad

Apple udsender iOS 9: Få mere battertid ud af din iPhone

Derfor bliver iOS 9 til iPhone og Ipad noget helt særligt for virksomhederne

Fejl i Apple-opdatering udskyder Watch-software

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S