Bredbåndshastighed er slet ikke alt: Derfor er latency og stabilitet afgørende

ComputerViews: Bredbåndshastigheder er et hot emne, men det er ikke kun antallet af mbit/s, der afgør, om forbindelsen vækker glæde hos brugeren.

Artikel top billede

Foto: Uffe Weng.

ComputerViews: Få emner kan som bredbånd skabe debat her på Computerworld.

Senest er det artiklen "Så hurtigt skal dit bredbånd være, før det er hurtigt nok," der har fået rigtig mange læsere til at fare til tasterne.

Baggrunden er en rapport fra analysefirmaet Ovum, der konkluderer, at man i dag skal have en downloadhastighed på mindst 10 mbit - og snart 50 mbit - hvis man skal kunne være tilfreds med sit bredbånd.

Mbit-parameteret er dog kun et af flere, som det er relevant at fokusere på i bredbåndsdiskussionen. To andre centrale emner er latency og netværksstabilitet/performance.

"Kunderne har også en tendens til at undervurdere netværks-performance, så selv kunder på modne markeder og med high-end bredbånd vil føle, at servicen måske ikke er så god, som de ville ønske," står der i Ovum-rapporten.

Læs også: Bredbånds-hastigheder: Så hurtigt skal dit bredbånd være, før det er hurtigt nok

"Denne reelle netværks-performance skal overstige brugsbehovet for at sikre, at kunderne ikke oplever argumenter for at skifte leverandør - det at give hurtige hastigheder alene er ikke nok til at sikre tilfredse kunder," skriver analysefirmaet og fortsætter:

"Der er større sandsynlighed for, at kunder, der oplever problemer som buffering, latency, ringe billedkvalitet eller lange opdateringstider, vil være utilfredse."

Derfor er latency også vigtigt

I Ovum-rapporten fokuseres der da heller ikke kun på selve bredbåndshastigheden, men også på netværks-performance.

Det giver næsten sig selv, at det er nødvéndigt med et stabilt og pålideligt netværk, hvis man skal have tilfredse kunder, men Ovum sætter også konkrete tal på eksempelvis den ventetid, der forekommer, når man sender en forespørgsel afsted som bruger af internettet.

Den bør aldrig være over tre sekunder og naturligvis skal den helst være 0 sekunder, ligesom buffering heller ikke bør være noget, brugerne møder ret ofte, lyder det fra Ovum.  

Det mangler den danske debat

Det er en generel svaghed ved den danske bredbåndsdebat, at den ofte bliver reduceret til et simpelt spørgsmål om, hvor mange mbit, der står på kontrakten med bredbåndsleverandøren.

Den oplevede bredbåndshastighed handler nemlig om langt mere end det.

Læs også: Derfor skal bredbånd være 25 til 30 procent hurtigere hvert år

Her er eksempelvis latency et emne, der ofte overses. Det sker, selvom netop den tid, det tager for datapakken at rejse fra a til b og tilbage igen er ret afgørende for, hvordan brugeren oplever bredbåndsforbindelsens kvalitet.

Den forsinkelse i netværket, som en høj latency er et udtryk for, kan nemlig være ganske frustrerende.

Det samme kan det være, hvis netværksforbindelse ryger, lige når man har allermest brug for den.

Det hjælper ikke så meget, at man 99 procent af tiden har en 100 mbit-forbindelse til rådighed, hvis den sidste procent kommer i spil, netop som man er nået til den afgørende bane i det online-spil, man har gang i.

Højere hastighed ikke altid det vigtigste

Man kan naturligvis indvende, at det aldrig kan skade at have en rigtig høj bredbåndshastighed til rådighed, og at en person med 50 mbit-bredbånd altid vil være bedre stillet end en person med 10 mbit.

Sagen er imidlertid den, at eksempelvis ping-tiderne afgøres af mange andre ting end blot bredbåndshastigheden - eksempelvis hvilken type netværksteknologi, der er tale om, afstanden til centralen, webservere og den konkrete hardware, brugeren anvender til formålet.

Læs også: Mød en dansk landsby med 1 Gbit/s-bredbånd: Det betyder det for Tranum

Det afhænger meget af ens specifikke behov, hvor høj en latency, man kan acceptere, men at der er forskel, kan der næppe være tvivl om:

En hurtig test viser, at latency på den kablede bredbåndsforbindelse, undertegnede sidder på, er på 3 ms, på WiFi er den på 4 ms, og på 3G-forbindelsen er den på 37 ms.

Alene et skift til 4G ville her formentlig resultere i en markant forbedring.

Bredbåndsdebatten bør handle om andet og mere end mbit/s, fordi den reelle brugeroplevelse afgøres af mere end det. 

Du kan selv tjekke din bredbåndshastighed og latency på forbindelsen på Tjekditnet.dk

Hvad vægter du højst?
Fortæl gerne i debatten herunder, hvad du vægter højest, når du skal vælge bredbåndsforbindelse- og leverandør?

Læs også:

Bredbånds-hastigheder: Så hurtigt skal dit bredbånd være, før det er hurtigt nok

Derfor skal bredbånd være 25 til 30 procent hurtigere hvert år

Derfor er bredbånds-teknologi ikke afgørende: Kabel-bredbånd er i dag 80 procents fiber

Mød en dansk landsby med 1 Gbit/s-bredbånd: Det betyder det for Tranum

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S