"Så gemte hun filen på en diskette og gik ind på chefens pc og åbnede filen, der så spredte sig videre til alle i firmaet"

"Så gemte hun filen på en diskette og gik ind på chefens pc og åbnede filen, der så spredte sig videre til alle i firmaet."

Artikel top billede

Selvom du har verdens stærkeste password på 40 tegn og en masse kryptiske tegn, bygger meget sikkerhed på, at du stoler på andre mennesker.

Du stoler på din kollega. Du stoler på den hjemmeside, hvor du logger ind. Du stoler på netudbyderen og netværket på den cafe, du sidder på. Du stoler på den, der har ansvaret for serveren. Du stoler på datacenteret.

Mange husker sikkert virus-ormen Loveletter i år 2000. Når du klikkede på den vedhæftede fil, sendte den en kopi af sig selv til alle i dit adressekartotek.

En ansat i en virksomhed modtog den inficerede mail, men hun kunne ikke åbne den, fordi hun havde en Mac-computer.

Så gemte hun filen på en diskette og gik ind på chefens pc og åbnede filen, der så spredte sig videre til alle i firmaet.

Jeg plejer at sige: "Life finds a way". Det er en pointe, jeg igen og igen får bekræftet i mit arbejde med it-sikkerhed.

Brugeren ville virkelig gerne åbne den her fil, for hun troede jo, at det var et kærlighedsbrev og ville vide, hvad det var.

Så uanset hvor meget man uddanner folk, beskytter sig og sætter sikkerhed op, så findes der altid en vej udenom, som vi ikke har tænkt på.

Anders Nilsson
It-sikkerhedsekspert, CTO, Eurosecure/Eset.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS