Open source-undervandsdrone smadrer gennem crowdfunding-loftet

Nu får du mulighed for at udforske verden fra et helt nyt perspektiv i form af en undervandsdrone baseret på åben kildekode. Interessen er enorm, og du kan se den her.

Artikel top billede

Foto: Kickstarter.

De fleste forbinder nok kameradrone med flyvende maskiner, men flere producenter er faktisk begyndt at vende blikket i den modsatte retning.

Interessen for produkter, der arbejder og filmer under vandets overflade, er således begyndt at pible frem.

Nu er der så dukket en ny undervandsdrone op på finansieringssiden Kickstarter, som mildest talt har braget interessen op gennem loftet.

Dronen er blevet døbt Trident, og den er ifølge udviklerne enkel at bruge og så kompakt, at den kan proppes ned i en lille kuffert eller taske, når du skal afsted og udforske underverdenen.

læs også: Alle taler om crowdfunding - langt færre gider betale til det

Bruger en WiFi-bøje

Trident drives af to små propeller på fartøjets bagside, der giver en topfart på op til to meter per sekund.

Ligeledes er der monteret en propel på toppen til op- og nedstigning.

Kombinationen giver en ganske agil enhed, der kan bevæge sig hurtigt, ser det ud til på videoen, som du kan se nederst i historien.

For at gøre optagelserne gode er der monteret lys i fronten sammen med et HD-kamera, der står for optagelserne.

Selve enheden er fra starten udstyret med et kabel, der giver en bevægelsesradius på 25 meter under vandet.

Kablet er koblet på en WiFi-bøje, der kommunikerer trådløst med eksempelvis en pc eller tablet.

Dronen kan faktisk dykke helt ned på 100 meter, men så kræver det altså, at du anskaffer dig et lidt længere kabel.

OpenROV-software

Softwaren, der anvendes til at kontrollere dronen, er baseret på den åbne kildekode "OpenROV", der er tilgængelig på nettet.

Batterilevetiden er opgivet til at være på tre timer.

Størrelsen er på 40x20x8 centimeter, og den vejer 2,9 kilo.

Målet med Kickstarter-indsamlingen er at indsamle 50.000 dollar, men i skrivende stund er der havnet mere end 10 gange så mange penge på kontoen.

Knap 1.000 personer har doneret over 600.000 dollar - mere end fire millioner kroner, og der er stadig 25 dage tilbage af indsamlingen.

Den endelige forbrugerversion af produktet skal være klar til november næste år til en pris på 1.200 dollar, hvilket svarer til godt 8.000 danske kroner plus moms og fragt.

Læs også:
Sådan skaffer du penge med crowdfunding: Fem gode råd fra dansk startup-succes

Crowdfunding-tjenesten Kickstarter på vej med dansk kontor?

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Senior Service Delivery Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura