Her er verdens første byg-selv smart watch

Her er det smarte ur, hvor du selv bestemmer hvilke funktioner, du vil have. Teknologierne købes i små separate moduler, der så kan klikkes sammen efter behag.

Artikel top billede

Foto: Blocks.

Blocks er det meget sigende navn til et helt nyt smart watch.

Navnet fortæller nemlig præcis, hvad det handler om: Et ur hvor du selv vælger de funktioner, som uret skal udstyres med ved at klikke blokke med teknologi sammen.

Blocks består et en hovedenhed i form af selve urkassen, der så kan kombineres med en række forskellige moduler/blokke, der tilføjer uret forskellige egenskaber.

Der er eksempelvis et GPS-modul, et EKG-modul, et kamera eller et modul, der rummer ekstra strøm eller lagerplads.

Modulerne kommer i form at led, der klikkes sammen i urkæden, fæstnes til urkassen og tilføjer de ønskede funktioner.

klar om otte måneder

Det er ikke første gang, at byg-selv-ideen rammer it-industrien.

Se eksempelvis: Google-projekt: Byg din egen smartphone

Men det er første gang, at det modulære koncept anvendes i forbindelse med et smart watch.

Uret er ikke sat til salg endnu, men ligger på folkefinansieringssiden Kickstarter.

Det ønskede beløb er dog allerede indsamlet flere gange, selv om der stadig er over en måned tilbage af indsamlingen. Derfor skal produktet altså sættes på skinner.

Selve urkassen er (nok) forsynet med en Snapdragon 400-prosessor, Bluetooth, WiFi, bevægelsessensor og en mikrofon til talegenkendelse.

Operativsystemet er baseret på Android Lollipop, og de forskellige enheder eller blocks er kompatible med både Abdroid og iOS-baserede telefoner.

Det er planen at Windows Phone også skal inkluderes i den pakke.

Hvis tidsplanen holder, så er uret klar til at blive solgt om otte måneder.

Du kan læse mere om projektet her.

Læs også:
Nu kører spilklassikeren Doom på Apple Watch

Nu har vi set det med: Verdens vildeste sokker er proppet med it

I dag kommer Apple Watch til Danmark. Her er fire grunde til at købe det - og fire grunde til at lade være

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS