Her er verdens første byg-selv smart watch

Her er det smarte ur, hvor du selv bestemmer hvilke funktioner, du vil have. Teknologierne købes i små separate moduler, der så kan klikkes sammen efter behag.

Artikel top billede

Foto: Blocks.

Blocks er det meget sigende navn til et helt nyt smart watch.

Navnet fortæller nemlig præcis, hvad det handler om: Et ur hvor du selv vælger de funktioner, som uret skal udstyres med ved at klikke blokke med teknologi sammen.

Blocks består et en hovedenhed i form af selve urkassen, der så kan kombineres med en række forskellige moduler/blokke, der tilføjer uret forskellige egenskaber.

Der er eksempelvis et GPS-modul, et EKG-modul, et kamera eller et modul, der rummer ekstra strøm eller lagerplads.

Modulerne kommer i form at led, der klikkes sammen i urkæden, fæstnes til urkassen og tilføjer de ønskede funktioner.

klar om otte måneder

Det er ikke første gang, at byg-selv-ideen rammer it-industrien.

Se eksempelvis: Google-projekt: Byg din egen smartphone

Men det er første gang, at det modulære koncept anvendes i forbindelse med et smart watch.

Uret er ikke sat til salg endnu, men ligger på folkefinansieringssiden Kickstarter.

Det ønskede beløb er dog allerede indsamlet flere gange, selv om der stadig er over en måned tilbage af indsamlingen. Derfor skal produktet altså sættes på skinner.

Selve urkassen er (nok) forsynet med en Snapdragon 400-prosessor, Bluetooth, WiFi, bevægelsessensor og en mikrofon til talegenkendelse.

Operativsystemet er baseret på Android Lollipop, og de forskellige enheder eller blocks er kompatible med både Abdroid og iOS-baserede telefoner.

Det er planen at Windows Phone også skal inkluderes i den pakke.

Hvis tidsplanen holder, så er uret klar til at blive solgt om otte måneder.

Du kan læse mere om projektet her.

Læs også:
Nu kører spilklassikeren Doom på Apple Watch

Nu har vi set det med: Verdens vildeste sokker er proppet med it

I dag kommer Apple Watch til Danmark. Her er fire grunde til at købe det - og fire grunde til at lade være

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S