Her er verdens første byg-selv smart watch

Her er det smarte ur, hvor du selv bestemmer hvilke funktioner, du vil have. Teknologierne købes i små separate moduler, der så kan klikkes sammen efter behag.

Artikel top billede

Foto: Blocks.

Blocks er det meget sigende navn til et helt nyt smart watch.

Navnet fortæller nemlig præcis, hvad det handler om: Et ur hvor du selv vælger de funktioner, som uret skal udstyres med ved at klikke blokke med teknologi sammen.

Blocks består et en hovedenhed i form af selve urkassen, der så kan kombineres med en række forskellige moduler/blokke, der tilføjer uret forskellige egenskaber.

Der er eksempelvis et GPS-modul, et EKG-modul, et kamera eller et modul, der rummer ekstra strøm eller lagerplads.

Modulerne kommer i form at led, der klikkes sammen i urkæden, fæstnes til urkassen og tilføjer de ønskede funktioner.

klar om otte måneder

Det er ikke første gang, at byg-selv-ideen rammer it-industrien.

Se eksempelvis: Google-projekt: Byg din egen smartphone

Men det er første gang, at det modulære koncept anvendes i forbindelse med et smart watch.

Uret er ikke sat til salg endnu, men ligger på folkefinansieringssiden Kickstarter.

Det ønskede beløb er dog allerede indsamlet flere gange, selv om der stadig er over en måned tilbage af indsamlingen. Derfor skal produktet altså sættes på skinner.

Selve urkassen er (nok) forsynet med en Snapdragon 400-prosessor, Bluetooth, WiFi, bevægelsessensor og en mikrofon til talegenkendelse.

Operativsystemet er baseret på Android Lollipop, og de forskellige enheder eller blocks er kompatible med både Abdroid og iOS-baserede telefoner.

Det er planen at Windows Phone også skal inkluderes i den pakke.

Hvis tidsplanen holder, så er uret klar til at blive solgt om otte måneder.

Du kan læse mere om projektet her.

Læs også:
Nu kører spilklassikeren Doom på Apple Watch

Nu har vi set det med: Verdens vildeste sokker er proppet med it

I dag kommer Apple Watch til Danmark. Her er fire grunde til at købe det - og fire grunde til at lade være

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

TD SYNNEX Denmark ApS

BDM Cisco Security

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Nordjylland

KMD A/S

Vendor Security Compliance Lead

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS