"Faktisk var det lidt af et anti-klimaks at tjene den første million kroner som iværksætter"

Faktisk var det lidt af et anti-klimaks at tjene den første million kroner som iværksætter

Artikel top billede

Foto: Sean Reenberg

"Jeg havde brugt otte år på at opbygge sikkerhedsfirmaet BullGuard fra to mennesker til 100 folk, og fra 0 kroner i omsætning til 150 millioner kroner.

Det var en superhård og lang rejse, som tog så lang tid, at jeg var begyndt at blive ret træt af det hele. Samtidig var sikkerhedsbranchen også begyndt at miste sin x-faktor på grund af gratis online-produkter.

Jeg følte mig låst, fordi man som iværksætter ikke bare kan forlade det hele, især ikke når det drejer sig om ens eget "barn", så det var ret svært at komme ud af BullGuard igen.

Endelig i 2009 endte jeg så med, hvad jeg plejer at kalde, verdens mindste exit. Her fik jeg 2,5 millioner kroner med ud af firmaet, som jeg efterfølgende skulle aflevere halvdelen af i skat.

Det var selvfølgelig rart med den slags penge på kontoen, men faktisk var det lidt af et anti-klimaks at tjene den første million kroner som iværksætter, fordi jeg tre år forinden havde siddet med BullGuard-aktier, der var 20 eller 40 millioner kroner værd.

Samtidig var det jo også et utroligt privilegium, at jeg havde penge nok til at starte noget nyt.

For heldigvis havde min partner Heini hamret lidt i nogle taster nede i en kælder i et års tid, og han havde også penge med ud af BullGuard, så vi havde en lille startkapital til at begynde arbejdet med Vivino for."

Theis Søndergaard, COO og medstifter af Vivino og tidligere medstifter af BullGuard

Annonce

Zealand Business College

Faglærer til teknisk efteruddannelse

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network