Noget driller: Stor Windows 10-opdatering skulle frigives nu - men 'Threshold 2' kommer ikke alligevel

Den første store opdatering til Windows 10 var planlagt til at udkomme i dag, men opdateringen er forsinket.

Artikel top billede

For et par uger siden begyndte skriverierne om den første store opdatering til Windows 10, Threshold 2.

De fleste medier og Windows-eksperter pegede på den 2. november som den mest oplagte dato for frigivelsen.

Læs om Threshold 2 her: Nu kommer den første store Windows 10-opdatering: Det kan du vente dig

Nu tyder meget dog på, at opdateringen til Windows 10 alligevel ikke kommer i denne uge.

I hvert fald lyder det nu flere steder i diverse Windows-fora, at Threshold 2 er blevet forsinket.

Winbeta.org skriver, at selvom den oprindelige plan hos Microsoft var en frigivelse den 2. november, så har Microsoft endnu ikke færdiggjort den endelige build-version, der sendes ud til Windows Insiders - og derfor kommer den store lancering til den brede offentlighed formentlig også til at blive forsinket.

Det er vigtigt at tilføje, at det reelt ikke er andre end Microsoft selv, der kender til den præcis tidsplan - men baseret på, at den endelig build endnu ikke er frigivet til Windows Insiders, ser det ikke ud til, at Threshold 2 er lige på trapperne alligevel.  

Det kan du vente dig

Der er allerede blevet udsendt en del mindre, løbende opdateringer til Windows 10, men Threshold 2 bliver den første store opdatering til styresystemet.

Blandt de mest interessante nyheder, der er i vente, er en ny besked-app, Microsoft Messaging, der integrerer Skype-chat på skrivebordet og gør det muligt at sende sms'er direkte fra computeren.

Konceptet er grundlæggende, at man som bruger ikke længere skal bruge tid på at åbne separate apps.

Derudover vil Edge-browseren og Cortana få en række forbedringer, som vi tidligere har skrevet.

Det ser ikke ud ud til, at muligheden for tilføjelser til Edge kommer med denne version af Windows 10 - læs mere om det her.

Threshold 2 samler desuden alle de mindre opdateringer, Microsoft allerede har sendt ud.

Så meget fylder Windows 10 nu

Det er nu tre måneder siden, at Microsoft sendte Windows 10 på markedet. Som vi skrev i sidste uge, har styresystemet generelt fået en rigtig god start.

Læs også: Efter tre hektiske måneder: Så meget fylder Windows 10 nu på markedet

Ifølge Statcounters statistik for for styresystemerne på desktop-computere og tablets på globalt plan ligger Windows 10 nu på en markedsandel på 8,4 procent.

Det er på samme niveau som Windows XP, men mindre end Windows 8.1, der ifølge Statcounter har en markedsandel på 11,7 procent.

Det mest udbredte Windows-styresystem er ikke overraskende fortsat Windows 7, der nu ligger på 46,6 procent.

Apples OS X ligger samlet set på 8,5 procent.

Se også de danske markedsandele her.

Læs også:

Nu kommer den første store Windows 10-opdatering: Det kan du vente dig

Efter tre hektiske måneder: Så meget fylder Windows 10 nu på markedet

Edge kæmper en benhård kamp - men Microsoft tøver alligevel med vigtig browser-funktion

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,