Googles Gmail klar til kamp mod phishing og spoofing: Her er planen

Google træffer en vigtig beslutning, der kan gøre det langt sværere for de it-kriminelle at gennemføre phishing og spoofing rettet mod de mange millioner Gmail-brugere.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Google flytter nu Gmail helt over på validerings-systemet DMARC, der blandt andet skal hindre email-spoofing og -phishing.

Det betyder, at de fleste af de store leverandører af web-email til næste sommer vil have implementeret DMARC, skriver Threatpost.

Google annoncerer beslutningen på DMARC-organisationens hjemmeside.

"Google er dedikeret til email-autentificering. I juni 2016 vil vi tage et stort skridt ved at flytte gmail.com over på DMARC," udtaler John Rae-Grant, der er lead product manager for Gmail.

Han fortæller samtidig, at Google også vil understøtte ARC-protokollen, Authenticated Received Chain.

"Flere og flere virksomheder har taget DMARC og email-autentificering i brug i de seneste år, og flere leverandører og service providere tilføjer den nødvendige support til deres produkter for at kunne gøre udbredelsen mere simpel," udtaler Steven Jones, der står i spidsen for DMARC.org samtidig.

Opgraderer i kampen mod de it-kriminelle

DMARC står for Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance.

En række virksomheder og organisationer bakker op om DMARC, der grundlæggende er en række politikker, teknologier og protokoller, der skal gøre emailen mere sikker.

Det gælder eksempelvis beslyttelsen mod phishing og email-spoofing, hvor de kriminelle får ofrene til at hoppe på falske mails ved at anvende tilsyneladende ægte, troværdige afsender-adresser.

Den type snyd kan skiftet til DMARC være med til at sætte en stopper for.

For et par måneder siden annoncerede Google ligeledes, at selskabet implementerer nye algoritmer til at sortere spam mail fra i Gmail-indbakken.

Det sker i form af en kunstig intelligens i email-systemet - læs mere om det her.

Læs også:

Disse danskere klikker mest på phishing-beskeder

Googles nye superkode skal luge ud i din spam-post i Gmail

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension