Google fjernet fra det store landkort: Nu hedder selskabet 'Alphabet'

Google hedder ikke længere Google.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Med de amerikanske børsers lukning fredag var det slut med Google som Google.

Med lukningen forsvandt Google nemlig som moderselskab for Google-koncernen.

I stedet dukkede navnet 'Alphabet,' da børserne åbnede mandag morgen.

Det nye selskab kommer til at fungere som moderselskab for alle Google-selskaberne - herunder Google, som dermed blot bliver en del af det store forretnings-imperium, som det gamle Google gennem årene har udviklet sig til.

Google-selskabet under Alphabet vil komme til at indeholde søgemaskinen, YouTube og Android.

De øvrige datterselskaber - som altså kommer til at fungere uden forbindelse til Google - bliver blandt andet Life Sciences (kontakt-linser med indbyggede glukose-sensorer), Calico (forskning i levetid), Nest (intelligente termostater), Googles forskellige investeringsforretninger, udviklingslaboratoriet Google X, de chauffør-fri biler og flere andre.

Beslutningen om at ændre hele butikken blev offentliggjort i august, hvor Google meddelte, at selskabets funktion som moderselskab ville blive fjernet til fordel for Alphabet.

Selskabet ønsker t rive sig fri af netop Google-brandet i håbet om, at nogle af de øvrige forretnings-områder med tiden - og understøttet af Google (nu Alphabets) store rigdom - kan vokse sig så store, at de får afgørende betydning for verdens udvikling - ligesom det har været tilfældet med Google.

Det kræver plads og råderum - og at de respektive chefer ikke er snørret inde i Google-virksomheden med dens solide brand, mener selskabets chefer, Sergey Brin og Larry Page.

De skal til gengæld have plads til at agere selvstændigt som direktører i alle andre virksomheder.

Googles forretningsområder uden for den klassiske søgeforretning er efterhånden blevet så gamle og 'satte,' at forretnings-enhederne skal til at begynde at dokumentere for både Google og for omverdenen, at de faktisk kan tjene penge.

Det kræver, at de bliver opdelt, så de kan blive målt og vurderet efter de respektive markeder, som de opererer i.


Du kan læse om årsagerne til den store organisations-ændring her: Derfor bygger Google hele butikken om og lægger alting ind under det nye Alphabet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    KMD A/S

    Seniorudvikler (.NET)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S