"Så gemte hun filen på en diskette og gik ind på chefens pc og åbnede filen, der så spredte sig videre til alle i firmaet"

"Så gemte hun filen på en diskette og gik ind på chefens pc og åbnede filen, der så spredte sig videre til alle i firmaet."

Artikel top billede

Selvom du har verdens stærkeste password på 40 tegn og en masse kryptiske tegn, bygger meget sikkerhed på, at du stoler på andre mennesker.

Du stoler på din kollega. Du stoler på den hjemmeside, hvor du logger ind. Du stoler på netudbyderen og netværket på den cafe, du sidder på. Du stoler på den, der har ansvaret for serveren. Du stoler på datacenteret.

Mange husker sikkert virus-ormen Loveletter i år 2000. Når du klikkede på den vedhæftede fil, sendte den en kopi af sig selv til alle i dit adressekartotek.

En ansat i en virksomhed modtog den inficerede mail, men hun kunne ikke åbne den, fordi hun havde en Mac-computer.

Så gemte hun filen på en diskette og gik ind på chefens pc og åbnede filen, der så spredte sig videre til alle i firmaet.

Jeg plejer at sige: "Life finds a way". Det er en pointe, jeg igen og igen får bekræftet i mit arbejde med it-sikkerhed.

Brugeren ville virkelig gerne åbne den her fil, for hun troede jo, at det var et kærlighedsbrev og ville vide, hvad det var.

Så uanset hvor meget man uddanner folk, beskytter sig og sætter sikkerhed op, så findes der altid en vej udenom, som vi ikke har tænkt på.

Anders Nilsson
It-sikkerhedsekspert, CTO, Eurosecure/Eset.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune