Fem streaming-gadgets som kan gøre dit fjernsyn ekstra smart

De fleste nye fjernsyn har en smart-tv-funktion. Nogle fungerer dog bedre end andre, og så er det godt, at der findes alternativer. Se fem fede streaming-enheder her.

Artikel top billede

Mød fem streaming-enheder, der for alvor kan gøre dit tv smart.

De fleste streaming-enheder tillader streaming enten direkte fra internettet, igennem din telefon eller skærm-deling fra din computer.

Og de små, ofte billige enheder er begyndt at fungere så godt, at det er et must have.

Bruger du andre streaming-enheder? Så del endelig dit valg i kommentarfeltet.

Apple TV (2015)

Apple er kommet med en ny version af sit populære Apple TV.

Den nye version har stadig mulighed for at benytte AirPlay-streaming fra dit Apple-produkt, men det vil nu også være muligt at hente apps eller spil til den lille enhed.

Absolut en af de bedste streaming-enheder, hvis altså du har et Apple-produkt.

Det nye Apple TV koster 1.399 kroner for den billigste udgave.

Chromecast (2015)

Chromecast er en af de smarteste, små streaming-enheder til meget få penge.

Der er lige kommet en ny version af Chromecasten, som blandt andet understøtter 2,4/5 GHz Wifi, hvor du kan streame fra din telefon til dit fjernsyn.

Herhjemme er det blandt andet Netflix, TV2 Play, Viaplay og YouTube, som fungerer godt sammen med den lille kugle, og mange hjemmesider understøtter også billeddeling til Chromecast.

Den nye Chromecast koster 320 kroner.

Der er også kommet et andet Chromecast-produkt i år, som tillader lidt den samme tjeneste, men rettet mod højtalere og musikafspillere.

Microsoft Display Adapter

I sin enkelthed er Microsofts Display Adapter egentlig bare billeddeling fra din computer eller smartphone til dit fjernsyn eller skærm.

Med en let brugerflade, som er tæt bygget ind i Windows, så er det let at sende billedet op til skærmen eller projektoren. Et potentielt godt produkt i mødelokalet.

Det kræver blot at din computer eller telefon understøtter Miracast.

Prisen for en Microsoft Display Adapter er 400 kroner.

NetGear Push2TV

Der findes rigtig mange forskellige devices på markedet, som kan streame materiale til en skærm. Langt de fleste understøtter Miracast eller Intels WiDi-standard.

En af de disse er Netgears Push2TV-enhed. Den tillader du kan vise billeder, film eller hele dit skrivebord til dit fjernsyn.

Husk dog på, at ingen af Apples produkter understøtter hverken WiDi eller Miracast.

Prisen lander på cirka 600 kroner, men den findes billigere i udenlandske butikker.

Google Nexus Player

Google Nexus Player er Googles svar på et Apple TV.

Imens en Chromecast kan klare al streamingen, så har Nexus Player lidt flere evner.

Her kan der blandt andet installeres apps og spil, som du kan spille i din stue. Den benytter Googles Android-TV-platform, som understøtter næsten alle Android-apps.

Prisen er cirka 750 kroner.

Læs også: TDC vil tilbyde tv-kunderne indbygget Netflix

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems