Her er to mulige forklaringer på IBM Danmarks pludselige direktør-exit

Der kan egentlig kun være to forklaringer på, at IBM Danmark i går som et lyn fra en klar himmel sagde farvel til sin administrerende direktør efter kun et halvt år på posten. Læs de to muligheder her.

Artikel top billede

I går formiddags klokken 11:30 blev IBM Danmark-medarbejderne orienteret om, at selskabet administrerende direktør Lars Clausen bliver afløst af Henrik Bodskov.

Der var ingen konkrete forklaringer på vagtskiftet, selvom Lars Clausen kun har siddet i direktørstolen hos it-gigantens danske afdeling i et halvt år, erfarer Computerworld. 

Cirka en halv time efter røg der en pressemeddelelse af sted til flere danske redaktioner om direktørskiftet. Heller ikke i denne meddelelse var der informationer om baggrunden for mandagens direktørskifte.

Da Computerworld efterfølgende ringer til IBM Danmark, ønsker it-giganten ikke at uddybe noget som helst om årsagen til vagtskiftet i direktørstolen.

Heller ikke selvom, den nu forhenværende IBM Danmark-direktør i disse spalter tidligere på året har fortalt om sine store planer for fremtiden i virksomheden.  

Læs også: IBM Danmarks nye direktør: Sådan skal IBM se ud i fremtiden

Den positive forklaring

Derfor har Computerworld spurgt ledelsesekspert Anders Drejer, som er professor ved Aalborg Universitets Institut for Økonomi og Ledelse, om en vurdering af baggrunden for, at IBM får ny direktør om mandagen i efterårsferien.

"Som jeg ser det, så kan der kun være to muligheder," indleder Anders Drejer og fortsætter:

"Den ene og positive forklaring kan være, at den tidligere direktør har fået et bedre jobtilbud, som han ikke har kunnet sige nej til. Han er simpelthen rendt af pladsen, som man siger på jysk, selvom det måske er svært at finde et bedre job end IBM-direktør," lyder vurderingen fra ledelseseksperten.

Hvis denne mulighed står til troende, siger Anders Drejer, at der formentlig inden længe vil dukke en pressemeddelelse op, der fortæller alt om, hvor fantastisk det nye job er.

"Det kan man så undre sig over, at IBM ikke skriver noget om i sin pressemeddelelse om direktørskiftet," siger Anders Drejer.

Den negative forklaring

Den anden og mere dystre forklaring på det pludselige ledelsesskifte er ifølge Anders Drejer, at noget er gået helt galt hos IBM Danmark, hvilket så har kostet direktøren jobbet.

"Hvis noget er gået galt, så er han blevet fyret, selvom folk kalder det alt muligt andet. Det kan dreje sig om mange ting, han kan eksempelvis være blevet meget uenig med nogle medarbejdere. Han behøver jo ikke nødvendigvis at have taget af kassen," lyder det fra Anders Drejer.

Han peger på, at timingen omkring mødet med medarbejderne og udsendelsen af pressemeddelelsen er orkestreret som landgangen ved Normandiet på D-dag, men at der givetvis har været travlt op til offentliggørelsen af skiftet.
.
At IBM ikke ønsker at kommentere på årsagen bag afskeden med Lars Clausen, tolker ledelseseksperten fra Aalborg Unversitet på følgende måde:

"Parterne har formentligt aftalt, at der en kompensation, hvis alle holder mund. Så det gør de."

Computerworld har foreholdt IBM Danmark de to muligheder - at enten har Lars Clausen fået nyt, spændende job, ellers er han fyret på gråt papir med en pose penge under armene.

IBM Danmark har ingen kommentarer til de to muligheder.

Læs også:
Mystisk vagtskifte: IBM Danmark får ny administrerende direktør

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Technical Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    SOC-analytikere i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Domain and Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird