Googles Gmail klar til kamp mod phishing og spoofing: Her er planen

Google træffer en vigtig beslutning, der kan gøre det langt sværere for de it-kriminelle at gennemføre phishing og spoofing rettet mod de mange millioner Gmail-brugere.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Google flytter nu Gmail helt over på validerings-systemet DMARC, der blandt andet skal hindre email-spoofing og -phishing.

Det betyder, at de fleste af de store leverandører af web-email til næste sommer vil have implementeret DMARC, skriver Threatpost.

Google annoncerer beslutningen på DMARC-organisationens hjemmeside.

"Google er dedikeret til email-autentificering. I juni 2016 vil vi tage et stort skridt ved at flytte gmail.com over på DMARC," udtaler John Rae-Grant, der er lead product manager for Gmail.

Han fortæller samtidig, at Google også vil understøtte ARC-protokollen, Authenticated Received Chain.

"Flere og flere virksomheder har taget DMARC og email-autentificering i brug i de seneste år, og flere leverandører og service providere tilføjer den nødvendige support til deres produkter for at kunne gøre udbredelsen mere simpel," udtaler Steven Jones, der står i spidsen for DMARC.org samtidig.

Opgraderer i kampen mod de it-kriminelle

DMARC står for Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance.

En række virksomheder og organisationer bakker op om DMARC, der grundlæggende er en række politikker, teknologier og protokoller, der skal gøre emailen mere sikker.

Det gælder eksempelvis beslyttelsen mod phishing og email-spoofing, hvor de kriminelle får ofrene til at hoppe på falske mails ved at anvende tilsyneladende ægte, troværdige afsender-adresser.

Den type snyd kan skiftet til DMARC være med til at sætte en stopper for.

For et par måneder siden annoncerede Google ligeledes, at selskabet implementerer nye algoritmer til at sortere spam mail fra i Gmail-indbakken.

Det sker i form af en kunstig intelligens i email-systemet - læs mere om det her.

Læs også:

Disse danskere klikker mest på phishing-beskeder

Googles nye superkode skal luge ud i din spam-post i Gmail

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect