Her er to mulige forklaringer på IBM Danmarks pludselige direktør-exit

Der kan egentlig kun være to forklaringer på, at IBM Danmark i går som et lyn fra en klar himmel sagde farvel til sin administrerende direktør efter kun et halvt år på posten. Læs de to muligheder her.

Artikel top billede

I går formiddags klokken 11:30 blev IBM Danmark-medarbejderne orienteret om, at selskabet administrerende direktør Lars Clausen bliver afløst af Henrik Bodskov.

Der var ingen konkrete forklaringer på vagtskiftet, selvom Lars Clausen kun har siddet i direktørstolen hos it-gigantens danske afdeling i et halvt år, erfarer Computerworld. 

Cirka en halv time efter røg der en pressemeddelelse af sted til flere danske redaktioner om direktørskiftet. Heller ikke i denne meddelelse var der informationer om baggrunden for mandagens direktørskifte.

Da Computerworld efterfølgende ringer til IBM Danmark, ønsker it-giganten ikke at uddybe noget som helst om årsagen til vagtskiftet i direktørstolen.

Heller ikke selvom, den nu forhenværende IBM Danmark-direktør i disse spalter tidligere på året har fortalt om sine store planer for fremtiden i virksomheden.  

Læs også: IBM Danmarks nye direktør: Sådan skal IBM se ud i fremtiden

Den positive forklaring

Derfor har Computerworld spurgt ledelsesekspert Anders Drejer, som er professor ved Aalborg Universitets Institut for Økonomi og Ledelse, om en vurdering af baggrunden for, at IBM får ny direktør om mandagen i efterårsferien.

"Som jeg ser det, så kan der kun være to muligheder," indleder Anders Drejer og fortsætter:

"Den ene og positive forklaring kan være, at den tidligere direktør har fået et bedre jobtilbud, som han ikke har kunnet sige nej til. Han er simpelthen rendt af pladsen, som man siger på jysk, selvom det måske er svært at finde et bedre job end IBM-direktør," lyder vurderingen fra ledelseseksperten.

Hvis denne mulighed står til troende, siger Anders Drejer, at der formentlig inden længe vil dukke en pressemeddelelse op, der fortæller alt om, hvor fantastisk det nye job er.

"Det kan man så undre sig over, at IBM ikke skriver noget om i sin pressemeddelelse om direktørskiftet," siger Anders Drejer.

Den negative forklaring

Den anden og mere dystre forklaring på det pludselige ledelsesskifte er ifølge Anders Drejer, at noget er gået helt galt hos IBM Danmark, hvilket så har kostet direktøren jobbet.

"Hvis noget er gået galt, så er han blevet fyret, selvom folk kalder det alt muligt andet. Det kan dreje sig om mange ting, han kan eksempelvis være blevet meget uenig med nogle medarbejdere. Han behøver jo ikke nødvendigvis at have taget af kassen," lyder det fra Anders Drejer.

Han peger på, at timingen omkring mødet med medarbejderne og udsendelsen af pressemeddelelsen er orkestreret som landgangen ved Normandiet på D-dag, men at der givetvis har været travlt op til offentliggørelsen af skiftet.
.
At IBM ikke ønsker at kommentere på årsagen bag afskeden med Lars Clausen, tolker ledelseseksperten fra Aalborg Unversitet på følgende måde:

"Parterne har formentligt aftalt, at der en kompensation, hvis alle holder mund. Så det gør de."

Computerworld har foreholdt IBM Danmark de to muligheder - at enten har Lars Clausen fået nyt, spændende job, ellers er han fyret på gråt papir med en pose penge under armene.

IBM Danmark har ingen kommentarer til de to muligheder.

Læs også:
Mystisk vagtskifte: IBM Danmark får ny administrerende direktør

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos