Efter vilde it-rabatter hos Dustin.dk: Nu annullerer Dustin kundernes køb

Rabatter på op til 93 procent på en række produkter hos Dustin.dk var en fejl, lyder det fra virksomheden. Nu annullerer Dustin kundernes bestillinger af varer med kæmpe-rabatter.

Artikel top billede

Det var rabatter, der var til at føle på, som Dustin.dk præsenterede kunderne for i løbet af weekenden, hvor virksomheden afholdt sin 'Weekend Rush-kampagne.' 

Men rabatterne, der var på op til 93 procent, var desværre for gode til at være sande, lyder det nu fra Dustin.

Læs også: Vilde rabatter hos Dustin: Kunderne kunne spare op til 93 procent - men det var en fejl

"Der skete en manuel fejl, og den er nu blevet rettet," siger Eva Ernfors, der er pressechef i Dustin, til Computerworld.

"Der skete det, at nogle få produkter havde alt, alt for høje rabatter. De var ikke en del af vores Weekend Rush-kampagne."

Vil de kunder, der har bestilt disse produkter, få produkterne leveret?

"Nej, de (bestillingerne, red.) er blevet annulleret, og kunderne bør have modtaget information om det. Vi trækker ikke beløbet, før vi sender produkterne, så ingen har betalt noget."

Nogle af kunderne vil formentlig være noget skuffede, fordi de troede, at de havde gjort en god handel. Hvad er jeres besked til dem?

"Vi er selvfølgelig kede af fejlen, men rabatterne var så store, at det var tydeligt, at det var en fejl."

Du kalder det en manuel fejl. Kan du udbyde det?

"Det var en, der lavede en opdatering, og så blev fejlen begået."

Men hvis det er en rabat på 93 procent på et specifikt produkt, må nogen vel have skrevet det?

"Jeg har ikke de fulde detaljer om, præcis hvordan det skete, men det var en manuel fejl. Vi har foretaget handlinger for at sikre, at det ikke sker igen - men vi kan selvfølgelig aldrig garantere."

Hvor mange produkter drejede det sig om? 

"Det var et sted mellem 15 og 20 produkter."

Og det stod på fra fredag til søndag?

"Ja... Jeg har ikke lige de specifikke tidspunkter, men det blev trukket tilbage i løbet af weekenden."

En del af jeres kunder, der skriver om det her på Facebook, føler, at I var for lang tid om at reagere - og at I allerede burde have gjort det lørdag?

"Det er en noget, vi er nødt til at undersøge nærmere."

"Vi skal evaluere processen og se, om der er noget, vi kan gøre bedre næste gang," lyder det fra Eva Ernfors.

Læs også:

Vilde rabatter hos Dustin: Kunderne kunne spare op til 93 procent - men det var en fejl

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,